بلغارستان  آکا
بلغارستان ,بلغارستان کشوری,ملل متحد,می‌باشد,جنوب شرقی اروپا پایتخت,ملل,بلغارستان,نوع,پایتخت,صوفیه,تاریخی,توریستی,جاذبه های گردشگری,دموکراتیک,مرکز,سفارت بلغارست

 

 

بلغارستان کشوری است در جنوب شرقی اروپا. پایتخت این کشور شهر صوفیه می‌باشد. مساحت بلغارستان ۱۱۰.۹۱۲ کیلومتر مربع می‌باشد، جمعیت این کشور بالغ بر ۸.۷۷۵.۱۹۸ (۱۹۹۵ ملل متحد) نفر است.

جغرافی

بلغارستان در جنوب شرقی شبه جزیره بالکان واقع شده، و دارای آب و هوای قاره ای، با تابستانهای گرم و زمستانهای سرد است. جلگه های رود دانوب در شمال کشور، رشته کوههای در مرکز، و سواحل دریای سیاه در جنوب، چشم انداز طبیعی این کشور را تشکیل می دهند.
کوههای بالکان از شرق تا غرب و مرکز بلغارستان می گذرد. در شمال ، تپه های کم ارتفاع به رود دانوب متمایل است. در جنوب، منطقه ای از زمینهای پست کوههای بالکان را از گرانکوهی بلند و چین دار که بلند ترین قله بلغارستان در آن است جدا میکند.

رودهای مهم : دانوب، ایسکر، مارتیسا، تونجا
بلند ترین نقطه : موسالا با ارتفاع 2925 متر.
آب و هوا:شمال کشور تابستانهای گرم و زمستانهای سرد دارد، در حالی که جنوب شرق از آب و هوای مدیترانه ای بر خوردار است.

تاریخ معاصر

در اواخر قرن نوزدهم ، مداخله روسیه در سرزمینهای امپراتوری عثمانی در بالکان منجر به تشکیل کشور خود مختار بلغاری در 1878 گشت. بلغارستان تا سال 1908 شاهزاده نشین و تا 1946 پارشاه مستقلی بود.با این حال ، مرزهایی که در کنفرانس برلین( 1878) تعیین شده بود ،بلغارها را راضی نکرد و برای به دست آوردن زمینهای که طبق پیمان سن استفانو (1877) به آنان وعده داده بودند پنج بار وارد جنگ شدند.
بلغارستان که در دو جنگ اول (1885 و 1912) پیروز گشت در جنگ نهایی بالکان (1913) و دو جنگ جهانی (1915 تا 1918 و 1944) مغلوب شد و سرزمینهایی را از دست داد. پس از اشغال کشور به دست ارتش سرخ (1944)، رژیمی کمونیستی بر قرار و پادشاه تبعید شد ( 1946).
به دنبال تظاهرات مردمی در 1989، تئودور ژیفوک (متولد 1911) رهبر تندروی رژیم را اصلاح طلبانی بر کنار کردند که یا وعده انتخابات آزاد، از نقش رهبری حزب کمونیست دست کشیدند.
در ژوئن 1990 انتخابات آزاد بر گزار شد و حزب سوسیالیست سابق،به قدرت بازگردانده شد. این حزب که با مشکلات شدید اقتصادی روبرو بود نتوانست به تنهایی حکومت کند و در 1991 دولتی ائتلافی بدون برتری هیچ حزبی زمامامور رادردست مختلف سه حزب اصلی روی کارآمده اند.

[ویرایش] استان‌های بلغارستان
از سال ۱۹۹۹ بدین سو کشور بلغارستان به ۲۸ استان (منطقه) بخش شده است. نام آن‌ها بدین شرح است:

بلاگووگراد
بورگاس
دوبریچ
گابرُوو
خاسکوو
کرجالی
کیوستندیل
لُووچ
مونتانا
پازارجیک
پرنیک
پلِون
پلُودیو
رازگراد
روسه
شومن
سیلیسترا
اسلیوِن
اسمُلیان
سوفیا
منطقه سوفیا
استارا زاگورا
تورگوویشته
وارنا
ولیکو تورنُوو
ویدین
وراتسا
یامبول

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :