گرینلند دانمارک - جهانگردی آکا
زبان انگلیسی به زبان فارسی وارد,جهانگردی قاره اروپا گرینلند دانمارک,معنی سرزمین سبز,ناحیه,پایتخت,زبان انگلیسی,جهانگردی,گرینلند به زبان

جهانگردی - قاره اروپا - گرینلند دانمارک

گرینلند (به زبان گرینلندی: کالالیت نونات؛ به زبان دانمارکی: گرؤنلند) نام ناحیه خودگردانی از دانمارک است. پایتخت آن به زبان بومی نووک و به زبان دانمارکی گودت‌هاب نام دارد . نام گرینلند که به معنی "سرزمین سبز" یا "سبزستان" است از زبان انگلیسی به زبان فارسی وارد شده است . نام سرود ملی گرینلند نونارپوت اوتُقارسوئان‌گوراویت است.


تاریخ

گرینلند تا سده دهم میلادی برای اروپائیان ناشناخته مانده بود تا اینکه گروهی وایکینگ نروژی که در راه ایسلند بودند راه خود را گم کرده و به کرانه‌های گرینلند رسیدند . پیش از آمدن وایکینگ‌ها ساکنان گرینلند را مردم اسکیمو تشکیل می‌دادند. دانمارک در سده هژدهم میلادی گرینلند را مستعمره خود ساخت.

سیاست

با اینکه گرینلند هنوز بخشی از پادشاهی دانمارک بشمار می‌آید ولی از سال ۱۹۷۹ به خودگردانی رسیده است.

جغرافیا

گرینلند با پهناوری ۲٬۱۶۶٬۰۸۶ کیلومتر مربع، بزرگ‌ترین جزیره جهان^ است، و در شمال اقیانوس اطلس قرار دارد. بلندترین نقطه آن کوه گون‌بیورن است. بیشتر مساحت گرینلند در بالای مدار شمالگان قرار دارد، به همین دلیل در بخش شمالی جزیره، ۵ ماه از سال خورشید پیوسته و بدون غروب در آسمان می‌تابد . در بخش میانی گرینلند نیز، از پایان ماه مه تا پایان ماه ژوئیه ، پدیده غروب خورشید روی نمی‌دهد.

بوم‌شناسی

پوشش گیاهی گرینلند، شامل گیاهان، گل‌ها، خزه‌ها و درختچه‌های بید است که در تابستان ‌های کوتاه این سرزمین می‌رویند. مشهورترین گل گرینلند، گونه ویژه‌ای از گل موسوم به زنگ آبی (Bluebell) است، که در اروپا و گرینلند می‌روید.
خرس‌های قطبی، گوزن‌های شمالی و نهنگ‌ها، مهم‌ترین جانوران اقلیم قطبی گرینلند هستند.
منبع:ویکی پدیا
ویرایش و تلخیص:آکاایران

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :