دیدنی های دانمارک، جاذبه های گردشگری دانمارک
دیدنی های دانمارک,دانمارک,مناطق دیدنی دانمارک,جاذبه های گردشگری دانمارک,مراکز گردشگری دانمارک,اماکن دیدنی دانمارک,کشور دانمارک,دیدنی های کشور دانمارک,جاذبه های

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد کشور دانمارک را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

Denmark - دانمارک

پرچم کشور دانمارک

 

درباره کشور دانمارک

نقشه سیاسی کشور دانمارک

 

کشور دانمارک

نقشه جغرافیایی کشور دانمارک

 

درباره کشور دانمارک

اطلاعات کلی کشور دانمارک

 پایتخت: کپنهاگ (کوبنهاون)

نوع حکومت: سلطنت مشروطه

مذهب: مسیحی لوتری (91%) 

زبان رسمی: دانمارکی 

واحد پول: کرون دانمارک(Danish crone) 

امید طول عمر: 76سال 

جمعیت: 5,413,392نفر

دانمارک کشوری است در شمال اروپا. پایتخت آن کپنهاگ است. جمعیت این کشور ۵٫۵ میلیون نفر و زبان رسمی آن دانمارکیاست. زبان های فاروئی، گرینلندی و آلمانی نیز به عنوان زبان های محلی در این کشور رسمیت دارند. واحد پول این کشور کرون دانمارک است و با اینکه این کشور در سال ۱۹۷۳ به اتحادیه اروپا پیوسته اما به حوزه یورو نپیوسته است. ۸۰٫۴ درصد مردم دانمارک مسیحی لوتری هستند.

جغرافیا

دانمارک بخشی از اسکاندیناوی است. دانمارک، ۴۳٬۰۶۹ کیلومتر مربع مساحت دارد و از خاور به دریای بالتیک، از باختر به دریای شمال، از جنوب به کشور آلمان و از شمال به تنگه اسکاژراک محدود می شود. به دلیل شمار زیاد جزایر، دانمارک دارای خط طولانی ساحلی به درازای ۷٫۴۱۳ کیلومتر است. بیشتر نقاط دانمارک در نزدیکی ساحل دریا قرار دارند و بخش اعظم خاک کشور دانمارک را زمین های کشاورزی تشکیل می دهند. خاک اصلی دانمارک سرزمینی فاقد کوهستان است و بلندترین نقطه طبیعی آن Møllehøj نام دارد که ارتفاع آن از سطح دریا ۱۷۰٫۸۶ متر[۴][۵] است.[۳]

دانمارک سرزمینی کم ارتفاع بوده و بر روی هم از جلگه ای سرسبز و بسیار حاصلخیز، و مراتع فراوان تشکیل یافته است. رودهای آن کوتاه ولی پرآب است، از جمله استورو، اسکیرن، وارده و گودنا. بلندترین نقطه کشور ۱۷۳ متر ارتفاع دارد. آب و هوای آن معتدل و مرطوب و پرباران است.

مهم ترین شهرهای دانمارک عبارت اند از کپنهاگ (پایتخت) در جزیره شیلند، اوهوس، آلبورگ و اسبرگ در شبه جزیره یولند و اودنسه در جزیره فیون.

دانمارک سرزمینی پست متشکل از یخرفت است , تنها جزیره ی بورنهولم در دریای بالتیک دارای سنگهایی سخت در سطح است . جزایر شرق شبه جزیره جوتلند یک سوم کشور را تشکیل می دهند.

رود مهم : گودِنا (گوِنا). 

بلند ترین نقطه : یدینگ اسکوواهوی 173 متر

 آب و هوا

آب و هوای دانمارک معتدل و مرطوب است ، و تابستان های معتدل و زمستانهای سردی دارد . جزیره ی بورنهلم – در شرق – چندان معتدل نیست .

حکومت و سیاست

حکومت دانمارک سلطنت مشروطه است که 179 نماینده ی پارلمان (فولکتینگ) تحت نظام تعیین نمایندگان به نسبت جمعیت هرمنطقه برای دوره ای چهار ساله با رأی تمامی افراد بالغ نیز انتخاب میشوند. دو نماینده از هر کدام از دو سرزمین وابسته ی خود مختار نیز انتخاب می گردند . پادشاه شخصی را به نخست وزیری انتصاب می کند که دارای پشتیبانی اکثریت در پالمان است . نخست وزیر ، نیز شورای دولت (کابینه) را که به پارلمان پاسخگوست انتصاب می کند .  احزاب سیاسی عمده عبارتند از : • جزب لیبرال • حزب خلق سوسیالیست • حزب لیبرالهای رادیکال • حزب ترقی خواه • حزب دموکراتهای میانه رو • حزب مردم مسیحی . ملکه : مارگرت دوم (بعد از مرگ پدرش در 14 ژانویه ی 1972 جانشین وی شد).  سرزمین های وابسته خود مختار دانمارک • جزایر فاروئه (فروئرنه) o مساحت : 1399 کیلو متر مربع . o مرکز : تورسهاون 16.200 (تخمین 1990). • گروئلند (گرونلان یا کالالیت) o مساحت : 2.175.600 کیلو متر مربع . o مرکز : نوُک (سابقاً گوتهاب) 12.200 (تخمین 1991).

عضویت: سازمان ملل متحد ، جامعه ی اروپا ، پیمان آتلانتیک شمالی ، شورای اروپا ، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا ، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه . اتحاد اروپای غربی (عضو پیوسته). 

تاریخ

در زمان فردریک ششم جنگ هایی میان دانمارک و انگلستان در گرفت. در سال های ۱۵ – ۱۸۱۴ برپایه پیمان وین، نروژ از دانمارک تجزیه شد و ضمیمه سوئد گردید. ولی سایر مستعمرات همچنان در دست دانمارک باقی ماند. پس از فردریک ششم حکومت به دست یکی از خویشان او (کریستیان هشتم) افتاد. در ایندوره دانمارک پیشرفتهای اقتصادی فراوانی یافت. پس از درگذشت وی (۱۸۴۸) پسرش فردریک هفتم و سپس کریستیان نهم (۱۸۶۳) به سلطنت رسیدند. کریستیان نهم که از خاندان سوندربورگ گلوکسبورگ بود در کنفرانس سال ۱۸۵۲ لندن مقامش در ولایتعهدی تثبت شده بود. او در آغاز سلطنتش در سال ۱۸۶۳ ناحیه شلسویگ – هولشتاین را به دانمارک الحاق نمود. در نتیجه این عمل جنگی میان دانمارک با پروس (آلمان) و اتریش روی داد که موجب از دست رفتن ناحیه نام برده و چند منطقه دیگر شد. در طول پادشاهی کریستیان نهم فعالیت آزادی خواهان برای تدوین قانون اساسی جدید تشدید شد.

پس از کریستیان نهم فرزندش فردریک هشتم در سال ۱۹۰۶ به سلطنت رسید. وی بیشتر به مسائل نظامی توجه داشت. بعد از وی کریستیان دهم در سال ۱۹۱۲ به سلطنت نشست. دانمارک در جنگ جهانی اول بی طرف باقی ماند ولی در طی جنگ جهانی دوم، در سالهای ۴۵ – ۱۹۴۰ به اشغال آلمان نازی درآمده و کریستیان تحت نظر قرار گرفت. در پایان جنگ جهانی دوم دانمارک از اشغال آلمان نازی خارج شد. در سال ۱۹۴۷ با درگذشت کریستیان دهم، فردریک نهم پادشاه شد. در زمان او دانمارک به حد اعلای پیشرفتهای اقتصادی و سیاسی خویش رسید. در سال ۱۹۷۲ با مرگ فردریک نهم، دختر وی مارگرت دوم به پادشاهی رسید.

ولی در ۱۹۲۰ قسمت شمالی شلسویگ به دانمارک پس داده شد. در قرن بیستم، آخرین مستعمرات دانمارک یا فروخته شد (جزایر ویرجین) یا به استقلال رسید (ایسلند) یا خود مختار گشت (گرینلند و جزایر فارو). این کشور در جنگ جهانی دوم به اشغال آلمان نازی در آمد (۱۹۴۰تا ۱۹۴۵) و از آن پس یکی از اعضای اتحاد غربی بوده است. از دههٔ ۱۹۶۰ روابط دانمارک به طور فزاینده ای با آلمان و بریتانیا بوده است تا با کشورهای شمالی (نروژ و سوئد) که با آنها روابط منفی دارد. دانمارک در ۱۹۷۳ به جامعهٔ اروپا ملحق شد، ولی پیامد پیوستن به این بازار مشترک دسته بندی هر چه بیشتر بین احزاب سیاسی کشور بوده و تشکیل دولت های ائتلافی و اقلیت را فرایندی وقت گیر و مشکل ساخته است. عدم پذیرش پیمان ماستریخت (۱۹۹۲) از سوی رأی دهندگان دانمارکی اقدام برای اتحاد اروپا را زیر سؤال برد.

اقتصاد

ز نظر شاخص فساد اقتصادی، دانمارک (به همراه کشورهای دیگری همچون فنلاند و نیوزیلند) سال های زیادی به عنوان کشور نمونه که کمترین فساد اقتصادی را داشته است، معرفی شده است.

دانمارک به عنوان یکی از کشورهای اتحادیه اروپا که از واحد پول یورو استفاده نمی کند با رکود اقتصادی شدیدی روبه روست. این کشور از جنگ جهانی دوم تاکنون با چنین رکودی مواجه نبوده است.

بحران اقتصادی سبب شده که مازاد مالی به کسری بودجه تبدیل شود و تصور می شود که این کسری در سال ۲۰۱۲ معادل ۴٫۶ درصد تولید ناخالص داخلی باشد.

در دانمارک سطح زندگی بالاست ، ولی منابع طبیعی کمی یافت می شود . کشاورزی و دامداری دانمارک بر اساس تعاون سازمان دارد ، پنیر و دیگر لبنیات ، گوشت خوک و گاو از جمله تولیداتی است که بیشتر آن صادر می گردد . حدود یک پنجم نیروی کار در بخش صنایع تولیدی است و صنایع آهن و فلز کاری ، غذایی ، آبجو سازی مهندسی و شیمیایی مهم ترین آنها محسوب می شود هزینه ی بالای سوخت وارداتی مشکلی برای اقتصاد کشور بوده است , ولی این وضع با اکتشاف نفت و گاز طبیعی دریای شمال تعدیل یافته است .

 

مناطق دیدنی کشور دانمارک

قلعه روزنبورگ (rosenborg castle)

دیدنی های دانمارک

کشور دانمارک

مناطق گردشگری دانمارک

 

موزه ملی دانمارک (national museum of denmark)

مناطق دیدنی دانمارک

کشور دانمارک

مناطق دیدنی دانمارک

 

کاخ کریستین بورگ (christiansborg palace)

دیدنی های دانمارک

اماکن تفریحی دانمارک

اماکن تفریحی دانمارک

دیدنی های دانمارک

دیدنی های دانمارک

 

گالری ملی دانمارک (national gallery of denmark)

مناطق گردشگری دانمارک

اماکن تفریحی دانمارک

کشور دانمارک

مناطق گردشگری دانمارک

درباره کشور دانمارک

 

باغ وحش کوپنهاگ (copenhagen zoo)

مناطق گردشگری دانمارک

دیدنی های دانمارک

مناطق دیدنی دانمارک

مناطق گردشگری دانمارک

مناطق دیدنی دانمارک

 

کلیسای جامع روسکیلد (roskilde cathedral)

مناطق گردشگری دانمارک

دیدنی های دانمارک

اماکن تفریحی دانمارک

اماکن تفریحی دانمارک

مناطق دیدنی دانمارک

 

آکواریوم ملی دانمارک (national aquarium denmark)

دیدنی های دانمارک

دیدنی های دانمارک

مناطق دیدنی دانمارک

دیدنی های دانمارک

اماکن تفریحی دانمارک

 

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور دانمارک لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :