دیدنی های فنلاند، فنلاند کشور دریاچه ها - آکا
دیدنی های فنلاند,فنلاند,مناطق دیدنی فنلاند,جاذبه های گردشگری فنلاند,مراکز گردشگری فنلاند,اماکن دیدنی فنلاند,کشور فنلاند,دیدنی های کشور فنلاند,جاذبه های فنلاند,د

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد کشور فنلاند را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

Finland - فنلاند

پرچم کشور فنلاند

 

کشور فنلاند

نقشه سیاسی کشور فنلاند

 

دیدنی های فنلاند

نقشه جغرافیایی کشور فنلاند

 

مناطق گردشگری فنلاند

اطلاعات کلی کشور  فنلاند

پایتخت: هلسینکی (هلسینگفورس)

زبان رسمی: فنلاندی (94%) ، سوئدی (6%)

نوع حکومت: جمهوری 

مذهب: لوتری (88%)

واحد پول: یورو(Euro)

امید طول عمر: 72سال 

جمعیت: 5,214,12 نفر (July 2004 est.) 

جمهوری فنلاند کشوری است در منطقه اسکاندیناوی در شمال اروپا. این کشور ۵٫۴ میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت آنهلسینکی است. حدود یک میلیون نفر از جمعیت کشور در منطقه کلان شهری هلسینکی زندگی می کنند.
واحد پول این کشور یورو است.

دو زبان فنلاندی و سوئدی در این کشور رسمیت دارند. ۹۰ درصد از مردم کشور فنلاندی زبان هستند و سوئدی در چند منطقه ساحلی در غرب، جنوب، و منطقه خودگردان اُلند صحبت می شود.

جغرافیا

روی طول جغرافیایی ۲۲ تا ۳۲ درجه و عرض جغرافیایی ۶۰ تا ۷۰ درجه. فنلاند از شمال با نروژ، از شرق با روسیه، از غرب با سوئد همسایه است. خلیج بوتنی در غرب، خلیج فنلاند در جنوب و دریای بالتیک در جنوب غربی آن قرار دارد. فنلاند کشور دریاچه و جنگل است. ۱۰ درصد خاک آن را دریاجه پوشانده و ۷۳ درصد آن را جنگل. رشته کوه های آن اغلب در نیمه شمالی واقع شده اند.

نزدیک به یک سوم فنلاند در شمال مدار قطبی قرار دارد و یک دهم کشور پوشیده از دریاچه ها (حدود 50.000 در کل ) است . سایما – بزرگترین جزیره- مساحتی بیش از 4.400 کیلو متر مربع دارد . طی ماه های زمستان آب خلیج بوتنی (در غرب) و خلیج فنلاند (در جنوب) یخ می بندد و بندرها با استفاده از کشتیهای یخ شکن باز می ماند . وجود یخچالها شدیدا ً بر زمین کشور اثر گذاشته است ، و به غیر از کوه های شمال غرب بیشتر فنلاند متشکل از زمینهای پست است .

 رودهای مهم : پاتس یوکی ، تورنیو یوکی ، کِمی یوکی ، کوکِمائن یوکی .

بلندترین نقطه : قله ی هالتیاتونتوری ، 1342 متر .

آب و هوا : تابستانها گرم و زمستانها طولانی و بسیار سرد است ، به ویژه در شمال .

شهرهای مهم: تورکو (آبو)

مساحت: 337,030 کیلومتر مربع

خط ساحلی: 1,126کیلومتر

مختصات جغرافیایی: 64 شمالی و 26 درجه شرقی

تاریخ

پیشینیان مردم کنونی فنلاند یعنی فین ها در اواخر قرن اول و در اوایل قرن دوم میلادی مهاجرت خود را از ساحل جنوبی خلیج فنلاند، به سوی فنلاند آغاز کردند. در قرن دوازدهم فنلاندی ها برای حفظ خود در مقابل دشمنانشان بخصوص روس ها، از سوئد طلب کمک کردند و بدین گونه فنلاند به تصرف سوئد درآمد.

سوئد در سال ۱۸۰۹ فنلاند را به الکساندر اول تزار روسیه تسلیم کرد. درسال ۱۹۰۱ مردم فنلاند دارای مجلس قانونگذاری و حق رأی شدند.

با روی کار آمدن بلشویک ها در روسیه در سال ۱۹۱۷، همان مجلس استقلال فنلاند را اعلام کرد. در سال ۱۹۲۰ شوروی نیز استقلال فنلاند را به رسمیت شناخت.

پس از جنگ جهانی دوم به خصوص با آغاز نیمه دوم قرن حاضر، فنلاند وضع طبیعی خود را به دست آورد و با وجود روابط تلخ گذشته با شوروی، هم اکنون دارای روابطی دوستانه با این کشور است. فنلاند رشد اقتصادی و اجتماعی خوبی دارد و توانسته در سال های اخیر به کشوری پیشرفته تبدیل شود.

در طی قرن نوزدهم فنلاند مهیندوک نشینی تحت حکومت روسیه بود . کوشش روسیه در تقویت نفوذ فرهنگی و سیاسی خویش منجر به افزایش تنش در این کشور گردید . در 1906 فنلاند اجازه یافت دوما (پارلمان ) برای خود تشکیل دهد ، و در 1910 سرکوب بار دیگر اعمال شد . پس از انقلاب 1917 روسیه ، در فنلاند جنگ داخلی در گرفت . گروه طرفدار روسیه شکست خورد و در 1919 قانون اساسی جمهوری مستقل (که امروز نیز مورد اجراست) تأیید شد . تمایمیت ارضی فنلاند تا تهاجم شوروی در 1939 دوام آورد ، اما پس از آن زمینهایی به شوروی واگذار شد . شکست اتحادی کوتاه با آلمان منجر به واگذاری سرزمینهای دیگری به اتحاد شوروی در 1944 گشت . از 1945 ، فنلاند استقلال و بی طرفی اش تا حدی نفوذ کسب کرده است . فنلاند به دلیل به اجرا گذاشتن دقیق بی طرفی اش تا حدی نفوذ کسب کرده است . برای مثال جلسات اولیه کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا را که به « قراردادهای هلسینکی» انجامید ، میزبانی کرد . ائتلافهای چند حزبی از مشخصات دولت در فنلاند است ، ولی از سال 1987 به بعد طرفداری از احزاب چپ گرا کاهش یافته است . فنلاند ، از نظر اقتصادی به واسطه ی عضویت در اتحادیه ی بازرگانی آزاد اروپا و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه ، به صورت بخشی از اروپای غربی در آمده است . این کشور کاندید عضویت در جامعه ی اروپاست

حکومت و سیاست

پارلمان (ادوسکونتا) 200 نفره برای چهار سال تحت نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه با رأی تمامی افراد بالغ انتخاب می گردد . قدرت اجرایی به رئیس جمهور واگذار می شود که برای دوره ای شش ساله با رأی مستقیم مردم انتخاب می گردد . رئیس جمهور شورای دولت (کابینه) را – با نخست وزیر در رأس آن – انتصاب می کند ؛ این شورا به پارلمان پاسخگوست .  احزاب مهم سیاسی عبارتند از: • حزب مرکزی • حزب ائتلاف ملی (محافظه کار) • حزب سوسیال دموکرات • اتحاد جناح چپ • اتحاد سبز • حزب خلق سوئدی • حزب خلق لیبرال • حزب روستایی • حزب کمونیست  جزایر آلاند کخ مساحت آن 1.527 کیلو متر مربع و مرکز آن ماری هامن میباشد اختیارات خودگردانی بسیاری دارند .

عضویت: سازمان ملل متحد ، اتحادیه ی بازرگانی آزاد اروپا ، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا ، شورای اروپا ، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه

دفاع

کل نیروهای مسلح : 31.800 (1991) (به علاوه ی 700.000 ذخیره و 4.400 گارد مرزی). خدمت سربازی : 11 ماه (ساکنین جزایر آلاند مستثنی هستند) .

آموزش

میزان با سوادی : تقریباً 100% (1977) . سنین تحصیل اجباری : 7 تا 16 سال. تعداد دانشگاه : 13 دانشگاه به علاوه ی 6 مؤسسه ی همطراز.

اقتصاد

جنگ ها حدود دو سوم کشور را پوشانده و تولیدات چوبی بیش از یک سوم در آمد ارزی فنلاند را به خود اختصاص داده است . صنایع فلز کاری و فنی – به ویژه کشتی سازی – از جمله مهم ترین صنایع فنلاند است که به خاطر مرغوبیت و طراحی خوب شهرتی جهانی دارد . مردم فنلاند از سطح زندگی بالایی برخوردارند ، هر چند به غیر از جنگلها ، مس و رودخانه های مناسب برای تولید انرژی هیدروالکتریک این کشور منابع طبیعی اندکی دارد . صنعت ماهیگیری یکی از صنایع عمده است و بخش کشاورزی و دامداری غلات و لبنیات کافی برای صدور تولید می کند . از هم پاشی تجارت با روسیه – از شرکای سنتی تجاری – مشکلات شدید اقتصادی در 1992 و 1993 برای فنلاند ایجاد کرد. با اینکه فنلاند به عنوان یکی از کشورهای عضو منطقه یورو به صورت رسمی در رکود اقتصادی به سر می برد، ولی وضع اقتصاد این کشور بهتر از سایر کشورهای منطقة یورو است. اقتصاد فنلاند وابستگی فراوانی به صادرات دارد و بحران اقتصادی سایر کشورهای اروپایی تأثیر زیادی روی صادرات این کشور گذاشته است. فنلاند تنها کشور منطقه یورو است که بر اساس اعلام سه نهاد مطرح مالی در زمینه اعتبارسنجی، از وضع باثبات (AAA) برخوردار است.

بدهی های دولت در فنلاند تقریباً نصف بدهی های حوزه یورو است.

فرهنگ

رویدادهای مهم تاریخی یا ورزشی «پاوو نورمی» و «لاسه ویرن» در فنلاند مهم هستند. این کشور موفقیت های ورزشی مهمی در زمینه اتومبیلرانی و قهرمانی فرمول یک داشته است. «یاری لیتمن» و «سامی هیپیا»، دو ستاره فوتبال این کشور هستند.

 

مناطق دیدنی کشور فنلاند

سومنلینا (suomenlinna)

 

مناطق دیدنی فنلاند

 

کشور فنلاند

 

کشور فنلاند

 

مناطق گردشگری فنلاند

 

میدان مجلس سنا (senate square helsinki)

 

کشور فنلاند

 

مناطق دیدنی فنلاند

 

اماکن دیدنی فنلاند

 

اماکن دیدنی فنلاند

 

اماکن دیدنی فنلاند

 

موزه ملی فنلاند (national museum of finland)

 

کشور فنلاند

 

مناطق گردشگری فنلاند

 

درباره کشور فنلاند

 

کشور فنلاند

 

کلیسای جامع هلسینکی (helsinki cathedral)

 

درباره کشور فنلاند

 

مناطق گردشگری فنلاند

 

کشور فنلاند

 

مناطق دیدنی فنلاند

 

کشور فنلاند

 

قلعه اولاوینلینا (olavinlinna castle)

 

کشور فنلاند

 

اماکن دیدنی فنلاند

 

درباره کشور فنلاند

 

اماکن دیدنی فنلاند

 

اماکن دیدنی فنلاند

 

پارک تفریحی لینانمکی (linnanmäki amusement park)

 

مناطق دیدنی فنلاند

 

درباره کشور فنلاند

 

مناطق گردشگری فنلاند

 

مناطق گردشگری فنلاند

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور فنلاند لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :