فنلاند - جهانگردی آکا
درجه فنلاند از شمال با نروژ از شرق با روسیه از غرب با سوئد,جهانگردی قاره اروپا فنلاند,شمال اروپا روی طول,جمهوری فنلاند کشوری,خلیج,درجه,جمهوری,درجه فنلان

جهانگردی - قاره اروپا - فنلاند

جمهوری فنلاند کشوری است در شمال اروپا روی طول جغرافیایی ۲۲ تا ۳۲ درجه و عرض جغرافیایی ۶۰ تا ۷۰ درجه. فنلاند از شمال با نروژ، از شرق با روسیه، از غرب با سوئد همسایه است. خلیج بوتنی در غرب، خلیج فنلاند در جنوب و دریای بالتیک در جنوب غربی آن قرار دارد.


تاریخ فنلاند

انسان ها وارد فنلاند می شوند
پس از دوران یخبندان تقریباً 10000 سال پیش مهاجرت انسان ها به فنلاند شروع شد. مهاجرین از مناطق شرقی یعنی از ناحیه روسیه کنونی و نیز از جنوب از طریق کشورهای بالتیک وارد فنلاند می شدند. ریشه های زبان فنلاندی که به خانواده زبان های فنلاندی-یوگری تعلق دارد به مناطق میانی روسیه باز می گردد, ولی لغاتی از زبان های دیگر از جمله خانواده زبان های بالتیک و خانواده زبان های ژرمنی نیز وارد زبان فنلاندی شده اند.

akairan

دوران حکومت سوئد
فنلاند به مدت بیش از 600 سال از قرون وسطی تا اوایل قرن 1800 میلادی به سوئد تعلق داشت. در طی این دوران سوئد و روسیه برای تسلط بر فنلاند با هم مبارزه می کردند که این مبارزه غالباً مسلحانه بود. در قرارداد صلح جزیره په کینه (Pähkinäsaari)در سال 1323 میلادی توافق شد که مناطق غربی و جنوبی فنلاند کنونی به سوئد تعلق داشته باشند و مناطق شرقی فنلاند تحت تسلط روسیه باشند.

بعد ها در نتیجه جنگ هایی که در قرون 1500 و 1600 میلادی انجام گرفت مناطق سوئدی فنلاند گسترش بسیاری یافت. با این حال سوئد در جنگ های قرن 1700 میلادی مناطق متعلق به خود را از دست داد و نهایتاً در سال 1809 میلادی فنلاند به طور کامل تحت حکومت روسیه قرار گرفت.

فنلاند, بخشی از روسیه
فنلاند در دوران حکومت روسیه کشوری بود خودمختار در قلمرو دوک کبیر به نحوی که اداره امور کشور به دست دولت خود فنلاند یعنی مجلس سنا بود ولی دوک کبیر فنلاند امپراتور روسیه بود. در دوران حکومت روسیه فنلاند دارای واحد پول مستقل خود نیز گردید و ارتش روسیه تا مدت ها دارای بخش نظامیان فنلاندی بود.

فنلاندی ها با مهارت کامل از خودمختاری خویش برای پیشبرد اهداف خود استفاده نمودند. زبان فنلاندی, فرنگ فنلاندی و کسب و کار و فعالیت های اقتصادی در این دوران به شدت تقویت گردیدند. با این حال سیاست روسی سازی که روسیه در اوایل دهه 1900 میلادی به کار گرفت و با عدم پذیرش فنلاندی ها مواجه گردید, باعث تیرگی روابط بین فنلاندی ها و حکمرانان روسیه شد.

فنلاند مستقل می شود
پس از انقلاب اکتبر در روسیه مجلس فنلاند در تاریخ ششم دسامبر 1917 اعلامیه استقلال را که به معنای جدا شدن فنلاند از روسیه بود تصویب نمود.

در اوایل سال 1918 میلادی جنگ داخلی شدیدی در فنلاند آغاز شد که در آن سرخ ها که نمایندگی کارگران را به عهده داشتند با سفید ها که نمایندگان سرمایه داران و کشاورزان بودند شروع به جنگیدن کردند. در ماه مه 1918 جنگ با شکست سرخ ها پایان یافت.

سیستم حکومتی فنلاند استقلال یافته جمهوری گردید که در آن در عوض پادشاه و امپراتور رئیس جمهور وجود دارد که هر شش سال یک بار توسط مردم انتخاب می گردد, و وضع قوانین بر عهده مجلس است که با رأی مردم انتخاب می شود.

جنگ زمستانی و ادامه جنگ
در تاریخ 1939.11.30 میلادی اتحاد جماهیر شوروی به فنلاند حمله کرد و بدین ترتیب جنگ زمستانی شروع شد. در دوران جنگ جهانی دوم دو جنگ بین فنلاند و اتحاد جماهیر شوروی روی داد که یکی از آن ها جنگ زمستانی بود که در سال های 1940-1939 اتفاق افتاد و دیگری ادامه جنگ بود که در سال های 1944-1941 انجام شد.

نتیجه جنگ ها این بود که فنلاند کاریالا (Karjala) و برخی مناطق دیگر را به اتحاد جماهیر شوروی واگذار کرد. 430000 فنلاندی که در این مناطق سکونت داشتند خانه و کاشانه خود را رها کرده و به دیگر مناطق فنلاند که در کنترل فنلاندی ها باقی مانده بود پناهنده شده و اسکان داده شدند. با این حال مهمترین موضوع این بود که در طی جنگ جهانی دوم فنلاند هرگز اشغال نشد و علیرغم از دست دادن مناطقی از خاک خود به عنوان کشوری مستقل باقی ماند.

فنلاند پس از جنگ ها
پس از جنگ ها فنلاند وضعیتی نامشخص داشت. در ابتدا هراس این وجود داشت که اتحاد جماهیر شوروی تلاش کند که همچون دیگر همسایگان اروپائی خود که پس از جنگ کشورهائی کمونیستی شده بودند فنلاند را نیز به کشوری کمونیستی تبدیل کند. فنلاند به هر حال توانست که روابط خوبی با اتحاد جماهیر شوروی برقرار کند, سیستم اجتماعی دموکراتیک خود را حفظ کند و روابط تجاری خود را با کشورهای غربی نیز بالا ببرد. فنلاند با این حال در وضعیتی قرار گرفت که می بایست تا مدت های طولانی در سیاست های خارجی خود تعادل بین اتحاد جماهیر شوروی و غرب را حفظ کند.

پیشرفت اقتصادی فنلاند در دوران پس از جنگ بسیار خوب بود. فنلاند با فروش کالا به ویژه کاغذ و دیگر کالاهای صنعت جنگل به دیگر کشورهای جهان کسب در آمد می کرد و این در آمد را برای بالا بردن سطح رفاه مردم به کار می برد. خدمات اجتماعی از جمله با ایجاد سیستم های تحصیل, بهداشت و تأمین اجتماعی گسترش داده شدند و این خدمات اجتماعی فنلاند را به کشوری مرفه و مدرن تبدیل نمودند.

فنلاند در اروپای جدید
هنگامی که جنگ سرد در اواخر دهه 1980 میلادی در اروپا به پایان رسید, فنلاند نیز در سیاست خارجی خود اصلاحاتی انجام داد. فنلاند در سال 1995 میلادی به عضویت اتحادیه اروپا یعنی EU در آمد. در سال 2002 میلادی فنلاند در گروه اولین کشورهای عضو اتحادیه اروپا شروع به استفاده از یورو که واحد پول مشترک اتحادیه اروپا می باشد کرده و بدین ترتیب واحد پول خود را که مارک بود کنار گذاشت.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در اوایل دهه 1990 میلادی اقتصاد فنلاند از جمله به دلیل کاهش داد و ستد های تجاری با اتحاد جماهیر شوروی دچار رکود شدیدی گردید. این موضوع نیز روشن بود که اقتصاد فنلاند علاوه بر صنعت سنتی کاغذ خویش نیاز به شرکت های موفق جدیدی در زمینه ها و رشته های دیگر نیز داشت. تلفن های همراه و دیگر کالاهای فن آوری سطوح بالا کلید موفقیت فنلاند گردیدند, و اقتصاد فنلاند با این کالاهای خود چهره جدید مدرنی به خود گرفته است.

جغرافیای فنلاند
فنلاند سرزمینی است پست، مشتمل بر چندین دریاچه (کشور هزار دریاچه) و بیش از ۸۰ درصد کشور پوشیده از جنگل است. بزرگ ترین دریاچه فنلاند سایمای بزرگ نام دارد که ۴۳۷۷ متر مربع مساحت آن است. بلندترین رود فنلاند نیز کمی یوکی با ۴۸۳ کیلومتر درازا است. این کشور ۲۰۰۰۰ جزیره با وسعتی بیش از ۱۰۰۰۰۰ کیلومتر مربع دارد. تابستان فنلاند بسیار درخشنده و زمستانش بسیار تاریک است. تابستان گرم و کوتاه و زمستان سرد و بسیار بلند دارد. در لاپلند در شمال فنلاند به مدت دو ماه تمام در زمستان خورشید طلوع نمی‌کند و در تابستان نیز دو ماه غروب را نمی بینید

به علت نامساعد بودن آب و هوای شمال فنلاند، اکثر مردم در جنوب کشور زندگی می‌کنند. ماهیگیری از منابع مهم درآمدهای دولت به شمار می‌رود.

اقتصاد فنلاند
ماشین آلات ،مواد شیمیایی، فلزات، الوار ، تخته و کاغذ از مهم‌ترین صادرات فنلاند می‌باشند.

مشخصات آماری فنلاند :
حکومت: جمهوری
مساحت: ۳۳۸،۱۴۵ کیلومترمربع( پنجمین کشور پهناور اروپایی)
جمعیت: ۵٫۲۱۴٫۵۱۲ نفر
رشد سالانه جمعیت: ۱۸/۰ درصد
پایتخت: هلسینکی
زبان رسمی: فنلاندی (۵/۹۳٪) و سوئدی (۳/۶٪) - { ۰۲/۰٪ زبان محلی}
خط: لاتین با الفبای مخصوص
دین: مسیحی ۸۹٪ پروتستان شاخه لوتراناوانجلیک
واحد پول :یورو
اقوام و نژادها: ۹۳درصد فنلاندی، ۶درصد سوئدی و ۱درصد اقوام دیگر
اقلیتها: کولی ها، کارلیایی ها، سامی ها، سوئدی زبان
زنان در فنلاند امسال برای زنان کشور فنلاند سال مهمی است. زیرا، در ۱۰۰ سال پیش آنان توانستند که برای خود حق رای و حق ورود به مجلس را -به صورتی نامحدود- به دست آورند. در واقع، آنان نخستین زنان جهان بودند که این دو حق را با هم به دست آوردند.

منبع : ویکی پدیا
ویرایش و تلخیص:آکاایران

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :