بادن-وورتمبرگ آلمان - آکا
ایالت هر سال حدود ۴۰ میلیون شب رزرو,بادن وورتمبرگ,تصرف فرانسه و وورتمبرگ بادن در تصرف آمریکا,ایالت به ویژه,کیلومتر مربع سومین ایالت بزرگ آلمان به‌شمار می‌آ

بادن-وورتمبرگ


بادن-وورتمبرگ (به آلمانی: Baden-Württemberg) یکی از شانزده ایالت آلمان است. پایتخت این ایالت شهر اشتوتگارت است.

بادن-وورتمبرگ با مساحتی حدود ۳۵٬۷۵۲ کیلومتر مربع، سومین ایالت بزرگ آلمان به‌شمار می‌آید.

این ایالت از تجمیع ایالت‌های تاریخی بادن، هوهن‌زولرن و وورتمبرگ و بخشی از منطقه سوابی تشکیل شده‌است.

نیروهای متفقین پس از جنگ جهانی دوم در این‌جا سه ایالت تشکیل دادند به نام‌های وورتمبرگ-هوهو‌ن‌زولرن، بادن جنوبی (هر دو در تصرف فرانسه) و وورتمبرگ-بادن (در تصرف آمریکا). این سه ایالت در سال ۱۹۴۹ بخشی از جمهوری فدرال آلمان شدند. این سه ایالت بعداً ‌در تاریخ ۲۵ آوریل ۱۹۵۲ در یک ایالت به نام بادن-وورتمبرگ ادغام شدند.

در نگاه اول به نظر می‌رسد که ایالت بادن‌ــ وورتمبرگ تنها در ویژگی‌های زیر خلاصه می‌شود: خودروهای بزرگ، جنگل‌های تاریک و شیرینی مشهور "شوارتزولدر ـ کیرش" (Schwarzwälder-Kirsch-Torte)این‌ها، ولی همهٔ واقعیت نیستند. بادن‌ــ وورتمبرگ (Baden-Württemberg)، تنها ایالت آلمان است که ساکنان آن در یک همه‌پرسی، رای به تشکیل آن به شکل کنونی‌اش دادند: این همه‌پرسی در ۱۶ دسامبر سال ۱۹۵۱ صورت گرفت. در این روز، شهروندان سه استان بادن‌ـ وورتمبرگ، وورتمبرگ ـ هوهنتسولرن (Württemberg-Hohenzollern) و بادن (Baden) تصمیم گرفتند، در چارچوب تقسیمات کشوری بادن‌ــ وورتمبرگ قرار بگیرند. تاریخ رسمی تأسیس این ایالت، روز ۱۵ آوریل سال ۱۹۵۲است.
میزان درآمد زیاد، شمار بیکاری اندک

بادن‌ــ وورتمبرگ، پس از تأسیس در عرض چند سال به یکی از ایالت‌های پیش‌رفتهٔ آلمان بدل شد. درآمد متوسط شاغلان در این ایالت، به‌طور نسبی بالاتر از سایر ایالت‌ها است و نرخ بیکاری، در فوریهٔ سال ۲۰۰۸، با ۵ /۴ درصد، پائین‌ترین نرخ بیکاری در آلمان بود. این ایالت، به ویژه در رشته‌های فن‌آوری‌های صنعتی و توسعه و تحقیق، یکی از مبتکرترین مناطق اروپاست: میزان هزینه‌هایی که در بادن‌ــ وورتمبرگ صرف پژوهش و تحقیق می‌شود، بالاتر از میزان آن در کل اروپاست.


منبع مهم درآمد: صنعت خودرو‌سازی


یکی از منابع اقتصادی مهم در این ایالت، که در زمینهٔ پژوهش و تحقیق نیز سرمایه‌گزاری‌های کلان می‌کند، صنعت خودرو‌سازی است: دفترهای اصلی شرکت‌های مهم و موفق دایملر، پورشه و بوش در این ایالت دایرند. رمز اصلی موفقیت این ایالت، ولی، در وجود شمار زیادی شرکت‌های کوچک و متوسط است که خارج از شهرهای بزرگ، رفاهی نسبی برای ساکنان این مناطق فراهم ‌آورده‌اند. مردم بادن‌ــ وورتمبرگ به کوشایی و هدفمند بودن شهرت دارند.


طبیعت بکر

بادن‌ــ وورتمبرگ، دومین ایالتی است که پس از بایرن، گردشگران بسیاری را به خود جلب می‌کند: هتل‌ها و مسافرخانه‌های این ایالت، هر سال حدود ۴۰ میلیون شب رزرو می‌شوند. این ایالت از طبیعت بکر و جادویی‌ای برخوردار است: "جنگل سیاه" با دره‌های عمیق و رومانتیکش و دو جزیرهٔ گل به نام‌های مین‌آو (Mainau) و رایش‌نآو (Reichenau) هر ساله صدها هزار گردشگر را مسحور می‌کنند. جزیره‌های مین‌آو و رایش‌نآو از سوی یونسکو به عنوان "ارثیهٔ فرهنگی جهان" به ثبت رسیده‌اند. بزرگ‌ترین دریاچهٔ آلمان، بُودِن (Bodensee) که محل تلاقی خاک آلمان، سوئیس و اتریش است‌، در این ایالت واقع شده است. خانه‌های قدیمی روستا‌یی این ایالت نیز یکی از جاذبه‌های توریستی بادن‌ــ وورتمبرگ است. در کنار این طبیعت رنگارنگ، شهرهای زیبایی چون هایدلبرگ (Heidelberg)، توبینگن (Tübingen)، فرایبورگ (Freiburg) و کنستانتس (Konstanz) نیز، جذابیت این ایالت را دو چندان می‌سازند.


فرهنگ

جشنواره بین‌المللی فیلم مانهایم-هایدلبرگ دومین جشنواره فیلم معتبر آلمان هرساله به‌طور مشترک در شهرهای مانهایم و هایدلبرگ برگزار می‌شود.

شهرهای مهم

* اولم
* توبینگن
* فرایبورگ
* کارلسروهه
* مانهایم
* هایدلبرگ

منبع:ویکی پدیا

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :