قبرس - آکا
قبرس است مرکز توریستی,قبرس به صورت کشوری فدرال,قبرس,زبان رسمی یونانی ترکی استانبولی,یونانیهای قبرسی – تحت,قبرس واحدهای ارتش,زندگی می کنند   قبرس دارای تابست

قبرس

جمهوری قبرس
REpublic of Cyprus

پرچم قبرس 

پایتخت
نیکوزیا
‎بزرگ‌ترین شهر نیکوزیا
زبان رسمی یونانی / ترکی استانبولی
واحد پول : کیپریوت(Cypriot)
استقلال
ازمستعمره بریتانیا ۱ اکتبر ۱۹۶۰
واحد پول یورو (‏EUR)
منطقه زمانی
پیش‌شماره تلفن +۳۵۷+

قبرس جزیره ای است در دریای مدیترانه که دو تیره یونانی و ترک در آن زندگی می کنند .  قبرس دارای تابستانهای گرم و خشک و زمستانهای معتدل  است. حدود %12 درصد زمینهای آن زیر کشت بوده  و در  آن مرکبات، سیب زمینی، گندم، زیتون و جو به عمل  می آید. پرورش گوسفند – بز و خوک نیز، رایج است.  صنایع قبرس چندان پیشرفته نبوده و شامل صنایع دستی و  محلی می باشد. توریسم، منبع درآمد مهمی برای قبرس محسوب می شود. 
جمهوری قبرس کشوری جزیره‌ای است ،در شرق دریای مدیترانه که پایتخت آن نیکوزیا است. این کشور به دو بخش ترک‌نشین و یونانی‌نشین تقسیم می‌شود که در آن هردو زبان ترکی و یونانی رسمی هستند. یونانی ها ارتودوکس و ترک ها مسلمان هستند.ghebres-mapتاریخ قبرس

قبرس در سال ۱۹۶۰ استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد و حکومت مستقل قبرس براساس مشارکت جوامع ترک و یونانی در اداره امور این جزیره اعلام موجودیت کرد و بریتانیا، یونان و ترکیه حق حاکمیت دولت قبرس را تضمین کردند. در سال ۱۹۶۳، نمایندگان اقلیت ترک در پی اختلاف بر سر نحوه اجرای این توافق از دولت قبرس خارج شدند و در پی بروز درگیری بین دو طرف، سازمان ملل متحد در سال ۱۹۶۴ یک نیروی پاسدار صلح را به این جزیره اعزام داشت که ماموریت آن تا کنون تمدید شده است. در سال ۱۹۷۴ دولت سراسقف ماکاریوس، رئیس جمهور وقت قبرس، در کودتایی به تحریک حکومت نظامیان یونان سرنگون شد و ترکیه با استناد به موقعیت خود به عنوان یکی از تضمین کنندگان حق حاکمیت قبرس، واحدهای ارتش خود را در شمال این سرزمین مستقر کرد که عملا باعث تقسیم این جزیره شد.

تاریخ معاصر
حکومت بریتانیا در قبرس – که سابقاً از متعلقات عثمانی بود – در 1878 برقرار شد . طی دهه‌ی 1950 ، یونانیهای قبرسی – تحت رهبری اسقف اعظم (بعدها پرزیدنت) ماکاریوس سوم (1913 تا 1977) – برای اتحاد با یونان (اینوسیس) مبارزه کردند . ترکهای قبرسی طرفدار تجزیه بودند ، ولی به دنبال یک سری اقدامات تروریستی از سوی سازمان ملی مبارزه‌ی قبرس (EOKA) که یک جنبش یونانیهای قبرسی بود ، توافقی حاصل شد . در 1960 ، قبرس به صورت یک جمهوری مستقل در آمد . قدرت رادو جامعه تقسیم کردند ، ولی این توافق در 1963 فرو ریخت ، نیروهای سازمان ملل متحد برای پایان دادن به نبرد بین جوامع مداخله کردند . ترکهای قبرسی حکومت خودشان را برقرار کردند . در 1974 وقتی افسران طرفدار اتحاد با یونان کودتا کردند ، ترکیه بخش شمالی را تصرف کرد قبرس عملاً تجزیه شد . بیش از 200.000 یونانی قبرسی از شمال کشور آواره شدند و به جای آنها مهاجران تازه از ترکیه وارد شدند . از آن زمان نیروهای سازمان ملل « خط آتیلا» بین جنوب یونانی و شمال ترکی را حافظت کرده اند ، ولی تلاش برای وحدت مجدد قبرس به صورت کشوری فدرال ناموفق بوده است .

مردم قبرس
بر طبق آمار سازمان سی.آی.ای در سال ۲۰۰۱ مردم قبرس ۷۷٪ یونانی تبار ٬ ۱۸٪ ترک‏تبار و ۵٪ نیز از سایر نژادها هستند.


ghebres02_400


جغرافیا

موقعیت جغرافیایی قبرس در اروپا.قبرس دارای تابستانهای گرم و خشک و زمستانهای معتدل است. حدود ۱۲٪ زمین‌های آن زیر کشت بوده و در آن مرکبات، سیب زمینی، گندم، زیتون و جو به عمل می‌آید. پرورش گوسفند، بز و خوک نیز رایج است. صنایع قبرس چندان پیشرفته نیست و شامل صنایع دستی و محلی می‌باشد. توریسم، منبع درآمد مهمی برای قبرس محسوب می‌شود.
در جنوب این جزیره کوه های ترودوس قرار دارد . جلگه‌ی حاصلخیزی که با گذر از مرکز قبرس ، از شرق تا غرب امتداد یافته در جنوب کوه های کیرئن و شبه جزیره کارپاس واقع شده است .  رودهای مهم :‌سرانهیس ، پدیاس .  بلندترین نقطه : قله‌ی اولیمپوس ، 1951 متر .  آب و هوا : آب و هوای قبرس مدیترانه ای است ، با تابستانهای خشک و بسیار گرم و زمستانهای معتدل و تغییر پذیر که طی آن در کوهه ای ترودوس برف می بارد .

ghebres03
مراکز مهم و دیدنی قبرس

لیماسول:

لیماسول بندر اصلی قبرس در جنوب این کشور و بین شهرهای لارناکا،نیکوزیا و پافوس واقع است. این شهر مرکز کارخانجات شرابسازی قبرس است.مرکز توریستی آن به نام یرماسویا در 4 کیلومتری این شهر قرار دارد. با توجه به 11 کیلومتر نوار ساحلی اخیرا از سوی توریست ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است. سرویس منظم اتوبوسرانی بین مرکز توریستی و شهر نیز همواره برقرار است. فروشگاه ها و مراکز خرید مدرن این شهر به همراه محله قدیمی آن با خیابان های سنگفرش و باریک و بازار محلی و انواع کافه و رستوران ها تامین کننده سلایق گوناگون مسافران است.مرکز آسانسور زمان در محله قدیمی این شهر بیان کننده تاریخ این کشورمی باشد. همچنین تمامی کشتی های مسافربری از این شهر به مقصد مصر،سوریه،لبنان یونان و.. حرکت می کنند.شهر لیماسول به خاطر شخصیت لیماسولی ها به" شهر شب "معروف است و در منطقه یرماسیو م می توانید شاهد دیسکو و بارها و رستوران های فراوان باشید.

از مکان های دیدنی این شهر می توان قلعه لیماسول در بالای بندر قدیمی و موزه قبرس را نام برد.همچنین می توان به موزه هنرهای فولک و موزه ارکولوجیکال نیز اشاره کرد. چندین مرکز تاریخی و فرهنگی دیگر هم در اطراف لیماسول وجود دارد. آماتوس در قسمت شرقی خارج از شهر زمانی پایتخت پادشاهی شهر بود ولی اکنون توسط دریا پوشیده شده است.قلعه کولوسی یکی دیگر از آثار تاریخی است که ارزش بازدید را دارد.دریاچه نمک آکروتیری در زمستان خانه هزاران فلامینگوی مهاجر است. سواحل معروف این شهر ساحل داسودی ، ساحل دولتی با شن های سیاه و ساحل لدیز مایل می باشد.

آیا ناپا:

آیاناپا یا منطقه شن های طلایی" بهشت توریست ها" نام گرفته است .سواحل زیبا ، آب های کریستالی و شفاف و همچنین رستوران ها و کافه های آن همگی محیطی بسیار جذاب را برای توریست ها مهیا نموده است.در فصل گردشگری تقریبا اکثر جوانان را جذب خود می کند و در سواحل و خیابان های آن افراد مسن کمتر دیده می شوند.سواحل زیبای آن مخصوصا نیس بیچ و دیسکوهایی که در مرکز شهر و اطراف خانقاه قرار دارد برای نسل جوان بسیار جذاب است.این خانقاه در دوران ونتینس ها ساخته شده و کلیسای آن در زیر زمین قرار دارد. در مدخل ورودی این کلیسا یک درخت 600 ساله به چشم می خورد. توریست ها می توانند صبحانه ، نهار یا شام خود را در یکی از هزاران رستورانی که در سراسر خیابان اصلی این شهروجود دارد میل نمایند.از بندر این شهر در تابستان می توانید برای تورهای روزانه یا بین شهری تا لارناکا یا لیماسول استفاده کنید.همچنین ساحل شن های طلایی محل بسیار ایده آلی برای علاقه مندان به غروب خورشید است .

پافوس:

پافوس در جنوب غربی قبرس به دو بخش پافوس بالایی و پافوس پایینی تقسیم می شود. بندر اصلی و نوارساحلی همچنین رستورانها بیشتر در پافوس پایینی قرار دارد.پافوس پایینی با برخورداری از بندر ماهیگیری و رستوران های فراوان منطقه خوبی برای تفریح و پافوس بالایی با بوتیک های مدرن مرکز خرید خوبی به شمار می آید.پافوس دارای مناطق تاریخی زیادی است و یونسکو کل شهر را به عنوان مرکز تاریخی به ثبت رسانده است. ساحل زیبای آن کورل بی نامیده می شود که با سرویس های منظم اتوبوسرانی به مرکز شهر مرتبط می باشد.

نیکوزیا:

پایتخت جزیره در حدود هزار سال که در مرکز جزیره قرار دارد.پس از هجوم ترک ها در سال 1974 شهر توسط نوار سبز به دو قسمت تقسیم گردید.این شهر بزرگترین شهر قبرس ومرکز تمامی دوایر دولتی است.محل اقامت رئیس جمهور و همچنین مراکز اکثر شرکت های بزرگ در این شهر قرار دارد.مرکز قدیمی آن که بازسازی شده در قرن 16 توسط ونتین ها ساخته شده است.مراکز دیدنی این شهر موزه ها ، کلیساها ، مسجد اومریه و همچنین مراکز خرید مدرن می باشد.اخیرا در مدخل ورودی شهر از طرف لارناکا بازار بزرگ قبرس و مرکز خرید آیکیا نیز افتتاح شده است.

لارناکا:

این شهر با وجود فرودگاه بین المللی قبرس و برنامه در دست احداث فرودگاه جدید و همچنین انتقال بندر مسافربری از لیماسول به لارناکا و با وجود محیط بسیار صمیمی و دوستانه اش مکانی ایده آل برای افرادی است که به زندگی در محیطی امن و ساکت می اندیشند . مرکز این شهر به نام خیابان فینیگوودس یا خیابان نخل با رستوران های محلی مرکز تفریح و استراحت مردم به شمار می آید. مسجد حلا سلطان معروف به تکه در نزدیکی دریاچه نمک که در زمستان پذیرای هزاران فلامینگو است زیبایی خاصی به این شهر داده است .امنیت این شهر با توجه به بافت محلی آن نسبت به سایر شهرهای قبرس بیشتر است

ترودوس:

این منطقه کوهستانی در تابستان با هوای لطیف و در زمستان با پیست اسکی پذیرای توریست های فراوانی است . قله این کوهستان به نام مانت اولمپوس با ارتفاع 1952 متر بلندترین نقطه قبرس می باشد.تعداد 9 کلیسای این منطقه در لیست مناطق تاریخی یونسکو قرار دارد.

آکاماس:

آکاماس یا حمام آفرودایت با استخر مملو ار آب تازه در تاریخ یونان به محل خدای عشق معروف است.تفریحگاه های پلیس و لاتی بهترین محل برای غذاهای دریایی و ماهی تازه محسوب می شود.همچنین آکاماس با طبیعت زیبای خود پذیرای دوستداران طبیعت است.
منبع :
وب سایت تبیان
ویکی پدیا

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :