ایرلند
ایرلند ,دوره‌ای پنج ساله,هان گردی ,جهانگردی ,دیدنی های جهان ,دیدنی های ایرلند ,جاذبه های ایرلند ,مراکز گردشگری ایرلند ,مساحت ایرلند ,نقشه ایرلند ,طبیعت زیبای ای

جهانگردی - قاره اروپا - ایرلند

حکومت

مجلس شند (سنا) متشکل است از 60 عضو – 11 نفر را نخست وزیر ‌تعیین می‌کند، 6 نفر را دانشگاهها انتخاب می‌کنند و 43 نفر غیر مستقیم انتخاب می‌شوند تا برای دوره‌ای پنج ساله به نمایندگی منافع ویژه و صنفی بپردازند.
دویل (مجلس نمایندگان) متشکل است از 166 عضو که برای دوره‌ای پنج ساله با رأی تمامی افراد بالغ تحت نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه انتخاب می‌گردند.
رئیس جمهور برای دوره‌ای هفت ساله مستقیماً انتخاب می‌شود. نخست وزیر و شورای وزیران را مجلس نمایندگان نامزد و رئیس جمهور انتصاب می‌کند...

احزاب مهم سیاسی عبارتند از:

فیانا فیل (میانه رو متمایل به راست)،
فینه گیل (حزب متحد ایرلند، میانه رو متمایل به راست)
حزب کارگر (چپ گرا)
دموکراتهای پیشرو (میانه رو متمایل به راست)
حزب زحمتکشان

حکومت : جمهوری
مساحت : 895/68 کیلوترمربع
جمعیت : 000/808/3نفر
رشدسالانه جمعیت : 4/0 درصد
پایتخت : دوبلین
زبان :ایرلندی ـ انگلیسی
دین : مسیحی
واحد پول : پوند ایرلند

 

هان گردی ,جهانگردی ,دیدنی های جهان

جمهوری ایرلند 80 درصد کل مساحت جزیره ایرلند را دربر می گیرد. آب و هوای این کشور سرد و مرطوب بوده و وجود مزارع و مراتع حاصلخیز، شرایط بسیار مساعدی برای دامپروری مهیا نموده است. مراکز صنعتی ایرلند، عمدتاً در اطراف دوبلین که پایتخت و بند اصلی کشور است، مستقر می باشند . ذخایر معدنی ایرلند عبارتند از : نفت – گاز – زغال سنگ – سرب و روی .

موقعیت جزیره ایرلند در غرب اروپا به طور عام به عامل تعیین کنندهای برای جامعه ایرلندی و به طور خاص برای فرهنگ ایرلندی مبدل شده است.موقعیت جغرافیایی جزیره ایرلند در شمال غربی اروپا واقع شده و %83 از جزیره ایرلند را پوشش میدهد.

از شمال و از غرب اقیانوس اطلس شمالی و از شرق و جنوب شرقی به دریای ایرلند و تنگه سنت جورج منتهی میشود. جزیره ایرلند در غرب انگلستان واقع شده است. طول مرزهای بین المللی ایرلند 360 کیلومتر در شمال است که در منطقه ایرلند شمالی با انگلستان هم مرز می باشد. طول سواحل این کشور 1448 کیلومتر است

زبان:
براساس اصل 8 قانون اساسی ایرلند، زبان آیریش (گیلیک) زبان ملی و اولین زبان رسمی کشور و زبان انگلیسی بعنوان دومین زبان رسمی کشور شناخته شده است.
نام کشور:
طبق قانون اساسی نام این کشور E ire با به زبان انگلیسی ایرلند است. براساس قانون 1948 جمهوری ایرلند، نام کشور جمهوری ایرلند بوده ولی همین اصل در استفاده از واژه ایرلند (به تنهایی و به زبان انگلیسی) بعنوان نام کشور تغییری ایجاد نمی کند.
پرچم:
پرچم ملی کشور سه رنگ و به رنگهای سبز، سفید و نارنجی است. چهارگوش مستطیل شکل و طول آن دوبرابر عرض آن است. رنگ سبز در کنار میله پرچم و رنگهای سفیر و نارنجی بعد از آن قرار می گیرد.
نشان ملی: از قرون وسطی، چنگ همواره نشان ملی ایرلند بوده است. این نشان از ابتدا بر سکه های رایج کشور نقش بسته، بر سر در سازمانها و بنگاههای دولتی قرار گرفته و نمایندگان آن در داخل و خارج کشور این نشان را برسینه شان نصب می کنند.
سرود ملی:
سرود ملی این کشور سرود سرباز نام دارد. شامل سه بند و یک بخش آواز جمعی (کر) مشتمل بر پنج قسمت (چهار بخش اصلی و یک بخش سلام ریاست جمهوری است) که در سال 1926 بعنوان سرود ملی تصویب شد.
روز ملی: 17 مارس هر سال بعنوان روز ملی یا سنت پاتریک جشن گرفته می شود. استفاده از شبدر ایرلندی توسط سنت پاتریک و هنگام موعظه او در ایرلند موجب تصویب این ترکیب بعنوان نماد ایرلند شد.

هان گردی ,جهانگردی ,دیدنی های جهان

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :