ایسلند وآتشفشانهایش
نوع حکومت جمهوری, جهان گردی ,جهانگردی ,دیدنی های جهان ,دیدنی های ایسلند وآتشفشانهایش ,جاذبه های ایسلند وآتشفشانهایش ,مراکز گردشگری ایسلند وآتشفشانهایش ,مساح

ایسلند وآتشفشانهایش

پایتخت: ریکیاویک
 زبان رسمی: ایسلندی (رسمی)
نوع حکومت: جمهوری
 واحد پول: کرون ایسلند
مذهب: لوتری انجیل گرا ...

امید طول عمر: 77/1 سال
 رشد سالانه جمعیت: 0.97% درصد (July 2004 est)
جمعیت: 293,966 نفر (July 2004 est)

جغرافیای کشور ایسلند
قسمت عمده ایسلند چشم انداز آتش فشانی دارد آب چشمه‌های آبگرم، آبفشانها و حدود 200 آتش فشان که برخی فعال‌اند. بیشتر این کشور را دشتهای مسطح و بی درخت با خاک منجمد تشکیل می‌دهد. نواحی شمالی و مرکزی پوشیده از میدانهای یخی است.  رودهای مهم کیورسا، اسکیائول واندا، فلیوت.  بلندترین نقطه: قله هوانادالشنوکور، 2119 متر.  آب و هوا:‌آب و هوای خنک و معتدل ایسلند به خاطر وجود جریان خلیج (گلف استریم ) است که این کشور را از اغلب نقاط دیگر در امتداد همین عرض جغرافیایی ملایم تر می‌سازد.

شهرهای مهم: کوپاووگور،آکوریری،کفلاویک ،هافنار فیوردهور
مساحت: 103,001کیلومتر مربع
خط ساحلی: 4988 کیلومتر
مختصات جغرافیایی: 65 درجه شمالی و 18 درجه غربی

حکومت
آلتینگ (پارلمان )63 نفره برای دوره‌ای چهار ساله تحت نظام تعینی تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر مطنقه با رأی تمامی افراد بالغ انتخاب می‌گردد. این پارلمان 20 تن از اعضایش را برای اشغال کرسیهای مجلس سنا انتخاب می‌کند و 43 نفر باقیمانده در مجلس نمایندگان تشکیل جلسه می‌دهند. رئیس جمهور – که همچنین برای دوره‌ای چهار ساله مستقیما انتخاب می‌شود – نخست وزیر و کابینه‌ای انتصاب می‌کند که به آلتینگ پاسخگو هستند.  احزاب مهم سیاسی عبارتند از : • حزب استقلال (محافظه کار) • حزب ترقیخواه • اتحاد خلق ـ(سوسیالیست) • حزب سوسیال دموکرات • اتحاد زنان.

عضویت: : سازمان ملل متحد، پیمان آتلانتیک شمالی، اتحادیه بازرگانی آزاد اروپا. شورای اروپا، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه.

تاریخ معاصر
ملی گرایی ایسلندی در قرن نوزدهم رشد کرد، و در 1918 این کشور از دانمارک مستقل شد. با این حال، دو کشور به واسطه پادشاهی مشترکشان به هم پیوسته بودند. در جنگ جهانی دوم پیوند دانمارکی گسسته شد و در 1944 جمهوری اعلام شد. در دهه های 1950 و 1970 ، اختلاف درباره حق ماهیگیری در آبهای ساحلی ایسلند منجر به درگیریی با نیروی دریایی بریتانیا گشت.

دفاع
کل نیروهای مسلح: به غیر از نیروی دفاع ساحلی نیروی مسلحی وجود ندارد.

آموزش
میزان با سوادی: 100% سنین تحصیل اجباری: 7 تا 16 سال. تعداد دانشگاه : 1

اقتصاد
صنعت ماهیگیری قسمت عمده صادرات ایسلند را تأمین می‌کند. نیروی هیدروالکتریک در صنایع ذوب آلومینیوم استفاده می‌شود، در حالی که نیروی حرارتی زمین گرمخانه ‌های وسیعی را گرم می‌کند. وسعت کافی مراتع، این کشور را از تولیدات گوشتی و لبنیات خودکفا می‌سازد. مشکلات اقتصادی شامل تورم زیاد و وابستگی بیش از حد به یک صنعت می‌باشد

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :