دیدنی های ایتالیا، مناطق دیدنی ایتالیا
دیدنی های ایتالیا,ایتالیا,مناطق دیدنی ایتالیا,جاذبه های گردشگری ایتالیا,مراکز گردشگری ایتالیا,اماکن دیدنی ایتالیا,کشور ایتالیا,دیدنی های کشور ایتالیا,جاذبه های

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد کشور ایتالیا را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

Italy - ایتالیا

پرچم کشور ایتالیا

درباره کشور ایتالیا

نقشه سیاسی کشور ایتالیا

کشور ایتالیا

نقشه جغرافیای کشور ایتالیا

درمورد کشور ایتالیا

 

اطلاعات کلی کشور ایتالیا

پایتخت: رم

وسعت: حدود 301 هزار کیلومتر مربع

جمعیت: حدود 61 میلیون نفر

زبان رسمی: ایتالیایی

پول رایج: یورو

کد تلفن: 0039

شهرهای مهم: فلورانس، میلان، رم، ونیز

ایتالیا کشوری در جنوب اروپا و پایتخت آن شهر رم است. این کشور از شبه جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردِنی در دریای مدیترانهتشکیل شده است. امروزه ایتالیا کشوری توسعه یافته است و جزو گروه هشت به شمار می آید.

واحد پول این کشور یورو و زبان رسمی آن ایتالیایی است. جمعیت ایتالیا ۶۰ میلیون و ششصد هزار نفر است و ۹۱.۶ درصد مردم آن مسیحی هستند. ایتالیا پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت دنیا است.

جغرافیا

ایتالیا در جنوب اروپا با مختصات جغرافیایی تقریبی ۵۰ ۲۲ شمالی، ۳۰ ۱۲ شرقی قرار دارد.

مساحت کل آن ۳۰۱۳۲۳ کیلومتر مربع (تقریباً یک پنجم ایران) است که از آن ۲۹۴۰۲۹ کیلومتر مربع خشکی و ۷۲۱۰ کیلومتر مربع آب است. ۷۶۰۰ کیلومتر ساحل دارد.

نکتهٔ جالب در مورد نقشهٔ کشور ایتالیا این است که نقشهٔ این کشور شبیه چکمه می باشد.

جزایر ساردنی و سیسیل در دریای مدیترانه نیز جزو ایتالیا است.

مرزهای این کشور ۲۹۳۲۱ کیلومتر است. با کشورهای زیر مرز مشترک دارد:

  • اتریش: ۴۳۰ کیلومتر
  • فرانسه: ۴۸۸ کیلومتر
  • واتیکان: ۳٫۲ کیلومتر (واتیکان در داخل شهر رم پایتخت ایتالیا قرار دارد)
  • سان مارینو: ۳۹ کیلومتر (کشور سان مارینو در شمال ایتالیا و در دل ایالت امیلیا رومانیا قرار دارد)
  • اسلوونی: ۲۳۲ کیلومتر
  • سوئیس: ۷۴۰ کیلومتر

آب و هوای ایتالیا مدیترانه ای است. در شمال به دلیل وجود رشته کوه آلپ سرد، در جنوب خشک و در کل کشوری تقریباً گرم است.

بلندترین نقطه آن کوه مونته بیانکو با ارتفاع ۴۸۰۸ متر از سطح دریا و کمترین ارتفاع آن دریای مدیترانه است. 

آب وهوای ایتالیا

ایتالیا آب وهوای معتدل فصلی دارد و آب وهوای مناطق ساحلی آن با شرایط هوایی کوهستان های داخلی تفاوت زیادی دارد. آب و هوای این کشور مدیترانه ای است. در شمال به دلیل وجود رشته کوه آلپ سرد، در جنوب خشک و در کل کشوری تقریباً گرم است. ایتالیا با تابستانهای گرم و خشک ، زمستانهای معتدل ، از آب و هوایی مدیترانه ای برخوردار است. در شمال به دلیل و جود رشته کوه آلپ سرد، در جنوب خشک و در کل کشوری تقریباً گرم است. جزایر سیسیل و ساردینا از بخش اصلی کشور گرمتر و خشک تر است.

پس از فروپاشی امپراتوری روم، منطقه ایتالیا به مناطق و شهرهای خودگردان بسیاری تقسیم شده بود (ازجمله جمهوری ونیز و دولت کلیسا) ولی واحدهای مختلف سیاسی در منطقه ایتالیا در سال ۱۸۶۱ متحد شده و کشور کنونی ایتالیا را به وجود آوردند.

تاریخچه

امپراتوری روم که از شهر رم شروع به گسترش کرده بود نه تنها ایتالیا بلکه کل حوزه مدیترانه و حتی بریتانیای دور دست را هم تحت کنترل خود درآورده بود
در سال 476 آدوآکر فرمانده سپاهیان مزدوری که در ایتالیا در خدمت امپراتوری روم غربی بودند، رمولوس آگوستوس آخرین امپراتور روم غربی که کودکی بود را خلع کرده و به صورت اسمی و نه عملی ایتالیا را تحت کنترل روم شرقی اداره می کرد. این واقعه یعنی سقوط روم غربی را مبدایی برای شروع قرون وسطا محسوب می شود. 
رنسانس در سال های ۱۳۰۰ از ایتالیا آغاز شد و در عرض سه قرن در سراسر اروپا انتشار یافت. به ندرت در دوره ای چنین کوتاه از نظر تاریخی، رخدادهای متعددی به وقوع می پیوندد. حال آنکه این قرن ها سرشار از تغییرات اساسی و فعالیت های بزرگ است. جهان امروزی نتیجه همین فعالیت هاست، زیرا رنسانس پایه های اقتصادی، سیاسی، هنری و علمی تمدن های کنونی غرب را بنا نهاد. 
دانش و هنر پیشرفتهای عظیمی در ایتالیای سدهٔ پانزدهم و شانزدهم بوجود آوردند. این احیای فرهنگی به رُنِسانس (یعنی نوزایش) مشهور شده است. دانشمندان، سرایندگان و فیلسوفانی ظهور کردند که با الهام از میراث اصیل روم و یونان با دیدگانی تازه تر به جهان می نگریستند. نقاش ها به مطالعهٔ کالبد انسان پرداختند و اعضای بدن انسان را به شیوهٔ واقع گرایانه ای نقاشی می کردند. فرمانروایان ساختمان ها و کارهای بزرگ هنری را سفارش دادند. این عقاید تازه بزودی در سراسر اروپا گسترش یافت.

دین و مذهب

حاکمیت و اکثریت با مسیحیت کاتولیک است، ولی پروتستانها، یهودیها و مسلمانان (که اکثراً مهاجر هستند) نیز در این کشور زندگی می کنند. ۹۱.۶٪ جمعیت ایتالیا مسیحی و بیشتر کاتولیک هستند که یک سوم آنها (۳۶.۸٪) عضو فعال هستند.امروزه ۸۲۵۰۰۰ نفر مسلمان در ایتالیا زندگی می کنند که (۱.۴٪) جمعیت ایتالیا را تشکیل می دهند که از بین آنها فقط۵۰۰۰۰ نفر ملیت ایتالیایی دارند.

اقتصاد

از جمله مهم ترین صنایع کشور می توان به صنایع فلزکاری، ماشین آلات، شیمیایی، وسائط نقلیه، مواد غذایی و مشروبات، منسوجات و البسه، هواپیماسازی، کشتی سازی، پتروشیمی، الکتریکی، اتمی و جنگ افزار اشاره نمود. گندم، جو، سیب زمینی، چغندرقند، سیب، ذرت، برنج، انگور، ماهی، گاو و خوک نیز مهم ترین محصولات کشاورزی و دامپروری کشور را تشکیل می دهند.

همچنین ایتالیا عضو سازمان ملل متحد، گروه G8 و اتحادیه اروپا است. ایتالیا یکی از کشورهای توسعه یافته است که بر اساس میزان تولید ناخالص داخلی، هفتمین کشور جهان در سال ۲۰۰۶ میلادی بود. در این سال مقام های اول تا ششم به ترتیب از آن آمریکا، ژاپن، چین، انگلیس و فرانسه بود.

حکومت و سیاست

نخستین بار حکومت جمهوری در سال ۱۹۴۶ در ایتالیا ایجاد شد. این جمهوری پس از آن ایجاد شد که در یک رفراندوم در تاریخ دوم ژوئن همین سال مردم اعلام کردند که حکومت جمهوری می خواهند. این روز در ایتالیا به عنوان روز ملی جشن گرفته می شود.

رئیس جمهور ایتالیا برای دوره هفت ساله از طریق رای نمایندگان مجلس و گروهی کوچک از وکلای منطقه ای انتخاب می شود. رئیس جمهور نخست وزیر را معرفی می کند. انتخاب و معرفی دیگر وزرا به عهده نخست وزیر است. در ایتالیا دو مجلس وجود دارد : «سنا با ۳۱۵ عضو و نمایندگان با ۶۳۰ عضو». اعضای مجلس نمایندگان با رای مستقیم مردم ایتالیا انتخاب می شوند. در ایتالیا همه افراد بالای ۱۸ سال حق رای دارند.

اعضای مجلس سنا هم با رای مستقیم مردم انتخاب می شوند اما سن رای دادن برای مجلس سنا ۲۵ سال است. اعضای هر دو مجلس برای دوره های پنج ساله انتخاب می شوند. ایتالیا یکی از اعضای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است و نیروهای خود را تاکنون به مناطق جنگی چون بوسنی، کوزوو، آلبانی و افغانستان اعزام کرده است.

 

مناطق گردشگری ایتالیا

کاخ سلطنتی سنت آنتونی (Royal Palace of St. Anthony)

کلیساهای ایتالیا,مکانهای مذهبی ایتالیا,مکانهای دیدنی ایتالیا

درباره کشور ایتالیا

کشور ایتالیا

 

کلیسای جامع فلورنس (florence cathedral)

کشور ایتالیا

درباره کشور ایتالیا

دیدنی های ایتالیا

دیدنی های ایتالیا

 

انجمن روم (roman forum)

مناطق دیدنی ایتالیا

مناطق گردشگری ایتالیا

مناطق دیدنی ایتالیا

 

کانال گرند (grand canal)

دیدنی های ایتالیا

کشور ایتالیا

درباره کشور ایتالیا

مناطق دیدنی ایتالیا

 

دریاچه کومو (lake como)

اماکن تفریحی ایتالیا

مناطق دیدنی ایتالیا

اماکن تفریحی ایتالیا

درباره کشور ایتالیا

 

برج پیزا (pisa tower)

کشور ایتالیا

کشور ایتالیا

اماکن تفریحی ایتالیا

مناطق گردشگری ایتالیا

 

موزه واتیکان (vatican museums)

کشور ایتالیا

اماکن تفریحی ایتالیا

دیدنی های ایتالیا

اماکن تفریحی ایتالیا

 

پل پونت وکیو (ponte vecchio bridge)

دیدنی های ایتالیا

درباره کشور ایتالیا

اماکن تفریحی ایتالیا

کشور ایتالیا

 

کوه وزوویو (mount vesuvius)

دیدنی های ایتالیا

اماکن تفریحی ایتالیا

دیدنی های ایتالیا

کشور ایتالیا

 

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور ایتالیا لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.

 

دیدنی‌های رم ایتالیا - آکا

دیدنی‌های رم ایتالیا - آکا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
سال ٧٢ میلادی آغاز,کلیسای جامع,میدان اسپانیا و پلکان اسپانیایی,میدان‌ بازار دادگاه,ساختمان این آمفی‌تئاتر,فروم در سال ٢٨٣ میلادی بر اثر,موزه‌ی,موزه‌ها را شهرداری رم اداره می‌کند
دیدنی های سیسیل جزیره آتشفشانی ایتالیا

دیدنی های سیسیل جزیره آتشفشانی ایتالیا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
منطقه سیسیل پیتزای سیسیلی پاستا,معماری سیسیل اهمیت باستانی,ترین نمونه های هنر و معماری یونان کبیر,سیسیل بزرگترین جزیره در دریای مدیترانه,سیسیل,سیسیل و بنای,انواع فرهنگ های اسپانیایی یونانی و عربی,م
دیدنی های ایتالیا،جاذبه های گردشگری ایتالیا

دیدنی های ایتالیا،جاذبه های گردشگری ایتالیا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
دیدنی های جهان ,دیدنی های ایتالیا ,جاذبه های ایتالیا ,مراکز گردشگری ایتالیا ,مساحت ایتالیا ,نقشه ایتالیا ,طبیعت زیبای ایتالیا ,جاذبه های گردشگری ایتالیا ,مکان های دیدنی ایتالیا,ایتالیا ,جاهای دیدنی ا
صفحه 1 از 1
منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :