جمهوری چک کشور ذغال سنگ - آکا
واحد پول,جمهوری چک کشور,نوع حکومت,زبان رسمی,سنگ,پایتخت,کوچکی,جمهوری چک

جمهوری چک کشور ذغال سنگ

پایتخت: پراگ ( پراها )
 زبان رسمی: چکی، با اقلیت کوچکی اسلوواکی
نوع حکومت: جمهوری
 واحد پول: کرونا چک(Czech koruna) ...

مذهب: کاتولیک رومی ( 39% )، کلیساهای مختلف پروتستان از جمله هوسی ( 8% )
امید طول عمر: 69سال
 رشد سالانه جمعیت: درصد (July 2004 est.)
جمعیت: نفر (July 2004 est.)

جغرافیای کشور جمهوری چک
در غرب ( بوهم )، آبگیر البه از سه طرف در محاصرة ارتفاعات است. جلگة موراوی در شرق بوهم قرار دارد.  رودهای مهم : البه ( لابه )، ولتاوا ( مولدو )، موراوا.  بلندترین نقطه : اسنیشکا، 1603 متر.  آب و هوا : آب و هوا با زمستانهای سرد و تابستانهای گرم متنوع است.

شهرهای مهم: برنو, اوستراوا, اولوموتس, زلین, پلزن, چسکه بوده یوویتسه, هرادتس کرالووه, پاردوبیتسه, لیبارتس
مساحت: 78,866 کیلومتر مربع
خط ساحلی: 1,881کیلومتر
مختصات جغرافیایی: 49 درجه و 45 درجه شمالی و15 درجه و 30 دقیقه شرقی

حکومت
مجمع 200 نفره با رأی تمامی افراد بالغ برای پنج سال انتخاب می‏شود. این مجمع رئیس جمهور را انتخاب می‏کند و وی نخست‏وزیر و کابینه‏ای را انتصاب می‏کند که به مجمع پاسخگو هستند.  احزاب عمدة سیاسی عبارتند از :  حزب دموکرات شهری ( محافظه‏کار )،  حزب سوسیال دموکرات،  MAD-SMS ( ملی‏گرایان موراوی و سیلسی)،  حزب دموکرات مسیحی  حزب کمونیست.

تاریخ معاصر
با فروریزی امپراتوری هابسبورگ، چکها و اسلوواکها در کشوری مستقل متحد شدند ( 1918 ) ( این امر بیشتر مدیون تلاشهای توماس مازاریک بود ) وی اولین رئیس جمهور چکسلواکی شد. در 1938, هیتلر خواستار واگذاری ناحیة سودت ( جایی که آلمانها در اکثریت بودند ) به آلمان شد. چکسلواکی که متحدی نداشت تقسیم گشت. بوهم و موراوی « تحت‏الحمایه » آلمان شد. در طی اشغا ل نازیها قتل عام ساکنین لیدیته ( 1942 ) روی داد. پس از آزادسازی کشور ( 1945 ) دولتی ائتلافی تشکیل شد، ولی در 1948 کمونیستها قدرت را به دست گرفتند, در 1968، اقدامات الکساندر دوبچک دبیر کل حزب برای وضع اصلاحات سیاسی با مخالفت شوروی روبرو شد، واشغال چکسلواکی از سوی متحدین پیمان ورشو را در پی داشت. پس از آن جناح محافظه‏کار حزب قدرت را در دست گرفت تا این که در 1989 تظاهرات دانشجویان منجر به انقلابی آرام به رهبری جنبش سرای شهر گردید. حزب کمونیست, که با مخالفت قاطع مردم روبرو بود از نقش رهبری‏اش دست کشید و رهبران تندرو آن را اصلاح‏طلبان جایگزین کردند. دولتی جدید، که در آن کمونیستها در اقلیت بودند، سرکار آمد و رهبر سرای شهر( واتسلاو هاول نمایش‏نامه‏نویس) به ریاست جمهوری انتخاب شد. در 1990 انتخابات آزاد چند حزبی برگذار شد، سربازان شوروی خارج شدند و شالودة اقتصاد بازار ریخته شد. تجزیه‏طلبی فزایندة اسلوواکها منجر به تقسیم کشور در 1993 گردید. تجزیة اسلوواکی فقیرتر وروستایی‏تر, جمهوری توسعه‏یافته‏تر چک را به صورت کاندید مناسبی برای عضویت در جامعة اروپا درآینده باقی گذاشت.

دفاع
کل نیروهای مسلح : ،000 ( تخمین 1993 ). خدمت سربازی : 1 سال.

آموزش
میزان باسوادی : 99%. سنین تحصیل اجباری : 6 تا 16 سال. تعداد دانشگاه : 14.

اقتصاد
به‏غیر از زغال‏سنگ، منابع معدنی کمی وجود دارد. با این حال این کشور بسیار صنعتی شده است. تولیدات شامل ماشین‏آلات صنعتی, وسایل نقلیة موتوری و کالاهای مصرفی است. این کشور در حال تغییر از اقتصاد برنامه‏ریزی مرکزی به بازار آزاد است. اکثر بنگاهها خصوصی شده‏اند. جمهوری چک سرمایه‏گذاری کلان خارجی ( بیش از 80% از آلمان ) به خود جذب کرده است و اقتصاد آن به طور فزاینده‏ای با اقتصاد آلمان مرتبط می‏گردد. صنعت چوب دارای اهمیت است. محصولات عمدة کشاورزی عبارتند از : گندم، ذرت، سیب‏زمینی، جو، چغندرقند

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :