دیدنی های جمهوری چک، مناطق دیدنی جمهوری چک - آکا
دیدنی های جمهوری چک,جمهوری چک,مناطق دیدنی جمهوری چک,جاذبه های گردشگری جمهوری چک,مراکز گردشگری جمهوری چک,اماکن دیدنی جمهوری چک,کشور جمهوری چک,دیدنی های کشور جمهو

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد کشور جمهوری چک را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

Czech Republic - جمهوری چک

پرچم کشور جمهوری چک

درباره کشور جمهوری چک

نقشه سیاسی کشور جمهوری چک

کشور جمهوری چک

نقشه جغرافیای کشور جمهوری چک

درباره کشور جمهوری چکاطلاعات کلی کشور جمهوری چک

پایتخت: پراگ ( پراها ) 

نوع حکومت: جمهوری 

مذهب: کاتولیک رومی ( 39% )، کلیساهای مختلف پروتستان از جمله هوسی ( 8% ) 

زبان رسمی: چکی، با اقلیت کوچکی اسلوواکی 

واحد پول: کرونا چک(Czech koruna) 

امید طول عمر: 69سال 

جمهوری چک کشوری در اروپای مرکزی است که در دهه ۱۹۹۰ از کشور بزرگ چکسلواکی جدا شد. پایتخت آن شهر پراگ است.
چک با کشورهای لهستان، آلمان، اتریش و اسلواکی همسایه است. پراگ، پایتخت چک، یکی از مقاصد مهم توریستی اروپا است.این کشور تا سال 1918 بخشی از امپراتوری اتریش بود. در این سال، پس از شکست اتریش در جنگ جهانی اول، کشور چکسلواکی به عنوان کشوری مستقل اعلام وجود کرد.

در سال 1946 حزب کمونیست در این کشور اکثریت را به دست آورد و از سال 1948 تا 1989 که انقلاب مخملی روی داد، این کشور، کشوری کمونیستی بود. در سال 1993 با تفاهم دو طرف، چکسلواکی به دو کشور چک و اسلواکی تقسیم شد.
چک در سال 1999 به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پیوست. در سال 2004 میلادی هم عضوی از اتحادیه اروپا شد.

جغرافیا

جمهوری چک کشوری محصور به خشکی است که در اروپای مرکزی واقع شده است و از نظر تاریخی به سه ناحیه بوهم، موراویا، و سیلزی تقسیم می شود. بیشتر مرزهای جمهوری چک از مناطق کوهستانی تشکیل شده اند. در مرزهای جنوب غرب جنگل بوهم، در شمال غرب کوهستان ارتس، و در شمال کشور ناحیه زودت و کوهستان کرکونوشه (Krkonoše) قرار گرفته است. آب های روان در سرزمین چک پس از گذر از دیگر کشورها به سه دریا یعنی دریای شمال، دریای بالتیک و دریای سیاه می ریزند.

جمهوری چک سرزمین متنوعی دارد. منطقه بوهم که در غرب کشور واقع شده توسط رودهای البه(چکی: Labe) و مولداو (چکی: Vltava) آبیاری می شود و کوهستان های کم ارتفاع کرکونوشه و زودت آن را احاطه کرده اند. بلندترین نقطه کشور یعنی اسنیژکا (Sněžka) که ۱۶۰۲ متر ارتفاع دارد در همین منطقه و در مرز بوهم با لهستان واقع شده است. اسنیژکا در زبان چکی به معنای «برف پوش» است.

موراویا که بخش شرقی کشور را تشکیل می دهد نیز منطقه ای پر از تپه و ماهور است. این منطقه توسط رودخانه موراوا آبیاری می شود و سرچشمه رود اودر (چکی: Odra) نیز در این ناحیه قرار دارد. مرز شرقی موراویا از کوهستان بسکید و کارپات سفید تشکیل شده است. تنها مرز چک با اتریش کوه های کمی دارد و عمدتاً با رود تایا (چکی: Dyje دیه) مشخص شده است.

کم ارتفاع ترین نقطه جمهوری چک با ۱۱۵ متر ارتفاع هژنسکو (Hřensko) نام دارد و در محلی واقع شده که رودخانه البه کشور را ترک می کند.

شهرهای مهم: برنو, اوستراوا, اولوموتس, زلین, پلزن, چسکه بوده یوویتسه, هرادتس کرالووه, پاردوبیتسه, لیبارتس 
مساحت: 78,866 کیلومتر مربع 
خط ساحلی: 1,881کیلومتر 
مختصات جغرافیایی: 49 درجه و 45 درجه شمالی و15 درجه و 30 دقیقه شرقی

آب و هوا

جمهوری چک تنوع آب و هوایی زیادی دارد. بلندترین نقطه این کشور از سطح دریا 1602 متر ارتفاع دارد. تابستان های چک هوا گرم است و در زمستان ها هوا سرد و آسمان ابری.

حکومت و سیاست

مجمع 200 نفره با رأی تمامی افراد بالغ برای پنج سال انتخاب می‏شود. این مجمع رئیس جمهور را انتخاب می‏کند و وی نخست‏وزیر و کابینه‏ای را انتصاب می‏کند که به مجمع پاسخگو هستند.

در جمهوری چک نخست وزیر رئیس دولت است و کابینه و هیات وزیران زیر نظر او فعالیت می کنند. 

رئیس جمهور این کشور در حال حاضر «واسلاو کلاوس» است که در سال 2003 میلادی برای نخستین بار به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد. مجلس چک در اوایل سال 2008 یک بار دیگر دوران ریاست جمهوری او را تمدید کرد.

در چک دو مجلس فعال است. یکی مجلس ملی و دیگری مجلس سنا.

مردم چک

جمعیت این کشور 10 میلیون و 228 هزار و 744 نفر است که میانگین سنی آنها 5/39سال است. نرخ رشد جمعیت در این کشور منفی است.

امید به زندگی در بدو تولد در این کشور برای زنان 88/79سال و برای مردان 14/73 سال است. حدود دو هزار و 500 نفر در این کشور به بیماری ایدز مبتلا هستند.

بیش از درصد جمعیت آن را چک ها تشکیل می دهند. زبان رسمی این کشور چک است.

فرهنگ

مردم چک به زبان چکی سخن می گویند. اکثریت مردم این جمهوری بی دین اند. بعد از پراگ ، برنو ، پلزن ، استراوا و لیبه رتس از شهرهای مهم این کشورند. دانشگاه بزرگ چارلز دانشجویان بسیاری را از نقاط گوناگون جهان به این کشور کوچک کشانده؛ از جمله دانشجویان زیادی از ایران که اکثراً در رشتهٔ پزشکی تحصیل می کند. کارخانه ماشین سازی شکودا ، صنعت تولید آبجو و الکل و کارخانه های تولید کریستال کمک بسیاری به اقتصاد پویای این جمهوری می کند. صنعت گردشگری و طبیعت زیبای این کشور سالانه جمعیت بسیاری را میهمان خود می کند.

اقتصاد

ه سبب وجود نیروی کار فوق العاده ماهر، این کشور به قدرت صنعتی کشورهای بلوک شرق سابق تبدیل شد. این کشور که در قلب اروپا واقع شده، دارای تابستان های خنک و زمستان های سرد و مرطوب بوده، و میزان بارندگی آن بسیار زیاد است. کشاورزی در اقتصاد کشور، نقش مهمی به عهده دارد، و عمده محصولات آن، جو و چغندر قند می باشد. دامداری و جنگل داری نیز در این کشور متداول است. کارخانه ماشین سازی شکودا، صنعت تولید آبجو و الکل و کارخانه های تولید کریستال کمک بسیاری به اقتصاد پویای این جمهوری می کند. صنعت گردشگری و طبیعت زیبای این کشور سالانه جمعیت بسیاری را میهمان خود می کند. از صادرات جمهوری چک، می توان به سنگ آهن و زغال سنگ اشاره کرد. جمهوری چک، هم اکنون، در حال گذر از نظام اقتصاد کمونیستی، به سمت بازار آزاد و خصوصی سازی صنعت و کشاورزی است.

به‏غیر از زغال‏سنگ، منابع معدنی کمی وجود دارد. با این حال این کشور بسیار صنعتی شده است. تولیدات شامل ماشین‏آلات صنعتی, وسایل نقلیة موتوری و کالاهای مصرفی است. این کشور در حال تغییر از اقتصاد برنامه‏ریزی مرکزی به بازار آزاد است. اکثر بنگاهها خصوصی شده‏اند. جمهوری چک سرمایه‏گذاری کلان خارجی ( بیش از 80% از آلمان ) به خود جذب کرده است و اقتصاد آن به طور فزاینده‏ای با اقتصاد آلمان مرتبط می‏گردد. صنعت چوب دارای اهمیت است. محصولات عمدة کشاورزی عبارتند از : گندم، ذرت، سیب‏زمینی، جو، چغندرقند.

 

مناطق دیدنی کشور جمهوری چک

پل چارلز (charles bridge prague)

کشور جمهوری چک

مناطق گردشگری جمهوری چک

اماکن تفریحی جمهوری چک

مناطق گردشگری جمهوری چک

مناطق گردشگری جمهوری چک

 

کلیسای جامع سنت ویتوس (st vitus cathedral)

اماکن تفریحی جمهوری چک

اماکن تفریحی جمهوری چک

درباره کشور جمهوری چک

مناطق دیدنی جمهوری چک

کشور جمهوری چک

اماکن تفریحی جمهوری چک

 

قلعه پراگ (prague castle)

کشور جمهوری چک

درباره کشور جمهوری چک

مناطق گردشگری جمهوری چک

مناطق دیدنی جمهوری چک

 

میدان قدیمی شهر پراگ (old town square prague)

مناطق گردشگری جمهوری چک

مناطق گردشگری جمهوری چک

اماکن تفریحی جمهوری چک

مناطق دیدنی جمهوری چک

اماکن تفریحی جمهوری چک

 

خانه شهر پراگ (municipal house)

اماکن تفریحی جمهوری چک

اماکن تفریحی جمهوری چک

اماکن تفریحی جمهوری چک

کشور جمهوری چک

 

کلیسای بانوان (church of our lady before tyn)

دیدنی های جمهوری چک

مناطق دیدنی جمهوری چک

کشور جمهوری چک

کشور جمهوری چک

 

تئاتر ملی پراگ (national theatre prague)

دیدنی های جمهوری چک

مناطق گردشگری جمهوری چک

درباره کشور جمهوری چک

دیدنی های جمهوری چک

 

موزه یهودیان شهر پراگ (prague jewish museum)

مناطق دیدنی جمهوری چک

اماکن تفریحی جمهوری چک

مناطق دیدنی جمهوری چک

اماکن تفریحی جمهوری چک

مناطق دیدنی جمهوری چک

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور جمهوری چک لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.

ویرایش و تلخیص: آکاایران

دیدنی های اسلوواکی،جاذبه های گردشگری اسلوواکی

دیدنی های اسلوواکی،جاذبه های گردشگری اسلوواکی

زمان مطالعه : 1 دقیقه
دیدنی های جهان ,دیدنی های اسلوواکی ,جاذبه های اسلوواکی ,مراکز گردشگری اسلوواکی ,مساحت اسلوواکی ,نقشه اسلوواکی ,طبیعت زیبای اسلوواکی ,جاذبه های گردشگری اسلوواکی ,مکان های دیدنی اسلوواکی,اسلوواکی ,جاها
صفحه 1 از 1
منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :