آشنایی با کرواسی - آکا
نوع حکومت جمهوری,نوع از صربو,واحد پول,زبان رسمی,کرواسی,پایتخت,مذهب,زبان

آشنایی با کرواسی ( Croatia )
 
پایتخت: زاگرب
 زبان رسمی: کرواتی (75%)-آن نوع از صربو کرواتی که با القبای لاتین نوشته می شود,صربی (24%)-آن نوع از صربو کرواتی که با الفبای سیریلی نوشته می شود.
نوع حکومت: جمهوری
 واحد پول: کونا(Kuna)
مذهب: اکثریت کاتولیک رومی , اقلیت ارتودوکس...

 
امید طول عمر: 68سال
 رشد سالانه جمعیت: 0.02% -درصد (July 2004 est.)
جمعیت: 4.496.869 نفر (July 2004 est.)

جغرافیای کشور کرواسی
کرواسی متشکل است از جلگه هائی در شرق (اسلوونی),تپه های اطراف زاگرب و کوههای سنگ آهک بایر در امتداد ساحل دالماسی ,دوبروونیک از باقی کرواسی جداست.  رود های مهم:ساوا,دانوب,دراوا  بلندترین نقطه:قله تروگلا 1913 متر  آب و هوا:مناطق داخلی سردتر و خشک تر از ساحل مدیترانه ای است.  اقتصاد تولیدات (آلومینیوم ,منسوجات و مواد شیمیائی),استخراج معدن (بوکسیت),و نفت بخش اعظم اقتصاد را تشکیل میدهند. در اسلوونی غلات ,سیب زمینی ,و چخندر قند کشت میشود.از 1991 اقتصاد کشور به دلیل جنگ داخلی یوگسلاوی صدمه دیده و صنعت توریسم پر سود دالماسی از هم پاشیده است.
شهرهای مهم: اسپلیت, رییکا , اوسییِک
مساحت: 56.542 کیلومتر مربع
خط ساحلی: 2.197کیلومتر
مختصات جغرافیایی: 45 درجه و 10 دقیقه شمالی و 15 درجه و 30 دقیقه شرقی

حکومت
پارلمان 356 نفره و رئیس جمهور اجرائی مستقیما انتخاب می شوند.نخست وزیر و کابینه را رئیس جمهور انتصاب میکند.  احزاب عمده سیاسی عبارتند از: • اتحاد دمواکراتیک کرواسی • حزب سوسیال دموکرات(کمونیست سابق) • حزب اصلاح دموکراتیک • حزب دموکرات کرواسی • حزب زارعان کرواسی
عضویت: سازمان ملل متحد ، شورای امنیت و همکاری در اروپا

تاریخ معاصر
در آغاز قرن بیستم جنبش احیای ملی کرواتها به طور فزاینده ای به صربستان مستقل چشم داشت تا کشور («یوگو») اسلاوی را در جنوب ایجاد کند. پس از جنگ جهانی اول زمانی که امپراتوری هپسبورگ منحل شد (1918) , کرواتها به صربها ,اسلوونها و مونته نگرویها پیوستند و کشوری را که در 1929 به یوگوسلاوی تبدیل شده بود ,تشکیل دادند. ولی کرواتها به زودی از پادشاهی بسیار تمرکز یافته و تحت تسلط صربها منزجر شدند.به دنبال حمله آلمان(1941)قدرتهای اشغالگر محور ,کشور دست نشانده (مستقل)کرواتی را که سیاستهای ضد صرب به خود گرفت,ایجاد کردند. در 1945 کرواسی به کشور کمونیست و فدرال یوگسلاوی که مارشال تیتو بر پا کرد ملحق شد,ولی پس از مرگ تیتو(1980) این کشور با بحرانهای اقتصادی ملی روبرو گشت.طی انتخابات 1990 تجزیه طلبان در کرواسی به قدرت رسیدند و در ژوئن 1991 اعلان استقلال کردند. صربهای شورشی با پشتیبانی ارتش فدرال یوگسلاوی ,یک سوم کرواسی از جمله بخشهائی با اکثریت قوم صرب – کرایینا و قسمتهائی از اسلوونی - را به اشغال خود در آوردند.در 1992 جنگ شدید صربها و کرواتها پس از آنکه استقلال کرواسی به طورگسترده ای به رسنیت شناخته شد به توقفی نا آرام انجامید و استقرار نیروهای حاافظ صلح سازمان ملل مورد توافق قرار گرفت. در ا واسط 1993 حدود 20% از خاک بوسنی هرزگوین تحت کنترل کرواتها بود و در آنجا شالوده کرواتی ایجاد شد.

دفاع
خدمت سربازی ندارد.

آموزش
میزان با سوادی :7/92% سنین تحصیل اجباری:6 تا 15 سال تعداد دانشگاه:4

اقتصاد
تولیدات (آلومینیوم ,منسوجات و مواد شیمیائی),استخراج معدن (بوکسیت),و نفت بخش اعظم اقتصاد را تشکیل میدهند. در اسلوونی غلات ,سیب زمینی ,و چخندر قند کشت میشود.از 1991 اقتصاد کشور به دلیل جنگ داخلی یوگسلاوی صدمه دیده و صنعت توریسم پر سود دالماسی از هم پاشیده است

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :