دیدنی های کرواسی،جاذبه های گردشگری کرواسی
دیدنی های کرواسی,کرواسی,مناطق دیدنی کرواسی,جاذبه های گردشگری کرواسی,مراکز گردشگری کرواسی,اماکن دیدنی کرواسی,کشور کرواسی,دیدنی های کشور کرواسی,جاذبه های کرواسی,د

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد کشور کرواسی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

Hrvatska - کرواسی

پرچم کشور کرواسی

کشور کرواسی

نقشه سیاسی کشور کرواسی

مناطق دیدنی کرواسی

نقشه جغرافیایی کشور کرواسی

دیدنی های کرواسی

اطلاعات کلی کشور  کرواسی

پایتخت: زاگرب

نوع حکومت: جمهوری 

زبان رسمی: کرواتی (75%)-آن نوع از صربو کرواتی که با القبای لاتین نوشته می شود,صربی (24%)-آن نوع از صربو کرواتی که با الفبای سیریلی نوشته می شود. 

مذهب: اکثریت کاتولیک رومی , اقلیت ارتودوکس

واحد پول: کونا(Kuna) 

امید طول عمر: 68سال

جمعیت: 4.496.869 نفر (July 2004 est.) 

کرواسی با نام رسمی جمهوری کرواسی کشوری است واقع در منطقه بالکان (جنوب مرکزی اروپا) که از شمال با اسلوونی و مجارستان، از شمال شرقی با صربستان، از شرق با بوسنی و هرزگووین و از جنوب با مونته نگرو و دریای آدریاتیک هم مرز است. زاگرب پایتخت و بزرگترین شهر کرواسی است. 

جغرافیا

پایتخت این کشور زاگرب است و دیگر شهرهای بزرگ و مهم کرواسی دوبرونیک، پولا، اسپلیت، واراژدین، رییکا، اوسییک، کارلوواتس، زادار و سیساک هستند. کرواسی متشکل است از جلگه هائی در شرق (اسلوونی),تپه های اطراف زاگرب و کوههای سنگ آهک بایر در امتداد ساحل دالماسی ,دوبروونیک از باقی کرواسی جداست. 

آب و هوا

مناطق داخلی سردتر و خشک تر از ساحل مدیترانه ای است.  اقتصاد تولیدات (آلومینیوم ,منسوجات و مواد شیمیائی),استخراج معدن (بوکسیت),و نفت بخش اعظم اقتصاد را تشکیل میدهند. در اسلوونی غلات ,سیب زمینی ,و چخندر قند کشت میشود.از 1991 اقتصاد کشور به دلیل جنگ داخلی یوگسلاوی صدمه دیده و صنعت توریسم پر سود دالماسی از هم پاشیده است.

شهرهای مهم: اسپلیت, رییکا , اوسییِک 
مساحت: 56.542 کیلومتر مربع 
خط ساحلی: 2.197کیلومتر 
مختصات جغرافیایی: 45 درجه و 10 دقیقه شمالی و 15 درجه و 30 دقیقه شرقی 

تاریخ

در آغاز قرن بیستم جنبش احیای ملی کرواتها به طور فزاینده ای به صربستان مستقل چشم داشت تا کشور («یوگو») اسلاوی را در جنوب ایجاد کند. پس از جنگ جهانی اول زمانی که امپراتوری هپسبورگ منحل شد (1918) , کرواتها به صربها ,اسلوونها و مونته نگرویها پیوستند و کشوری را که در 1929 به یوگوسلاوی تبدیل شده بود ,تشکیل دادند. ولی کرواتها به زودی از پادشاهی بسیار تمرکز یافته و تحت تسلط صربها منزجر شدند.به دنبال حمله آلمان(1941)قدرتهای اشغالگر محور ,کشور دست نشانده (مستقل)کرواتی را که سیاستهای ضد صرب به خود گرفت,ایجاد کردند. دادگاه بین المللی لاهه سه ژنرال کرواسی از جمله آنته گوتووینا را به جنایات جنگی علیه صرب ها محکوم کرد و ۲۴ سال زندان برای او در نظر گرفت؛ ولی در نوامبر ۲۰۱۲ دادگاه استیناف ژنرال ها را بی گناه شناخت.

دادگاه فراری دادن مردم غیرنظامی را به عنوان نسل کشی تایید نکرد. دادگاه بر این باور بود که وقتی آدم ها را می کشند هر کس خودش اختیار دارد چه چیز را انتخاب کند یا بماند یا از محل زندگیش برود و از گشته شدن در امان بماند. دادگاه به تیرباران و کشتار جمعیت غیرنظامی هیچ توجهی نکرد. بدین ترتیب طبق روایت نادرست دادگاه فقط صربها مقصر همه جنگهای بالکان بودند و قربانیانی در میان آن ها وجود نداشت. این حکم دادگاه حتی رئیس سابق دﺍدگاه ﻻهه کارلا دل پونته را متعجب کرد. ژنرالها آزاد شدند و به کرواسی بازگشتند.

حکومت و سیاست

بر اساس قانون اساس مصوب سال ۱۹۹۰، نظام سیاسی کشور کرواسی جمهوری است که از سال ۲۰۰۰ با سیستم پارلمانی اداره می شود. رئیس جمهور به عنوان رئیس کشور، با رای مستقیم مردم و برای یک دورهٔ پنج ساله انتخاب می شود که تنها برای دو دوره پیاپی امکان پذیر است. پارلمان 356 نفره و رئیس جمهور اجرائی مستقیما انتخاب می شوند.نخست وزیر و کابینه را رئیس جمهور انتصاب میکند. رئیس جمهور کرواسی، فرماندهی نیروهای مسلح این کشور را در کنار تعیین سیاست های خارجی این کشور برعهده دارد. همچنین معرفی و تعیین نخست وزیر با تایید پارلمان بر عهده رئیس جمهور است.

اقتصاد

واحد پول کرواسی «کونا» است. هر کونا به ۱۰۰ لیپا تقسیم می شود. هر دلار آمریکا تقریباً برابر ۵/۵ کونا است. وجود حدود ۳۰۰ بندر کوچک و بزرگ در ساحل دریای آدریاتیکباعث رونق نسبی اقتصاد کرواسی و همچنین گسترش زیاد صنعت گردشگری گردیده است. تولیدات (آلومینیوم ,منسوجات و مواد شیمیائی),استخراج معدن (بوکسیت),و نفت بخش اعظم اقتصاد را تشکیل میدهند. در اسلوونی غلات ,سیب زمینی ,و چخندر قند کشت میشود.از 1991 اقتصاد کشور به دلیل جنگ داخلی یوگسلاوی صدمه دیده و صنعت توریسم پر سود دالماسی از هم پاشیده است.

مردم

جمعیت کرواسی بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۱ حدود چهار میلیون و ۲۸۰ هزار نفر بوده است. نرخ باروری کلی در این کشور ۱٫۵ فرزند برای هر مادر است که یکی از کمترین ها در دنیا محسوب می شود. از سال ۱۹۹۱ تاکنون کرواسی رشد جمعیت طبیعی این کشور منفی بوده است. امید به زندگی در این کشور ۷۵٫۷ سال است. کرواسی در بین تمامی شش کشور یوگسلاوی ترکیب قومیتی یکدست تری دارد. ۹۰٪ مردم کشور از قوم کروات هستند. حدود ۴٫۴٪ صرب و بقیه بوسنیایی، مجار، ایتالیایی، اسلوون، آلمانی، چک و کولی هستند.

 

مناطق دیدنی کشور کرواسی

دریاچه های پارک ملی (plitvice lakes national park)

مناطق دیدنی کرواسی

دیدنی های کرواسی

درباره کشور کرواسی

 

جزیره هار (hvar island)

درباره کشور کرواسی

مناطق گردشگری کرواسی

درباره کشور کرواسی

درباره کشور کرواسی

 

جزیره کورکیولا (korcula island)

مناطق گردشگری کرواسی

کشور کرواسی

درباره کشور کرواسی

دیدنی های کرواسی

 

کلیسای یوفرژن (euphrasian basilica)

دیدنی های کرواسی

دیدنی های کرواسی

اماکن دیدنی کرواسی

 

کلیسای جامع سنت دومیناس (cathedral of saint domnius)

کشور کرواسی

دیدنی های کرواسی

درباره کشور کرواسی

 

عرصه پولا (pula arena)

مناطق دیدنی کرواسی

مناطق دیدنی کرواسی

مناطق گردشگری کرواسی

مناطق گردشگری کرواسی

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور کرواسی لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.

 

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :