لهستان
لهستان در شمال قاره اروپا, جهان گردی ,جهانگردی ,دیدنی های جهان ,دیدنی های لهستان,جاذبه های لهستان,مراکز گردشگری لهستان,مساحت لهستان,نقشه لهستان,طبیعت زیبای ل

 

 

لهستان در شمال قاره اروپا واقع شده، و قسمت اعظم جنوب  دریای بالتیک را به خود اختصاص داده. کشوری است با منابع آب فراوان که، در جنوب به کوهپایه های کارپات  منتهی می شود. دارای آب وهوای قاره ای با زمستانهای سخت و میزان بارندگی 73- 52 سانتی متر در سال است. ازلحاظ تولید غله نیشکروسیب زمینی خودکفا محسوب می شود. زمینهای کشاورزی و منابع معدنی، نقش مهمی در اقتصاد کشور ایفا می کنند. لهستان، ذخایر معدنی غنی، از قبیل : زغال سنگ- مس- گوگرد و گاز طبیعی دارد که، اکثراً درجنوب کشور واقع شده اند. صنایع مهم آن، کشتی سازی در شمال، و صنایع فلزی و شیمیایی در جنوب می باشند.

قوه مجریه این کشور به ترتیب رئیس جمهور، نخست وزیر و هیات وزیران است. رئیس جمهور برای مدت ۵ سال انتخاب می‌گردد که حداکثر یک رئیس جمهور می‌تواند دو دوره در این پست خدمت کند.

تاریخ لهستان

لهستان بزرگ ( Great " north " Poland ) در سال 966 میلادی توسط میزکوی اول ( Mieszko I ) بنا نهاده شد که متعلق به خاندان پیاست ( Piast ) بود . قبایل جنوبی لهستان ، لهستان کوچک ( Little Poland ) را تشکیل دادند . دو لهستان در سال 1047 میلادی توسط کازیمیر اول ( Casimir I ) با یکدیگر متحد شدند ، لهستان با یک ازدواج سلطنتی در سال 1386 میلادی بین دختر پادشاه لهستان و پسر پادشاه لیتوانی با این کشور ادغام شد . این دولت لهستانی - لیتوانیایی بین قرون 14 تا 16 میلادی به اوج اقتدار خود رسید . این دولت توانست در مقابل قدرت های برتر آن زمان مثل شوالیه‌های آلمانی ، توتنی ها ، روس ها و ترک های عثمانی ، موفقیت هایی حاصل کند . فقدان یک پادشاهی مقتدر در قرن 18 میلادی باعث شد که ابر قدرت های آن زمان مثل ، روسیه ، پروس و اتریش بتوانند ، لهستان را سه بار در سالهای 1772 ، 1792 و 1795 میلادی تجزیه و تقسیم کنند ، از آن پس دوران زوال لهستان آغاز شد .


در سال 1918 و با به حکومت رسیدن مارشال جوزف پیلسودسکی ( Marshall Joseph Pilsudski ) لهستان بار دیگر در اروپا عرض اندام کرد ، در 11 نوامبر 1918 در لهستان یک نظام جمهوری برقرار گردید . در سال 1919 ، پیانیست و میهن پرست مشهور ، ایگناس پادورسکی ( Ignace Paderewski ) نخست وزیر لهستان شد . در سال 1926 پیلسودسکی در یک کودتا قدرت کامل را از آن خود کرد و تا زمان مرگش در 12 می 1935 در لهستان یک حکومت دیکتاتوری برقرار نمود . در سال 1934 و پس از جنگ جهانی اول پیمان محرمانهٔ عدم تجاوز بین هیلتر ( آلمان ) و استالین ( شوروی ) امضا شد و این دو کشور لهستان را به طور مخفیانه بین خود تقسیم نمودند و با هم قرار گذاشتند که شوروی از شرق و آلمان از غرب لهستان را اشغال کنند ، در 1 سپتامبر 1939 همین اتفاق هم افتاد و شوروی و آلمان از شرق و غرب لهستان را اشغال کردند ، و معاهدهٔ تقسیم لهستان در 28 سپتامبر 1939 به امضای دو طرف رسید . والدیسلاو رازکیویس ( Waldyslaw Raczkiewicz ) رهبر تبعیدی لهستان که به فرانسه تبعید شده بود در تبعید یک حکومت تشکیل داد ، پس از شکست و اشغال فرانسه در سال 1940 ، رازکیویس به لندن نقل مکان کرد . در ژوئن 1941 ، ارتش هیلتر با نادیده گرفتن پیمان خود با شوروی به این کشور حمله برد ، درجریان این حمله کلیهٔ خاک لهستان به اشغال نازی ها درآمد . در دوران اشغال لهستان ، نازی ها تلاش داشتند تا با ریشه کنی فرهنگ لهستانی ، فرهنگ نازیستی را جایگزین آن کنند ، دوران اشغال لهستان با جنایات نازی ها در این کشور همراه بود ، بیش از 80 % جمعیت اقلیت یهودی لهستان در کوره‌های آدم سوزی وحشیان نازی زنده زنده خاکستر شدند .

دولت در تبعید لهستان در سال 1944 جایگزین حکومت کمونیستی شد که توسط شوروی در لهستان روی کار آمده بود ، آنها پس از آزاد سازی شهر لوبلین ( Lublin ) واقع در شرق لهستان از دست کمونیست های وابسته به شوروی به این شهر رفته و در آنجا " دولت موقت لهستان " ( Provisional Government of Poland ) را تشکیل دادند . تعدادی از اعضای سابق دولت لهستان در تبعید ( لندن ) نیز به دولت لوبلین پیوسته و دولت وحدت ملی لهستان را پایه گذاری کردند . بلافاصله بریتانیا و آمریکا این دولت را به رسمیت شناختند ، در 2 آگوست 1945 در برلین ، هری ترومن رئیس جمهور آمریکا ، جوزف استالین رهبر شوروی کمونیست و کلمنت آتلی نخست وزیر بریتانیا برای تعیین سرحدات مرزهای غربی لهستان وارد عمل شدند . آنها امتداد رودهای اودر و نیسه را مرز بین لهستان و غرب تعیین کردند ( این مرز سرانجام به وسیلهٔ آلمان غربی در امضای پیمان عدم تجاوز در 7 دسامبر 1970 پذیرفته شد ) . همچنین دی 16 اگوست 1945 لهستان مرزهای خود را با شوروی تعیین کرد . قانون اساسی جدید در سال 1952 از لهستان یک نظام دموکراتیک خلق که به نوعی تاثیر پذیری از شوروی بود ، ساخت . در سال 1955 لهستان به عضویت پیمان ورشو درآمد و همچنین سیاست خارجی لهستان کاملا مطابق و الگو برداری شده از شوروی بود .

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :