دیدنی های لاتویا، جاذبه های گردشگری لاتویا
دیدنی های لاتویا,لاتویا,مناطق دیدنی لاتویا,جاذبه های گردشگری لتونی,مراکز گردشگری لاتویا,اماکن دیدنی لتونی,کشور لاتویا,دیدنی های کشور لاتویا,جاذبه های لتونی,دربا

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد کشور لاتویا (لتونی) را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

Latvijas - لاتویا

پرچم کشور لاتویا

دیدنی های لاتویا

نقشه سیاسی کشور لاتویا

 

مناطق گردشگری لتونی

نقشه جغرافیایی کشور لاتویا

 

مناطق گردشگری لتونی

اطلاعات کلی کشور  لاتویا

 پایتخت: ریگا 

نوع حکومت: جمهوری 

زبان رسمی: لاتوی (بیش از 25%) ، روسی (33%) .

واحد پول: لت (Latvian Lat) 

مذهب: لوتری (22%) ، کاتولیک رومی (7%)، اقلیت کوچک ارتودوکس روسی . 

امید طول عمر: 67سال 

جمعیت: 2.306.306 نفر (July 2004 est.) 

جمهوری لتونی (که لاتویا و لِتلَند هم نامیده شده)، کشوری است در شمال اروپا که کشور میانی در بین سه کشور حوزه بالتیک به شمار می آید. زبان لتونی از زبان های هندواروپایی است و به همراه زبان لیتوانیایی شاخه بالتیک از خانواده زبان های هندواروپایی را تشکیل می دهد.

جغرافیا

لاتوی مشتکل از جلگه ی پر فراز و نشیبی است که در غرب (کورلند) کم ارتفاع تر از شرق (لیونیا) است .  لتونی در شمال اروپا و در کرانه های خاوری دریای بالتیک قرار دارد. از نظر زمین شناسی، خاک این کشور در بخش شمال شرقی پوسته پایدار اروپای شرقی واقع شده است. مساحت این کشور ۶۴٫۵۸۹ کیلومتر مربع است که ۶۲٫۲۴۹ ک.م. آن را خشکی و ۲٫۳۴۰ ک.م. را پهنه های آبی تشکیل می دهد.

کل طول مرزهای خاکی این کشور ۱۰۷۸ کیلومتر است (۳۴۳ کیلومتر با استونی، ۲۹۲ کیلومتر با روسیه، ۱۷۱ کیلومتر با بلاروس و ۵۷۶ کیلومتر با لیتوانی). طول خط ساحلی آن با دریای بالتیک نیز ۴۹۴ کیلومتر است. بزرگ ترین دریاچه کشور دریاچه لوبانس و عمیق ترین دریاچه آن دریدزیس است که ۶۵٫۱ متر عمق دارد. طولانی ترین رودخانه ای که از لتونی می گذرد داوگاوا نام دارد که ۱۰۰۵ کیلومتر درازا دارد که ۳۵۲ کیلومتر آن از خاک لتونی می گذرد. بلندترین نقطه لتونی گایزینکالنس با ۳۱۱٫۶ متر ارتفاع است.

رود مهم : دائوگاوا 

شهرهای مهم: دائو گاوپیلس, لیپایا, یلگاوا 
مساحت: 64.589کیلومتر مربع 
خط ساحلی: 531کیلومتر 
مختصات جغرافیایی: 57 درجه شمالی و 25 درجه شرقی 

آب و هوا

لاتوی با تابستانهای ملایم و زمستانهای سرد ، آب و هوای مرطوب و معتدلی دارد. لتونی آب وهوایی معتدل، بَرّی و نیمه مرطوب دارد. لتونی کشوری چهارفصل است. تابستان ها در این کشور گرم، زمستان ها سرد و یخبندان، و شمار روزهای مرطوب و بارانی نیز نسبتاً زیاد است. زمستان های سخت و برفی با دماهای منفی ۳۰ درجه به طور مکرر پیش می آید. هوای بهار و پاییز ملایم و معتدل است.

تاریخ

نیاکان هندواروپایی مردم لتونیایی در حدود آغاز هزاره سوم پیش از میلاد در کرانه خاوری دریای بالتیک سکونت گزیدند. این مردم بعدها مسیرهایی تجاری را با روم و بیزانس باز کردند که از آن برای صادرات کهربا که در محل یافت می شد و وارد کردن فلزات قیمتی استفاده می کردند. در سال ۹۰۰ پس از میلاد چهار قبیله جداگانه بالتیکی در سرزمین لتونی سکونت داشتند که نام آن ها کورونی ها، لاتگالی ها، سلونی ها، و سمیگالی ها بود. نام لتونی از نام قبیله لاتگالی گرفته شده است. در آن زمان یک طایفه فنلاندی زبان به نام لیوونی نیز در بخشی از خاک لتونی امروزی سکونت داشت.

حکومت و سیاست

رئیس جمهور – شخصی که نخست وزیر و کابینه (شورای عالی) را انتصاب می کند – و 100 عضو مجمع قانون گذاری با رأی تمامی افراد بالغ برای سه سال انتخاب می شوند .

رئیس جمهور در این کشور قدرت اجرایی چندانی ندارد و بیشتر مسئولیت ها به عهده مجلس و نخست وزیر است. مجلس لتونی ۱۰۰ کرسی دارد که نمایندگان آن با رای مستقیم مردم برای دوره ای چهار ساله انتخاب می شوند. همین نمایندگان رئیس جمهور را با رای گیری برای دوره ای چهار ساله انتخاب می کنند.

رئیس جمهور نخست وزیر را معرفی می کند و این دو نفر اعضای کابینه را. کابینه باید از مجلس رأی اعتماد بگیرد.

فرهنگ

پیشینه فولکلور لتونیایی به ویژه رقص و آوازهای محلی به بیش از هزار سال پیش می رسدو بیش از ۱٫۲ میلیون متن و ۳۰ هزار تصنیف از آوازهای محلی شناسایی شده است. اجرای نمایش های تئاتر و موسیقی کر و موسیقی کلاسیک از هنرهای محبوب در این کشور هستند.

نخود فرنگی خاکستری و ژامبون عناصر اصلی در غذاهای لتونیایی هستند. سوپ ترشک نیز توسط لتونیایی خورده می شود. نان تیره رنگی به نام روپیه مایزه که از چاودار درست می شود نان ملی لتونی به شمار می آید.

اقتصاد

فراورده های صادراتی این کشور شامل چوب و محصولات چوبی، ماشین آلات و تجهیزات، فلزات، منسوجات و مواد غذایی است که به کشورهای لیتوانی، استونی، روسیه، آلمان، بریتانیا، سوئد، و دانمارک صادر می شود.

واردات این کشور شامل ماشین آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، سوخت و وسایل نقلیه است که از کشورهای آلمان، لیتوانی، روسیه، استونی، لهستان، فنلاند، سوئد، و بلاروس وارد می شود.

صنایع فلزی بخش اعظم اقتصاد صنعتی شده این کشور را تشکیل می دهد . لاتوی به تجارت با روسیه متکی بوده و با آغاز برقراری بازار آزاد با مشکلاتی روبرو شده است . بخش کشاورزی و دامداری در تولید لبنیات و گوشت تخصص دارد .

لتونی که از سال ۲۰۰۴ در اتحادیه اروپا عضویت دارد و در نظر دارد از سال ۲۰۱۴ یورو را رواج دهد، جزو بیست و پنج کشور از بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپاست که سی و یک ژانویه ۲۰۱۲ در بروکسل با پیوستن به پیمان مالی بین الدولی اروپا با این معاهده انضباط مالی موافقت کردند. هدف از این پیمان، تقویت هماهنگی سیاست های اقتصادی و بهبود اداره هفده عضو منطقه یورو است. شماری از کشورهایی که از یورو استفاده نمی کنند نیز در این معاهده مالی شرکت می کنند. لتونی اقدامات مندرج در این معاهده مالی را در چارچوب تلاش برای رهایی از شدیدترین رکود سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ و بر اساس برنامه کمک مالی اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول به ارزش هفت و نیم میلیارد یورو انجام داده است.

 

مناطق دیدنی کشور لاتویا (لتونی)

بنای تاریخی آزادی ریگا (freedom monument riga)

دیدنی های لاتویا

مناطق گردشگری لتونی

مناطق دیدنی لاتویا

اماکن دیدنی لاتویا

 

پارک ملی گاوجا (gauja national park)

مناطق گردشگری لتونی

دیدنی های لاتویا

مناطق دیدنی لاتویا

اماکن دیدنی لاتویا

مناطق گردشگری لتونی

 

کلیسای سنت پیتر (st peters church riga)

دیدنی های لاتویا

کشور لاتویا

مناطق گردشگری لتونی

مناطق دیدنی لاتویا

 

قلعه تورایدا (turaida castle)

اماکن دیدنی لاتویا

مناطق گردشگری لتونی

دیدنی های لاتویا

کشور لاتویا

 

موزه مشاغل لتونی (museum of the occupation of latvia riga)

مناطق گردشگری لتونی

مناطق گردشگری لتونی

مناطق دیدنی لاتویا

اماکن دیدنی لاتویا

 

کلیسای جامع تولد عیسی مسیح (nativity of christ cathedral riga)

دیدنی های لاتویا

مناطق گردشگری لتونی

دیدنی های لاتویا

اماکن دیدنی لاتویا

 

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور لتونی لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.

 

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی