دیدنی های لیتوانی، جاذبه های گردشگری لیتوانی
دیدنی های لیتوانی,لیتوانی,مناطق دیدنی لیتوانی,جاذبه های گردشگری لیتوانی,مراکز گردشگری لیتوانی,اماکن دیدنی لیتوانی,کشور لیتوانی,دیدنی های کشور لیتوانی,جاذبه های

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد کشور لیتوانی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

Lithuania - لیتوانی

پرچم کشور لیتوانی

مناطق دیدنی لیتوانی

نقشه سیاسی کشور لیتوانی

اماکن دیدنی لیتوانی

نقشه جغرافیایی کشور لیتوانی

درباره کشور لیتوانی

اطلاعات کلی کشور  لیتوانی

پایتخت: ویلنیوس 

نوع حکومت: جمهوری 

مذهب: کاتولیک رومی (80%) ، اقلیت لوتری 

زبان رسمی:  لیتوانیایی (80%) ، روسی (9%) ، لهستانی (7%) ، بلاروسی (2%) 

واحد پول: لیتاس(Litas) 

امید طول عمر: 69سال 

جمعیت: 3.607.899 نفر (July 2004 est.) 

جمهوری لیتوانی کشوری است در شمال شرقی اروپا که از شمال به لتونی، از مشرق و جنوب شرقی به بلاروس، از جنوب به لهستان، از جنوب غربی به روسیه (منطقه برون بومی کالینینگراد) و از مغرب به دریای بالتیک محدود می شود. جمهوری لیتوانی بزرگترین و جنوبی ترین کشور در میان سه جمهوری حوزه بالتیک در اروپاست.

جغرافیا

لیتوانی از شمال با کشور لتونی، از جنوب شرقی با کشور بلاروس و از جنوب غربی با کشور لهستان و روسیه همسایه است. در غرب این کشور دریای بالتیک قرار دارد. لیتوانی در لبه دشت شمال اروپا قرار گرفته است. سطح سرزمین آن توسط حرکات آرام و سنگین یخچال های طبیعی آخرین عصر یخبندان هموار شده است. لیتوانی متشکل است از جلگهٔ کم ارتفاعی که دارای دریاچه های فراوان است و رشته های یخ رُفت در آن امتداد دارد. از دریاچه های مهم می توان به دریاچه ویشتیتیس اشاره کرد.

لیتوانی متشکل است از جلگه ی کم ارتفاعی که دارای دریاچه های فراوان است رشته های یخ رُفت در آن امتداد دارد .

رودهای مهم : نمانوس (نمان) ، ویلنیا .

بلندترین نقطه : یوزاپین 294 متر

آب و هوا در نقاط مختلف لیتوانی متفاوت است . در مناطق غربی ملایم و معتدل است و در مناطق شرقی تنوع دمایی بسیار است.

شهرهای مهم: کاوناس, کلایپدا, شیائولیای, پانِوزیس 
مساحت: 65.200کیلومتر مربع 
خط ساحلی: 99کیلومتر 
مختصات جغرافیایی: 56 درجه شمالی و 24 درجه شرقی

نقسیمات کشوری

نام هر استان با نام شهری که مرکز آن استان است، یکی می باشد. بزرگترین و پرجمعیت ترین استان نیز، استان ویلنیوس می باشد.

کشور لیتوانی به ده استان، تقسیم شده است. استان های لیتوانی، خود به شصت شهرستان تقسیم می شوند.

تاریخ

نخستین مردمان پس از آب شدن یخ های دوران یخبندان یعنی در دوره هزاره دهم پیش از میلاد در منطقه لیتوانی ساکن شدند. مردم هندواروپایی آغازین در هزاره های سوم و دوم پیش از میلاد به لیتوانی رسیده و با ساکنان پیشین آن درآمیخته و قبایل گوناگون بالتیکی را به وجود آوردند.

نام لیتوانی برای نخستین بار در سال ۱۰۰۹ میلادی در یک سند تاریخی آلمانی به نام «سالنامه کوئدلین بورگ» یاد شده است. دوک نشین لیتوانی در سده سیزدهم پا گرفت و دوک بزرگ میندوگاس تمامی مناطق را با هم متحد کرد و ملت یگانه ای را به وجود آورد. او در سال ۱۲۵۳ توسط نماینده رسمی پاپ تاجگذاری شد. شهر ویلنیوس (پایتخت لیتوانی) در سال ۱۳۲۳ توسط دوک بزرگ گدیمیناس بنیاد شد.

لیتوانی در 1795 ضمیمه ی روسیه شد . در طی قرن نوزدهم خودآگاهی ملی لیتوانی ها افزایش یافت و آنها همراه لهستانیها در 1830 و 1831 بر ضد سلطه روسیه قیام کردند . در 1915 نیروهای آلمانی به این سرزمین حمله کردند و برپایی کشور لیتوانی را مورد تشویق قرار دادند . 

حکومت و سیاست

نوع حکومت لیتوانی جمهوری چند حزبی با یک مجلس قانونگذاری می باشد. در لیتوانی رئیس جمهور با رای مستقیم مردم برای دوره ای ۵ ساله انتخاب می شود. پست رئیس جمهوری بیشتر تشریفاتی است و رئیس جمهور مسئول سیاست های خارجی کشور است. نخست وزیر قدرت اجرایی را در دست دارد، او رئیس کابینه دولت و از سوی مجلس انتخاب می شود. مجلس لیتوانی ۱۴۱ کرسی دارد که برای دوره ای چهار ساله انتخاب می شوند.

140 عضو پارلمان و رئیس جمهور جمهور با رأی تمامی افراد بالغ برای پنج سال انتخاب می شوند . رئیس جمهور ، نخست وزیر و نخست وزیر را نیز کابینه ی وزیران را انتصاب می کند .

اقتصاد

یک پنج نیروی کار در بخش کشاورزی و دامداری اشتغال دارد ، و عمدتاً به پرورش گاو و تولید لبنیات می پردازد . صنایع فنی ، چوب ، سیمان و فرآوری غذایی حائز اهمیت است . لیتوانی – که نسبت به دو جمهوری دیگر بالتیک اقتصاد ضعیفی دارد – در حالی که کنترل دولت بر اقتصاد را پیاده می کند و از نظام تجاری شوروی سابق جدا می شود ، با آینده نا مشخصی روبروست .

مهمترین شرکای اقتصادی لیتوانی در زمینه صادرات و واردات طی سال های گذشته را کشورهای روسیه، لتونی، آلمان، لهستان، استونی، بلاروس و هلند تشکیل می دهند. لیتوانی همچنین به دلیل برخورداری از اسکله مجهز بندری کلایپدا (با ظرفیت اسمی ۴۰ الی ۴۵ میلیون تن در سال) و موقعیت جغرافیایی خاص این کشور در کنار دریای بالتیک، نقش ترانزیتی مهمی بین اروپای شرقی و غربی ایفاء می کند. صادرات لیتوانی را بعضی تولیدات معدنی، تجهیزات مکانیکی، الکتریکی و شیمیایی، پارچه، مواد غذایی و صنایع چوبی و مبلمان تشکیل می دهد. در مقابل نیز اقلامی چون بعضی تولیدات معدنی، تجهیزات و ماشین آلات، تجهیزات حمل و نقل، پارچه و مواد فلزی وارد می کند.

مردم

بیش از هشتاد و سه درصد مردم این کشور تبار لیتوانیایی دارند.

در لیتوانی چهار گروه از مردمان لیتوانیایی زندگی می کنند که عبارتند از "اوکشتای چیای" ساکن منطقه شمال لیتوانی، "ژمای چیای" ساکن غرب لیتوانی، "زوکای" ساکن جنوب شرق لیتوانی و گروه کوچک "سووال کیای" که بیشتر در منطقه جنوب غرب لیتوانی زندگی می کنند. بیشتر مردم لیتوانی مسیحی هستند و ۷۹ درصد به کلیسای کاتولیک رومی تعلق دارند.

زبان لیتوانیایی یکی از زبان های هند و اروپایی و از شاخه زبان های بالتیک است. این زبان با الفبای لاتین نوشته می شود و ۳۲ حرف دارد. این زبان همچنین بسیار به زبان لاتویایینزدیک است. زبان های شاخه بالتیک ویژگی های زیادی از زبان اصلی هندواروپاییان را حفظ کرده اند و به این خاطر همانندی های زیادی با زبان های باستانی هندواروپایی هم چوناوستایی و سانسکریت از خود نشان می دهند.

 

مناطق دیدنی کشور لیتوانی

تپه صلیب (hill of crosses)

اماکن دیدنی لیتوانی

کشور لیتوانی

مناطق گردشگری لیتوانی

کشور لیتوانی

 

پارک ملی آکستاتیجا (aukstaitija national park)

مناطق گردشگری لیتوانی

درباره کشور لیتوانی

مناطق دیدنی لیتوانی

اماکن دیدنی لیتوانی

 

موزه شیاطین (devils museum)

مناطق دیدنی لیتوانی

مناطق دیدنی لیتوانی

مناطق دیدنی لیتوانی

اماکن دیدنی لیتوانی

مناطق دیدنی لیتوانی

 

دروازه سپیده دم (lithuania gate of dawn)

کشور لیتوانی

کشور لیتوانی

کشور لیتوانی

 

صومعه پازایلس (pazaislis monastery)

دیدنی های لیتوانی

مناطق دیدنی لیتوانی

مناطق گردشگری لیتوانی

 

کاخ آمیلیای بزرگ (palace of the grand dukes of lithuania)

مناطق دیدنی لیتوانی

دیدنی های لیتوانی

مناطق گردشگری لیتوانی

کشور لیتوانی

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور لیتوانی لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی