مقدونیه با زمستانهای سرد وبرفی - آکا
مقدونیه با زمستانهای سرد,نوع حکومت جمهوری,واحد پول,زبان رسمی,ترکی,آلبانیایی,پایتخت,مقدونیه

مقدونیه با زمستانهای سرد وبرفی( Macedonia )

پایتخت: اسکوپیه
 زبان رسمی: مقدونی ( 67% )، آلبانیایی ( 20% )، ترکی ( 4% ).
نوع حکومت: جمهوری
 واحد پول: دنار(Denar) ...

مذهب: ارتودوکس مقدونی ( بیش از 60% )، اسلام سنی ( نزدیک به 25% ).
امید طول عمر: 61سال
 رشد سالانه جمعیت: 0.4درصد (July 2004 est.)
جمعیت: 2.063.122نفر (July 2004 est.)

جغرافیای کشور مقدونیه
مقدونیه فلاتی با ارتفاع 760 متر است که در کنار آن رشته کوههای سار جای دارد. درة واردار در مرکز، تنها زمین کم‏ارتفاع است.  رودهای مهم : واردار، استرومیکا.  بلندترین نقطه : کوراب، 2753 متر.  آب و هوا : این سرزمین با زمستانهای سرد و برفی و تابستانهای گرم، آب و هوای نسبتاً متنوعی دارد.
شهرهای مهم: تِتووو, کومانووو, بیتولا
مساحت: 25.333کیلومتر مربع
خط ساحلی: خط ساحلی ندارد
مختصات جغرافیایی: 41 درجه و 50 دقیقه شمالی و 22 درجه شرقی

حکومت
120 عضو مجلس و رئیس جمهور -‏ که کابینه و نخست‏وزیر را انتصاب می‏کند -‏ با رأی تمامی افراد بالغ برای چهارسال انتخاب می‏شوند.  احزاب عمدة سیاسی عبارتند از : • اتحاد دموکراتیک مقدونیه ( کمونیست سابق ) • سازمان انقلابی مقدونیة داخلی • حزب رفاه دموکراتیک • اتحاد نیروهای اصلاح‏گر.
عضویت: سازمان ملل متحد.

تاریخ معاصر
پس از قرنها سلطه امپراتوری عثمانی، مقدونیه به دنبال جنگ اول بالکان ( 1912 ) تجزیه شد. مناطقی که اکثریت یونانی زبان بودند -‏ زمین پادشاهی باستان مقدونیه -‏ به یونان واگذار گردید و باقی میان بلغارستان و صربستان تقسیم شد. صربستان منطقه‏ای که جمهوری حاضر را تشکیل می‏دهد به دست آورد. بلغارستان بر ادعایش بر تمامی مقدونیه ادامه داد و طی جنگ جهانی اول این ناحیه را اشغال کرد. در 1918 مقدونیه صربستان به پادشاهی صربها، کرواتها و اسلوونها ملحق شد که در 1929 یوگسلاوی نام گرفت. در 1945 زمانی که مارشال تیتو یوگسلاوی را به سبک شوروی تجدید سازمان کرد، جمهوری مقدونیه درون این فدراسیون تشکیل گردید. پس از مرگ تیتو (1980) یوگسلاوی متزلزل شد و جنبشهای ملی‏گرای محلی به پا خاستند. به دنبال جدایی اسلوونی و کرواسی و آغاز جنگ داخلی یوگسلاوی ( 1991 )، مقدونیه اعلام استقلال کرد. یونان -‏ که وجود قوم « مقدون » را منکر و نسبت به استفاده از نام « مقدونیه » معترض بود -‏ از به رسمیت شناخته‏شدن این جمهوری در حالت تعلیق دیپلماتیک باقی ماند تا این که در 1993 تحت نام موقت جمهوری سابق یوگسلاو مقدونیه به سازمان ملل راه یافت.

دفاع
کل نیروهای مسلح : این آمار موجود نیست. خدمت سربازی : 12 ماه.

آموزش
میزان باسوادی : این آمار موجود نیست. سنین تحصیل اجباری : 7 تا 15 سال. تعداد دانشگاه : 2.

اقتصاد
مقدونیه یکی از کم توسعه‏یافته‏ترین مناطق یوگسلاوی بود. اقتصاد این جمهوری بیشتر به بخش کشاورزی و به پرورش گوسفند و گاو و کشت غلات و توتون وابسته است. صنایع فولاد، شیمیایی و نساجی، تا حدودی به منابع محلی از جمله سنگ آهن، سرب و روی متکی است. اقتصاد این کشور به دلیل تحریم اقتصادی یونان شدیداً آسیب دیده است

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :