دیدنی های مقدونیه، جاذبه های گردشگری مقدونیه
دیدنی های مقدونیه,مقدونیه,مناطق دیدنی مقدونیه,جاذبه های گردشگری مقدونیه,مراکز گردشگری مقدونیه,اماکن دیدنی مقدونیه,کشور مقدونیه,دیدنی های کشور مقدونیه,جاذبه های

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد کشور مقدونیه را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

Macedonia - مقدونیه

پرچم کشور مقدونیه

درباره کشور مقدونیه

نقشه سیاسی کشور مقدونیه

درباره کشور مقدونیه

نقشه جغرافیایی کشور مقدونیه

مناطق گردشگری مقدونیه

اطلاعات کلی کشور  مقدونیه

پایتخت: اسکوپیه 

نوع حکومت: جمهوری 

زبان رسمی: مقدونی ( 67% )، آلبانیایی ( 20% )، ترکی ( 4% ). 

مذهب: ارتودوکس مقدونی ( بیش از 60% )، اسلام سنی ( نزدیک به 25% ). 

واحد پول: دنار(Denar) 

امید طول عمر: 61سال 

جمعیت: 2.063.122نفر (July 2004 est.) 

مَقدونیه کشوری است در جنوب شرقی اروپا و شمال یونان. این جمهوری در سال ۱۹۹۱ از یوگوسلاوی پیشین مستقل شد. پایتخت آن شهر اسکوپیه است و از شهرهای مهم دیگر آن شهر اوهرید، بیتولا و استروگا است.

جغرافیا

مقدونیه فلاتی با ارتفاع 760 متر است که در کنار آن رشته کوههای سار جای دارد. درة واردار در مرکز، تنها زمین کم‏ارتفاع است. 

بیشتر کشور مقدونیه را فلاتی با ارتفاع ۶۰۰ تا ۹۰۰ متر تشکیل می دهد. رودخانه واردار این کشور را به دو قسمت تقسیم می کند و در راه خود از وسط پایتخت (اسکوپیه) عبور می کند و در انتها به دریای آگن درنزدیکی شهر دسالونیکی یونان سرازیر می شود. دریاچه های مهم این کشور اورید و پرسپا هستند که در جنوب شرقی مقدونیه قرار دارند. دریاچه اورید عمیقترین و پرسپا بزرگ ترین دریاچه منطقه بالکان هستند. در قسمت شمال غربی هم کوههای سار پلانینا مرز مقدونیه و کوزوو را مشخص می کنند که بلندترین قله آن با ارتفاع ۲۷۵۰ متر بلندترین نقطه مقدونیه نیز هست. پارکهای ملی مقدونیه عبارت اند از پلیستر (غرب بیتولا)، گالیسیکا (بین دریاچه های اورید و پرسپا) و ماوروو (بین شهرهای اورید و تتوو).

 رودهای مهم : واردار، استرومیکا. این سرزمین با زمستانهای سرد و برفی و تابستانهای گرم، آب و هوای نسبتاً متنوعی دارد.

شهرهای مهم: تِتووو, کومانووو, بیتولا 
مساحت: 25.333کیلومتر مربع 
خط ساحلی: خط ساحلی ندارد 
مختصات جغرافیایی: 41 درجه و 50 دقیقه شمالی و 22 درجه شرقی 

تاریخ

در سده ششم و پنجم پیش از میلاد، مقدونیه پادشاهی مستقل خود را داشت که بر خلاف آتن و اسپارت در یونان، همپیمان هخامنشیان بود. این اتحاد به اندازه ای بود که اسکندر، پادشاه مقدونیه در آنزمان، نقش سفیر ایران را در یونان ایفا میکرد. در سده چهارم پیش از میلاد مسیح، فیلیپ مقدونی سرزمین مقدونیه در شمال یونان را به زیر سلطه گرفت و با تاسیس یک ارتش نیرومند با سپاهیان فالانژ و آوردن فیلسوفان بزرگی چون ارسطو به آنجا، برای کشور خود به پایتختیپلا آوازه ای فراهم کرد. با اینحال اقدامات به موقع پادشاه هخامنشی، اردشیر سوم، مانع از توسعه طلبی او شد. با مرگ شاهنشاه ایران، فیلیپ به شهرهای یونانی یورش برده و برخی از آنان را مجبور به اطاعت از خود کرد. او از ضعف سیاسی ایران پس از اردشیر سوم بهره برداری کرده و تلاش کرد با شعار آزادسازی شهرهای یونانی از یوغ ایرانیان، پشتیبانی یونانیان را بدست آورد. که در همین زمان در یک مراسم جشن در یونان (احتمالاً با توطئه همسرش المپیا و پسرش اسکندر) به طرز مرموزی کشته شد. پس از او پسرش اسکندر مقدونی، کارهای ناتمام پدر را تکمیل کرده و چیرگی مقدونیان بر همه یونان اروپایی را محقق کرد. برخی شهرهای یونانی از ترس به مقدونیان پیوستند و بسیاری جنگیده و شکست خوردند. مثلاً شهر تبس پس از شکست از اسکندر، به طور کامل به اسارت و بردگی گرفته شد. و آنگاه اسکندر در 336 پیش از میلاد به داریوش سوم، واپسین شاهنشاه هخامنشیان، اعلام جنگ کرد. او پس از شش سال جنگ، موفق به فتح امپراتوری ایران شد. با درگذشت او در 322 پ.م قلمرو جهانی اش میان سه سردار او تقسیم شد. در این زمان مقدونیه به زیر کنترل آنتیگونس رفت. پس از چندی شهرهای یونانی بر مقدونیان شوریده و یک به یک مستقل شدند.

پس از قرنها سلطه امپراتوری عثمانی، مقدونیه به دنبال جنگ اول بالکان ( 1912 ) تجزیه شد. مناطقی که اکثریت یونانی زبان بودند -‏ زمین پادشاهی باستان مقدونیه -‏ به یونان واگذار گردید و باقی میان بلغارستان و صربستان تقسیم شد. صربستان منطقه‏ای که جمهوری حاضر را تشکیل می‏دهد به دست آورد. بلغارستان بر ادعایش بر تمامی مقدونیه ادامه داد و طی جنگ جهانی اول این ناحیه را اشغال کرد. در 1918 مقدونیه صربستان به پادشاهی صربها، کرواتها و اسلوونها ملحق شد که در 1929 یوگسلاوی نام گرفت. در 1945 زمانی که مارشال تیتو یوگسلاوی را به سبک شوروی تجدید سازمان کرد، جمهوری مقدونیه درون این فدراسیون تشکیل گردید. پس از مرگ تیتو (1980) یوگسلاوی متزلزل شد و جنبشهای ملی‏گرای محلی به پا خاستند. به دنبال جدایی اسلوونی و کرواسی و آغاز جنگ داخلی یوگسلاوی ( 1991 )، مقدونیه اعلام استقلال کرد. یونان -‏ که وجود قوم « مقدون » را منکر و نسبت به استفاده از نام « مقدونیه » معترض بود -‏ از به رسمیت شناخته‏شدن این جمهوری در حالت تعلیق دیپلماتیک باقی ماند تا این که در 1993 تحت نام موقت جمهوری سابق یوگسلاو مقدونیه به سازمان ملل راه یافت.

حکومت و سیاست

 • نام قراردادی کشور: جمهوری یوگوسلاو مقدونیه
 • نام محلی کشور: جمهوری مقدونیه
 • نام خلاصه شده: F.Y.R.O.M
 • نوع دولت: مردمسالاری
 • تقسیمات کشوری: ۳۴ شهرستان
 • تاریخ استقلال: ۱۷ سپتامبر ۱۹۹۱ (از یوگوسلاوی)
 • تعطیلی ملی: ۸ سپتامبر (روز استقلال ملی)

قانون اساسی :

در تاریخ ۱۷ نوامبر ۱۹۹۱ تنظیم شد و از ۲۰ نوامبر ۱۹۹۱ به اجرا در آمد. حزب دموکرات آلبانیاییهای مقدونیه که یکی از احزاب رسمی دولت مقدونیه است درخواست تغییر قانون اساسی را بصورتی که آنها را بصورت یک حزب خودمختار بشناسد کرده است.

 • سن رای دادن: ۱۸ سال به بالا
 • رییس جمهور کنونی: بوریس ترایکووسکی (از ۱۵ دسامبر ۱۹۹۹)
 • نخست وزیر کنونی: لیوبکو گئورگیوسکی (از نوامبر ۱۹۹۸)
 • انتخاب هیئت دولت: با رای اعضای مجلس نمایندگان انتخاب می شوند.
 • انتخاب رییس جمهور: با رای تمام مردم به مدت ۵ سال انتخاب می شود.
 • انتخاب نخست وزیر: توسط رییس جمهور انتخاب می شود.
 • نتایج انتخابات پیشین: بوریس ترایکووسکی ۵۲.۴% - پیتو پتکووسکی ۴۶.۲%
 • انتخابات مجلس نمایندگان :

120 عضو مجلس و رئیس جمهور -‏ که کابینه و نخست‏وزیر را انتصاب می‏کند -‏ با رأی تمامی افراد بالغ برای چهارسال انتخاب می‏شوند. این مجلس دارای ۱۲۰ کرسی است که ۸۵ کرسی توسط کاندیداهایی که از طرف مردم انتخاب می شوند پر شده و ۳۵ کرسی نیز مختص نمایندگان احزاب مختلف است. انتخابات مجلس هر ۴ سال یکبار انجام می شود.

 • پرچم: خورشید زردرنگ با پرتوهای درخشان در حال طلوع بر روی زمینه قرمز

اقتصاد

مقدونیه یکی از کم توسعه‏ یافته‏ ترین مناطق یوگسلاوی بود. اقتصاد این جمهوری بیشتر به بخش کشاورزی و به پرورش گوسفند و گاو و کشت غلات و توتون وابسته است. صنایع فولاد، شیمیایی و نساجی، تا حدودی به منابع محلی از جمله سنگ آهن، سرب و روی متکی است. اقتصاد این کشور به دلیل تحریم اقتصادی یونان شدیداً آسیب دیده است.

 

مناطق دیدنی کشور مقدونیه

کلیسای سنت جان (sveti jovan kaneo)

کشور مقدونیه

درباره کشور مقدونیه

مناطق دیدنی مقدونیه

درباره کشور مقدونیه

 

پل سنگی اسکوپیه (stone bridge skopje)

مناطق دیدنی مقدونیه

دیدنی های مقدونیه

کشور مقدونیه

اماکن دیدنی مقدونیه

 

صلیب هزاره (millennium cross)

مناطق دیدنی مقدونیه

دیدنی های مقدونیه

مناطق دیدنی مقدونیه

مناطق گردشگری مقدونیه

 

کوکینو (kokino macedonia)

درباره کشور مقدونیه

مناطق گردشگری مقدونیه

اماکن دیدنی مقدونیه

مناطق دیدنی مقدونیه

 

دریاچه ماوراوو (mavrovo lake)

مناطق دیدنی مقدونیه

مناطق گردشگری مقدونیه

مناطق گردشگری مقدونیه

مناطق گردشگری مقدونیه

 

کلیسای خیابان سوفیا (church of st sophia ohrid)

کشور مقدونیه

کشور مقدونیه

درباره کشور مقدونیه

مناطق دیدنی مقدونیه

درباره کشور مقدونیه

 

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور مقدونیه لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :