دانستنیهای مجارستان - آکا
نوع حکومت جمهوری,پایتخت بوداپست,واحد پول,مجارستان,زبان رسمی,آلمانی,مجارستان,زبان

دانستنیهای مجارستان ( Hungary )

پایتخت: بوداپست
 زبان رسمی: مجاری (97%) ، آلمانی (2%)، اسلوواکی (1%)
نوع حکومت: جمهوری
 واحد پول: فورینت(Forint) ...

مذهب: کاتولیک رومی (56%)، کالونی و لوتری (22%)
امید طول عمر: 71/3 سال
 رشد سالانه جمعیت: -0.25% درصد (July 2004 est.)
جمعیت: 10.032.375 نفر (July 2004 est.)

جغرافیای کشور مجارستان
مجارستان در غرب رود دانوب متشکل است از زمینهای پست پر فراز و نشیب که در شمال شرق، ارتفاعات پوشیده از جنگلهای انبوه می باشد. در جنوب شرق جلگه مسطح و بسیار وسیعی قرار دارد.  رودهای مهم: دانوب (دونا)، تیسا، دراوا.  بلندترین نقطه: قله ککش، 1015 متر  آب و هوا: آب و هوا، با تابستانهای خشک طولانی و بسیار گرم و زمستانهای سرد، متنوع است.
شهرهای مهم: دبرتسن, میشکولش, سگد, پچ, جار, نیرگی هازا, سگشفهروار, کچکمت
مساحت: .030 کیلومتر مربع
خط ساحلی: خط ساحلی ندارد
مختصات جغرافیایی: 47 درجه شمالی و 20 درجه شرقی

حکومت
مجمع ملی 386 نفره برای دوره ای پنج ساله با رای تمامی افراد بالغ انتخاب می گردد. این مجمع متشکل است از 58 نفر که از فهرست ملی تحت نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه انتخاب می شوند. 152 نفر که بر اساس استان و 176 نفر از حوزه های انتخاباتی تک نماینده ای انتخاب می گردند. رئیس جمهور - که از سوی مجمع انتخاب می شود- کابینه و نخست وزیر را از حزب اکثریت در مجمع ملی انتصاب می کند.  احزاب سیاسی مهم عبارتند از: • سرای دموکراتیک (میانه رو با تمایل به راست) • اتحاد دموکراتهای آزاد (لیبرال) • حزب سوسیالیست (حزب کمونیست سابق) • حزب خرده مالکین • حزب دموکرات مسیحی خلق
عضویت: سازمان ملل متحد، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا، شورای اروپا

تاریخ معاصر
در قرن نوزدهم انزجار مجارها از حکومت اتریش فزونی گرفت. لایوش کوسوت (1802 تا 1894) شورش ملی گرایانه ای را بر ضد حکومت اتریش در 1848 و 1849 رهبری کرد، ولی اتریش با کمک روسیه دوباره به قدرت دست یافت و لایوش گریخت. در 1867 اتریش با برپایی پادشاهی دوگانه امپراتوری اتریش- هنگری خودمختاری فراوانی را به مجارستان واگذار کرد. شکست در جنگ جهانی اول منجر به حکومت کوتاه مدت کمونیستها (1919) به رهبری بلاکون، و سپس اشغال کشور از سوی رومانی شد. مجارستان در توافق بعد از جنگ، دو سوم خاک خود را از دست داد. دریا سالار میلوش هورتی (1868 تا 1957) نایب السلطنه ؛ در کوشش برای بازیافتن سرزمینهای از دست رفته در جنگ جهانی دوم با هیتلر همکاری رد ، ولی شکست در 1945 منجر به اشغال کشور از سوی ارتش سرخ و برقراری جمهوری خلق مونیستی در 1949 شد. قیام مجارها در 1956 کوشش قهرمانانه ای برای سرنگونی حکومت کمونیست بود ، ولی سریعاً به دست نیروهای شوروی سرکوب شد، و رهبر آن ایمره ناگی اعدام گشت . یانوش کادار – دبیر کل حزب مونیست از 1956 تا 1988 سعی کرد با پیشرفت اقتصادی جلب حمایت کند. ولی در اواخر دهه 1980 اصلاح طلبان حزب کمونیست کنترل را در دست گرفتند ، و مذاکره با گروههای مخالف توافق انتقال به حکومتی کاملاً دموکراتیک و چند حزبی را در پی داشت. حزب کارگان سوسیالیست مجارستان (کمونیست ) به حزب سوسیالیست تبدیل شد ولی در اولین انتخابات آزاد در مه 1990 شکست سنگینی خورد. در این انتخابات احزاب محافظه کار و لیبرال بیشتر کرسیها را به دست آوردند . در 1990 سربازان شوروی از خاک مجارستان خارج شدند ، این کشور برای پیوستن به سازمانهای اروپای غربی و استقرار اقتصاد بازار آزاد گامهای سریعی برداشته است . وضعیت 000/000/3 مجاری که شهروند اسلوواکی و رومانی و یوگسلاوی سابق هستند یکی از مشکلات کنونی مجارستان است.

دفاع
کل نیروهای مسلح: 86.500 (تخمین 1991) خدمت سربازی: 12 ماه (با انتخاب برای خدمت غیر سربازی برای مخالفان جنگ)

آموزش
میزان باسوادی: تقریباً 100% سنین تحصیل اجباری: 6 تا 14 سال تعداد دانشگاه: 19 دانشگاه به علاوه 6 موسسه همطراز با دانشگاه

اقتصاد
نزدیک به یک پنجم نیروی کار در بخش کشاورزی و دامداری اشتغال دارد. محصولات مهم شامل غلات (ذرت، گندم، جو) چغندر قند، میوه و انگور برای شراب است. مجارستان با وجود ذخایر سرشار زغال سنگ، بیش از نیمی از مایحتاج انرژی خود را وارد می کند. صنایع فولاد، کود شیمیایی، داروسازی، ماشین آلات و وسایل نقلیه دارای اهمیت است. از اوایل دهه 1980، فعالیت بازرگانی خصوصی و سرمایه گذاری خارجی تشویق شده است و بین سالهای 1989 و 1991 بیشتر بنگاههای بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار شدند.

  
 

 

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :