مجارستان - آکا
جمهوری مجارستان کشوری در اروپای مرکزی,کشور زمستانهای سردی,مجارستان,نیمی از صادرات مجارستان را ماشین,مجارستان با کشورهای اتریش اسلواکی,کشور امروزی مجارستان را ق

مجارستان

جمهوری مجارستان کشوری در اروپای مرکزی است. مجارستان با کشورهای اتریش، اسلواکی، رومانی، صربستان، کرواسی و اسلوونی همسایه است.
پایه‌های کشور امروزی مجارستان را قوم مجار در اواخر قرن نهم میلادی بنا نهادند. البته پیش از آن هم در این سرزمین قوم‌های مختلفی اقامت کرده بودند.

پرچم مجارستان


این کشور در فاصله سال‌های 1947 تا 1989 تحت سلطه کمونیسم بود و یکی از کشورهای بلوک شرق در سال 1989 مجارستان مرزهایش با اتریش را گشود و همین امر سبب شد سقوط بلوک شرق سرعت گیرد.
مجارستان عضو پیمان آتلانتیک شمالی، اتحادیه اروپا و پیمان شنگن است.
اقتصاد تولید ناخالص داخلی این کشور 194.2 میلیارد دلار است که چهار میلیون و 190 هزار نیروی کار این کشور آن را تولید می‌کنند. نرخ بیکاری در این کشور 7.1 درصد و نرخ تورم 7.8 درصد است. 8.6 درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند.
جمعیت این کشور 9 میلیون و 6 هزار و 108 نفر است که میانگین سنی آنها 38.9 سال است. رشد جمعیت در این کشور منفی است.

موقعیت جغرافیایی
در شمال هم‌ مرز است با جمهوری اسلواکی با مرز مشترک ۵۱۵ کیلومتر.
در شرق آن کشور رومانی با مرز مشترک ۴۴۳ کیلومتر قرار دارد.
در شمال‌شرقی مجارستان جممهوری اوکراین با مرز ۱۰۳ کیلومتری قرار دارد.
در جنوب هم ‌مرز است با جمهوریهای پیشین یوگوسلاوی (صربستان ۱۵۱کیلومتر، کرواسی ۳۲۹ کیلومتر، اسلووانی ۸۲ کیلومتر).
در غرب مجارستان کشور اتریش با مرز ۳۶۶ کیلومتری جای گرفته ‌است.

majarmap_400


مردم
کل جمیعت مجارستان بالغ بر ۱۰٬۳۱۳٬۸۸۳ نفر است. ۸۸٪ جمیعت کشور از مجارها تشکیل شده و دیگر تیره‌های ساکن این کشور رومانیایی‌ها، صربها، کرواسی‌ها، آلمان‌ها، و شمار نسبتاً زیادی از کولی‌ها هستند. زبان رسمی مجارستان مجاری است. ۷۰٪ مردم مسیحی کاتولیک و ۲۵٪ پروتستان میاشند.این کشور زمستانهای سردی داشته و تابستانها، درجه حرارت دشتهای مرکزی، افزایش شدیدی دارد. معادن بوکسیت بسیار غنی در این کشور، شناسایی شده و به بهره برداری رسیده است. نیمی از صادرات مجارستان را ماشین آلات کشاورزی ، ابزار مهندسی و غلات و ماشینهای صنعتی تشکیل می دهند.
این محل ، بقایای بناهایی مانند شهر رومی آکوئینکام و قلعه گوتیک بودا را در خود جای داده است، بناهایی که تأثیر بسزایی در معماری اعصار مختلف داشته‌اند. این منطقه یکی از زیباترین مناظر شهری دنیا محسوب می‌شود و نمایانگر دوران‌های پر عظمت تاریخ بوداپست است.

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :