دیدنی های مالت، جاذبه های گردشگری مالت
دیدنی های مالت,مالت,مناطق دیدنی مالت,جاذبه های گردشگری مالت,مراکز گردشگری مالت,اماکن دیدنی مالت,کشور مالت,دیدنی های کشور مالت,جاذبه های مالت,درباره کشور مالت

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد کشور مالت را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

Malta - مالت

پرچم کشور مالت

کشور مالت

نقشه سیاسی کشور مالت

مناطق دیدنی مالت

نقشه جغرافیایی کشور مالت

دیدنی های مالت

اطلاعات کلی کشور  مالت

پایتخت: والِتا

نوع حکومت: جمهوری 

زبان رسمی: مالتی و انگلیسی ( هر دو رسمی ) 

مذهب: کاتولیک رومی (رسمی ؛ 98%) 

واحد پول: لیرا مالت (Maltese Lira) 

امید طول عمر: 73 سال 

جمعیت: 396.851 نفر (July 2004 est.) 

جمهوری مالت کشوری در جنوب اروپا در مرکز دریای مدیترانه است. این کشور از مجمع الجزایر کوچکی تشکیل شده که نقش استراتژیک مهمی در طول تاریخ داشته است و مکان مبارزه و برهم کنش بین اروپای در حال شکل گیری و فرهنگ و تمدن قدیمیتر آفریقا و خاورمیانه بوده است. پایتخت این کشور، شهر والِتا می باشد.

جغرافیا

کشور مالت دربرگیرنده سه جزیره مسکونی به نام های مالت ، گُزو، و کومینو و سه جزیره نامسکونکومینوتو و فیلفلا و سنت پاول است و در مرکز دریای مدیترانه قرار دارد. این جزایر روی هم رفته ۳۱۶ کیلومتر مربع پهناوری دارند و در ۹۳ کیلومتری جنوب جزیره سیسیل (ایتالیا)، ۲۹۰ کیلومتری شرق تونس و ۲۹۰ کیلومتری شمال لیبی قرار گرفته اند. بلندای این جزایر کم است و بلندترین نقطه آن که در کرانه های جنوب غربی جزیره اصلی مالت قرار گرفته، تازوتا نامیده می شود و ۲۵۳ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. بلندترین نقطه جزیره گزو تادبیگی است و بلندای آن از سطح دریا، ۱۹۰ متر می باشد.

 بلندترین نقطه : نقطه ای بی نام ، 249 متر

شهرهای مهم: بیرکیرکارا, قورمی, همرون, سلیما 
مساحت: 316 کیلومتر مربع 
خط ساحلی: 197کیلومتر 
مختصات جغرافیایی: 35 درجه و 50 دقیقه شمالی و 14 درجه و 35شرقی 

آب و هوا

خاک جزایر مالت معمولاً سنگلاخی و کم درخت است و در آن گیاه و سبزه کم می روید، اما خاک برخی از دره ها حاصلخیز است. تنها استثناء قابل توجه، جنگلهای بوسکت در کرانه های جنوبی هستند که در دره ای پرآب و در میان شمار زیادی تخته سنگ قرار گرفته اند. در این جنگلها درختهای صنوبر و پرتقال می روید. آب و هوای مالت مدیترانه ای است، مالت زمستانهای معتدل و بارانی و تابستانهای گرم و خشک دارد.

آب و هوای مالت ، با تابستانهای خشک و داغ ، و زمستانهای خنک تر و مرطوب تر ، مدیترانه ای است .

تاریخ

از 1798 تا 1800 مالت در دست فرانسویان بود ، این امر مالتی ها را بر آن داشت تا از بریتانیا تقاضای حمایت کنند (1802) . مالت به عنوان مستعمره ی بریتانیا (از 1814) پایگاه دریایی بسیار مهمی شد ، و این جزیره به خاطر شجاعت در جنگ جهانی دوم نشان «جورج کراس» را دریافت کرد . در 1964 مالت استقلال یافت . حیات سیاسی مالت به دو قلب حزب ملی و حزب کارگر مالت گرایش دارد . دوم مینتوف – نخست وزیر حزب کارگر از 1971 تا 1984 – روابط نزدیکی با کشورهای کمونیست و عرب ، به ویژه لیبی ، برقرار کرد . مالت قرارداد پیوستگی با جامعه ی اروپا دارد و برای عضویت کامل در این جامعه اقدام کرده است .

حکومت و سیاست

حکومت مالت جمهوری و دارای یک مجلس قانونگذاری است که ۶۵ نماینده دارد. رئیس جمهور آن، جرج آبِلا است. مالت عضو اتحادیهٔ اروپا و نیز از اعضای اتحادیه کشورهای همسود می باشد.

مجلس نمایندگان 65 نفره با رأی تمامی افراد بالغ تحت نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه برای پنج سال با رأی مجلس انتخاب می گردد – نخست وزیر و کابینه ای را انتصاب می کند که از پشتیبانی اکثریت در مجلس برخوردارند .

مردم و زبان

بیشینهٔ مردم مالت از نژاد مالتی، از تبار سامی (آمیزه ای از فنیقی ها و کارتاژی ها) هستند و با اعراب خویشاوندی نزدیک دارند. اقلیت هایی از ایتالیایی ها، سیسیلی ها و اعراب نیز در این کشور زندگی می کنند. دو زبان مالتی و انگلیسی زبانهای رسمی کشور هستند. زبان مالتی از خانواده زبان های آفریقایی-آسیایی و از شاخه زبان های سامی است و با زبان عربی خویشاوندی دارد، هرچند که وام واژه های بسیاری از گویش های ایتالیایی به ویژه سیسیلی (و به تازگی از انگلیسی) وارد این زبان شده اند. زبان مالتی با نویسه های لاتین نوشته می شود.

۹۸٪ مردم مالت پیرو آئین کاتولیک رم هستند.

اقتصاد

قتصاد این کشور وابسته به بازرگانی بین المللی، تولیدات (پارچه، میوه و سبزی، فراورده های دامی)، صنایعکشتی سازی و لوازم الکترونیکی و جهانگردی است. واردات این کشور بیشتر شامل مواد غذایی، نفت، خودرو و کالاهای مصرفی است. معادن سنگ آهک بیشترین درصد منابع طبیعی این کشور را شامل می شود. کشور مالت منابع انرژی طبیعی ندارد، اما در برابر آن دارای نیروی تولید فعال است. مالت مشکل کمبود آب دارد و تولید کنندگان صنایع غذایی مالت، تنها پاسخگوی ۲۰٪ نیاز غذایی کشور هستند.

صنایع مهم عبارتند از : تولید کفش و پوشاک ، فرآوری غذایی و نوشیدنی و تعمیر کشتی . توریسم منبع عمده ی درآمد ارز خارجی است . مالت از نظر تولیدات کشاورزی تقریباً خود کفاست .

یکی از راه های جذب سرمایه های خارجی در سال های اخیر در کشور مالت فروش املاک در این جزایر می باشد که آن را به تفریحگاه مردم سایر کشورها تبدیل نموده است. واحد پول کشور مالت در سال ۲۰۰۸ بعد از حدود ۳ سال عضویت در اتحادیه اروپا به یورو تغییر پیدا نمود.

 

مناطق دیدنی کشور مالت

جزیره کومینو (comino island)

کشور مالت

دیدنی های مالت

کشور مالت

درباره کشور مالت

 

هاجرکیم (hagar qim)

کشور مالت

مناطق دیدنی مالت

درباره کشور مالت

کشور مالت

 

موزه ملی باستان شناسی (national museum of archaeology malta)

مناطق گردشگری مالت

کشور مالت

اماکن دیدنی مالت

دیدنی های مالت

 

غار آبی مالت (blue grotto malta)

درباره کشور مالت

دیدنی های مالت

اماکن دیدنی مالت

اماکن دیدنی مالت

 

تئاتر مانوئل (teatru manoel)

اماکن دیدنی مالت

اماکن دیدنی مالت

درباره کشور مالت

درباره کشور مالت

 

فورت رینلا (fort rinella)

اماکن دیدنی مالت

اماکن دیدنی مالت

مناطق دیدنی مالت

درباره کشور مالت

مناطق دیدنی مالت

 

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور مالت لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی