دیدنی های مولداوی،جاذبه های گردشگری مولداوی
دیدنی های مولداوی,مولداوی,مناطق دیدنی مولداوی,جاذبه های گردشگری مولداوی,مراکز گردشگری مولداوی,اماکن دیدنی مولداوی,کشور مولداوی,دیدنی های کشور مولداوی,جاذبه های

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد کشور مولداوی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

Moldova - مولداوی

پرچم کشور مولداوی

 

دیدنی های مولداوی

نقشه سیاسی کشور مولداوی

 

دیدنی های مولداوی

نقشه جغرافیایی کشور مولداوی

 

درباره کشور مولداوی

اطلاعات کلی کشور  مولداوی

پایتخت: چیسینائو ( کیشی‏نف سابق ) 

نوع حکومت: جمهوری 

مذهب: اکثریت ارتودوکس رومانیایی 

زبان رسمی: رومانیایی ( 64% )، اوکراینی ( 14% )، روسی ( 13% )، گاگائوز ( 4% ). 

واحد پول: لو مولداوی(Moldovan Leu) 

امید طول عمر: 52سال

جمعیت: 4.446.455 نفر (July 2004 est.) 

مولداوی  کشوری محصور در خشکی در اروپای شرقی است که از غرب بارومانی و از شرق با اوکراین همسایه است. مولداوی به وسیله یک جمهوری پارلمانی اداره می شود که رئیس جمهور در آن ریاست کشور و نخست وزیر ریاست حکومت را بر عهده دارد. این کشور عضو سازمان ملل متحد، شورای اروپا، سازمان جهانی تجارت و چندین سازمان بین المللی دیگر است و متقاضی عضویت در اتحادیه اروپا شده است.

جغرافیا

جمهوری مولداوی با ۳۳۷۰۰ کلیومتر مربع در شمال و جنوب و شرق با اوکراین و در غرب با رومانی همسایه است. کیشینف پایتخت و تیراسپول، بلتسی، تیگینا و ریبیتسا از شهرهای مهم این کشور بشمار می رود. بخشهایی از مناطق خاوری این کشور که در ساحل شرقی دنستر قرار دارند به دنبال استقلال این جمهوری در ۲۷ اوت ۱۹۹۱ از شوروی، تحت نام جمهوری ترنسنیستریا اعلام استقلال کردند. این تصمیم آنان مورد پذیرش دولت مرکزی قرار نگرفت و متعاقب آن مناقشه مسلحانه آغاز و چندین ماه بطول انجامید. در حال حاضر حفاظت از صلح در این جمهوری خودخوانده توسط صلح بانان روس و مولداو انجام می شود.

رودهای مهم : دنِستر، پروت

بلندترین نقطه : بالانشتی، 430 متر.

 این کشور آب وهوای ملایم و کمی متنوع دارد

شهرهای مهم: تیراسپول, بلتسی ( بالتی ), بِندری ( بندر ) 
مساحت: 33.843 کیلومتر مربع 
خط ساحلی: خط ساحلی ندارد 
مختصات جغرافیایی: 47 درجه شمالی و29 درجه شرقی 

تاریخ

این منطقه که با نام بِسرابی شناخته می‏شد -‏ در داخل امپراتوری عثمانی -‏ بخشی از شاهزاده‏نشین رومانیایی مولداوی بود و سپس در 1812 به روسها واگذار شد. بِسرابی که برای مدت کوتاهی ( 1856 تا 1878 ) به مولدوای بازگردانده شد تا جنگ جهانی اول تحت سلطة روسیه بود. در 1917 جمهوری خودمختار بِسرابی اعلام موجودیت کرد، ولی در 1918 به دست روسهای بلشویک سرکوب گردید. نیروهای رومانیایی، روسها را اخراج کردند و بِسرابی نیز به صورت جمهوری مستقل مولداویایی و بخشی از پادشاهی رومانی اعلام شد ( 1918 ). رومانی زمانی به عنوان متحد آلمان وارد جنگ جهانی دوم گردید، شوروی بِسرابی را اشغال کرد و این سرزمین با نام جمهوری مولداوی شوروی تجدید سازمان یافت. به دنبال کودتای نافرجام کمونیستهای تندرو در مسکو ( سپتامبر 1991 )، مولداوی اعلام استقلال کرد، ولی نیتش را مبنی بر اتحاد دوباره با رومانی مورد تأیید قرار داد.

این کشور از سال ۱۹۴۵ تا ۱۹۹۱ با نام جمهوری شوروی سوسیالیستی مولداوی بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود و در ۲۷ اوت ۱۹۹۱ اعلام استقلال نمود. پایتخت مولداوی شهر کیشیناو است. منطقه ای در ساحل شرقی رودنیسترو از سال ۱۹۹۰ تاکنون تحت حاکمیت دولت ترانس نیستریا است.

حکومت و سیاست

در این کشور رئیس حکومت رئیس جمهور است و نخست وزیر رئیس دولت. رئیس جمهور با رای اعضا مجلس برای دوره ای چهار ساله تعیین می شود. او کابینه را تعیین می کند. اعضای کابینه باید از مجلس رای اعتماد بگیرند. مجلس این کشور ۱۰۱ کرسی دارد. نمایندگان آن با رای مردم برای دوره ای چهار ساله تعیین می شوند. در انتخابات پارلمانی برگزار شده در روز پنجم آوریل ۲۰۰۹ (۱۶ فرودین ۸۸)، حزب کمونیست مولداوی توانست ۵۰ درصد آراء را به خود اختصاص دهد و پیروز انتخابات باشد. در نتیجه این پیروزی، تنش سیاسی و تظاهرات مخالفان دولت در مولداوی گسترش یافت و تظاهرکنندگان، دولت کمونیست این کشور را به تقلب در انتخابات پارلمانی ماه گذشته متهم کردند.

350 عضو مجلس قانونگذاری و رئیس جمهور با رأی تمامی افراد بالغ برای چهار سال انتخاب می‏شوند. قرار است قانون اساسی جدیدی تدوین گردد.  حزب عمدة سیاسی ( ائتلاف ) اتحاد ملی است. چندین گروه سیاسی قومی نیز وجود دارد.

عضویت: سازمان ملل متحد، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا، جامعة کشورهای مستقل مشترک‏المنافع. 

ارتباطات

مولداوی یک کشور محصور در خشکی می باشد و تنها راه ارتباطی بین المللی آن مرز آبی به طول تقریبی ۲۰۰۰ متر در کنار رود دانوب می باشد. این منطقه پس از استقلال، با تلاش زیاد دولت مولداوی به سمت بندر شدن پیش می رود وهرنوع سرمایه گذاری وکمک یک کشورخارجی جهت تاسیس و تجهیز بندر فوق و ایجاد ارتباطات جاده ای با کیشینو اقدامی کاملاً حیاتی برای مولداوی بوده، اجازه ارتباط آزاد وتجارت آزاد را به این جمهوری خواهد داد و در آینده ای نزدیک پتانسیل اقتصادی مولداوی را افزایش خواهد داد و بنابر این مشکل همیشگی قیمت های حمل و نقل با امتیاز دسترسی به مهمترین راه آبی اروپا کم خواهد شد.

اقتصاد

مزارع بزرگ اشتراکی میوه ( به ویژه انگور برای شراب )، سبزی، گندم، ذرت، توتون و تخم‏آفتابگردان تولید می‏کنند. فرآوری غذایی و ماشین‏سازی از صنایع مهم است. پیشرفت کمی در خصوصی‏سازی کشاورزی و صنعت به دست آمده است.

 

مناطق دیدنی کشور مولداوی

صومعه کاپریانا (capriana monastery)

دیدنی های مولداوی

مناطق گردشگری مولداوی

اماکن دیدنی مولداوی

مناطق دیدنی مولداوی

 

موزه ملی تاریخ مولداوی (national museum of history of moldova)

درباره کشور مولداوی

اماکن دیدنی مولداوی

مناطق دیدنی مولداوی

مناطق گردشگری مولداوی

 

پارک مرکزی استفان (stefan cel mare central park)

اماکن دیدنی مولداوی

مناطق گردشگری مولداوی

مناطق دیدنی مولداوی

 

کلیسای جامع کشینف (nativity cathedral chisinau)

درباره کشور مولداوی

مناطق دیدنی مولداوی

دیدنی های مولداوی

کشور مولداوی

 

برج آب کشینف (chisinau water tower)

کشور مولداوی

مناطق گردشگری مولداوی

دیدنی های مولداوی

 

موزه قربانیان کمونیسم (museo de las victimas del comunismo)

مناطق دیدنی مولداوی

مناطق گردشگری مولداوی

اماکن دیدنی مولداوی

مناطق دیدنی مولداوی

 

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور مولداوی لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی