دیدنی های جبل الطارق، ناحیه جبل الطارق - آکا
دیدنی های جبل الطارق,جبل الطارق,مناطق دیدنی جبل الطارق,جاذبه های گردشگری جبل الطارق,مراکز گردشگری جبل الطارق,اماکن دیدنی جبل الطارق,ناحیه جبل الطارق,دیدنی های ن

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد ناحیه جبل الطارق را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

Gibraltar - جبل الطارق

پرچم جبل الطارق

دیدنی های جبل الطارق

نقشه جغرافیایی جبل الطارق

مناطق دیدنی جبل الطارق

اطلاعات کلی جبل الطارق

نام دهکده ای کوهستانی است درساحل جنوبی اسپانیا در جنوب غربی اروپا که زیر پرچم بریتانیا به شمار می رود. کوه طارق در بخش ساحلی خود به تنگه جبل الطارق پیوسته است این تنگه دریای مدیترانه را به اقیانوس اطلس می پیوندد و در دو سوی آن مراکش و اسپانیا قرار دارد.

جبل الطارق جزو آخرین مستعمرات جهان است و واژه مستعمره مانند بسیاری از واژگان مفاهیم متعددی دارد.
در سده گذشته واژه سرزمین های تحت حمایت، سرزمین زیر قیمومیت، مستعمره، اراضی مکتسبه، اراضی بی صاحب و ...  کاربرد و مصداق زیادی داشت.اما امروزه این واژگان به تاریخ پیوسته اند و کشورهای استعمارگر نیز برای مستعمره های باقی مانده خود  نام هایی مانند منطقه ماورای دریا ، ایالت خودمختار و استان تابعه بکار می برند.

جغرافیا

جبل الطارق در جنوب شبه جزیره ایبریایی (اسپانیا و پرتغال) واقع شده و مشرف بر تنگه جبل الطارق است.تنگه جبل الطارق، اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه را به هم متصل کرده و مرز مشترکی با اسپانیا دارد.این تنگه از لحاظ تاریخی، مرکز مهمی برای ارتش و ناوگان مرکزی بریتانیا محسوب می شود.جبل الطارق به معنای کوه های طارق، ریشه عربی دارد.برخی آن را با نام کالپ، به معنای یکی از ستون های بزرگ عظیم می شناسند.فرمانروایی جبل الطارق موضوع مهم مشاجرات انگلستان و اسپانیا است.اسپانیا قصد دارد حکومت جبل الطارق را به کشور خود بازگرداند.

  آب و هوای مدیترانه ای، با زمستان ملایم و تابستان گرم، هوای مطلوبی را در جبل الطارق به وجود آورده است.جمعیت این منطقه بسیار متراکم بوده و حدود 11 میلیون و 154 تن در آن زندگی می کنند. بیشترین نواحی جبل الطارق از گیاهان و طبیعت سر سبز اشباع شده اند.

صخره های بسیار بزرگ و قدیمی، از جنس سنگ آهک، با ارتفاع یک متر و 396 فوت موجود در جبل الطارق براساس اسناد تاریخی به دوران پیش از حضور بریتانیایی ها تعلق دارد  .

تاریخ

در سال 1713 حکومت جبل الطارق به اسپانیا واگذار شده بود، اما پس از سال ها، مردم جبل الطارق از استعمار اسپانیا خارج شدند.نخستین ساکن دائمی این منطقه "سلواآن المهادابدالمعین" بود که دستور احداث صخره های مستحکم را صادر کرد.بقایای این صخره هنوز گردشگران بسیاری را به خود می خواند.در سال 1309 جبل الطارق تحت حکومت تایفاگرانادا واقع شد.

در سال 1333 "مارینیدس" پس از تجاوز به مسلمانان اسپانیایی توانست، حکومت جبل الطارق را در دست گیرد، اما در سال 1374 مارینیدس، حکومت جبل الطارق را به پادشاهی گرانادا واگذار کرد.سال ها بعد، دولت بریتانیا به منظور بازسازی جبل الطارق در منطقه مستقر شد.

حکومت و سیاست

جبل الطارق منطقه ای خارج از بریتانیا است; به همین دلیل "الیزابت دوم" آن را اداره می کند.مسوولیت حفاظت و دفاع، گسترش روابط خارجی، امنیت داخلی و تثبیت امور اقتصادی جبل الطارق بر عهده دولت بریتانیا است.دولت جدید جبل الطارق، زیر نظر بریتانیا، با سرپرستی ژنرال رابرت فالتون به فعالیت های خود ادامه می دهد. 

مردم

مردم جبل الطارق همچون دیگر ساکنان جنوب غربی انگلستان، در رای گیری های مجلس اروپا مشارکت فعالانه ای دارند.با وجود ادعاهای بی اساس اسپانیا، مبنی بر حکومت جبل الطارق، بریتانیا همچنان به کار خود ادامه می دهد  .

تضاد مسلمانان و مسیحیان در این منطقه  همچون آتشی زیر خاکستر است و دولت اسپانیا بویژه راستگرایان طرفدار دیکتاتور  فرانکو  شدیدا از افزایش جمعیت مسلمانان نگران هستند  پیش بینی شده است که تا سال 2020 جمعیت مسلمان این شهر بر مسیحیان فزونی یابد . این دو شهر دارای  حکومت خودمختار هستند و بسان بندر آزاد عمل می کنند.

 ارتش بریتانیا بر اقتصاد جبل الطارق نظارت کاملی داشته و با ناوگان های ثابت خود، همه امور اقتصادی را در این منطقه اداره می کند  .  سرویس های اقتصادی دولتی و شخصی منطقه، تحت کنترل کمیسیون خدماتی اقتصادی، مانند سرویس های موجود در بریتانیا، مشغول فعالیت بوده و تعداد زیادی از بانک های بین المللی بریتانیا نیز کار خود را در مرکز جبل الطارق انجام می دهند  .  گردشگری یکی از بهترین صنایع منطقه به شمار می آید.این منطقه، هدف نهایی بسیاری از گردشگران است.بسیاری از آنها برای بازدید از جذابیت های منطقه با کشتی های مسافرتی به آنجا سفر می کنند  .  

گردشگری

صخره های جبل الطارق از جذابیت هایی است که گردشگران بریتانیا و اسپانیا را به سوی خود جذب می کند.مراکز خرید و تفریحی نیز از دیگر جذابیت های منطقه به شمار می آید  .  یکی دیگر از فعالیت های خدماتی در راستای توسعه بخش اقتصادی منطقه، ساخت و ساز کشتی های مسافرتی است و گاهی از تعمیر آنها سود قابل توجهی به دست می آید.

 فرهنگ و تمدن مردم جبل الطارق تا حدودی تحت تاثیر مردم بریتانیا بوده و اعتقادات قومی-مذهبی آنها نیز تا حدودی تحت تاثیر مردم پرتغال و آلمان است.بیشتر ساکنان جبل الطارق یهودی هستند.زبان انگلیسی، زبان رایج زمینه های دولتی، بازرگانی، علوم و رسانه ها محسوب می شود; به عبارتی، مردم در همه زمینه ها از زبان و گویش انگلیسی بهره می برند.

صخره های بسیار مرتفع در میان تنگه جبل الطارق، یکی از زیباترین پدیده های روی آب محسوب می شود که به ویژه در فصل های پاییز و زمستان هزاران گردشگر و پرنده مهاجر فضای این صخره ها را اشغال می کنند  .  هتل های متعدد و زیبای جبل الطارق در فصل های مختلف آماده پذیرایی از گردشگران و مسافران است.یکی از این هتل ها، هتل زیبای سنگی است که در نزدیکی صخره های بسیار جذاب این منطقه قرار دارد  .  این هتل در 2 مایلی فرودگاه جبل الطارق واقع شده، قدمت آن به سال 1932 می رسد.هتل سنگی در یک مایلی برج موریش و غار میکائیل مقدس قرار گرفته، استخر شنا، اتاق های ویژه بازی و اتاق های ویژه غذاخوری دارد.همه اتاق های آن رو به دریا است.مردم اروپا و آفریقا برای بازدید از این مناطق به جبل الطارق سفر می کنند  .  رستوران اصلی منطقه، مشرف به خلیج جبل الطارق بوده و غذاهای اسپانیایی سرو می کند.یکی از محاسن این رستوران، تغییر روزانه منوی غذای آن است.

هتل الیوت، از دیگر هتل های واقع در جبل الطارق، در منطقه اصلی خرید و تجارت واقع است.باشگاه ژیمناستیک، سونا و مراکز خرید از امکانات ویژه این هتل ها محسوب می شود  .  از دیگر جذابیت های این منطقه، تخته های سنگی میان آب است. هنگام غروب، تشعشعات باقیمانده از آفتاب، بر زیبایی این ناحیه می افزاید و گردشگران از داخل اتاق های هتل محو زیبایی این صخره ها می شوند  .  مهندسان آمریکایی، پل بسیار طولانی و زیبایی را در جبل الطارق طراحی کرده اند که با آب های موجود در زیر این پل، برق جنوب منطقه تامین می شود.

ساختار این پل ورود کشتی های بزرگ و غول آسا را در آب های جبل الطارق امکان پذیر می سازد  .  ماهی های مختلف، با رنگ ها و اشکال متنوع، در آب های زیر پل شناورند.این پل، کاملا ضد آب است و درصورت افزایش سطح و فشارهای آب هیچ تاثیر منفی بر آن نخواهد داشت  .   گاهی اوقات بر روی این پل برنامه های خاص موسیقی و آوازخوانی برگزار می شود که گردشگران مختلفی به تماشای آن می ایستند.

 

مناطق دیدنی ناحیه جبل الطارق

صخره جبل الطارق (rock of gibraltar)

مناطق گردشگری جبل الطارق

مناطق گردشگری جبل الطارق

مناطق گردشگری جبل الطارق

دیدنی های جبل الطارق

 

غار سنت مایکل (st michael"s cave gibraltar)

مناطق گردشگری جبل الطارق

ناحیه جبل الطارق

ناحیه جبل الطارق

 

دیدنی های جبل الطارق

دیدنی های جبل الطارق

 

خلیج کاتالان (catalan bay gibraltar)

اماکن دیدنی جبل الطارق

 

مناطق دیدنی جبل الطارق

مناطق گردشگری جبل الطارق

درباره ناحیه جبل الطارق

 

نقطه اروپا (europa point gibraltar)

مناطق گردشگری جبل الطارق

مناطق گردشگری جبل الطارق

  

درباره ناحیه جبل الطارق

 

کلیسای اسکاتلند (church of scotland gibraltar)

مناطق دیدنی جبل الطارق

 

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور جبل الطارق لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.

 

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :