نروژ
نروژ کشوری است کوهستانی در شمال اقیانوس, جهان گردی ,جهانگردی ,دیدنی های جهان ,دیدنی های نروژ ,جاذبه های نروژ ,مراکز گردشگری نروژ ,مساحت نروژ ,نقشه نروژ ,طبیعت

نروژ

کشوری کوهستانی و سردسیر در شمال اروپا است. آب و  هوای این کشوردرساحل غربی، به علت عبورجریان آب گرم گلف استریم معتدل بوده، و میزان بارش سالانه در همین  منطقه، 196 سانتی متر است. میانگین دما از 4 درجه زیر  صفر در دی ماه تا 17 درجه سانتی گراد بالای صفر در    خرداد، نوسان دارد. بخش زیادی از جمعیت در فیوردها-سواحل و حومه اسلو زندگی می کنند. صنایع مهم نروژ  عبارتند از : صنایع شیمیای – فلزکاری و تولید کاغذ. ازنظر منابع طبیعی ، کشوری ثروتنمد محسوب شده و صادرات آن را زغال سنگ – نفت – گاز – ماهی – صنایع غذایی و ماشین آلات تشکیل می دهد
پادشاهی نروژ ( Kingdom of Norway ) کشوری است واقع در اروپای شمالی ، غرب شبه جزیرهٔ اسکاندیناوی ، غرب سوئد و در حاشیهٔ دریای شمال ( در جنوب ) و دریای نروژ ( در غرب ) . پایتخت آن اسلو می‌باشد.


جهان گردی ,جهانگردی ,دیدنی های جهان


تاریخ نروژ
وایکینگ‌ها مهم‌ترین اقوامی بودند که در نروژ سکنی داشتند.

نروژ از قدیمی ترین حکومت های پادشاهی اروپا محسوب می‌شود که هنوز هم به قوت خود باقی است . اولین حکومت پادشاهی به سال 994 میلادی و ورود وایکینگ ها به منطقهٔ فعلی نروژ بر می‌گردد که یک وایکینگ به نام اولاف تریکوانسون با پذیرفتن آیین مسیحیت خود را پادشاه نامید . در سال 1397 میلادی نروژ و دانمارک یک اتحادیه را تشکیل دادند که چهار قرن پایدار ماند . در سال 1814 سوئد پیشنهاد ادغام نروژ را در خاک خود کرد ولی با مقاومت نروژ مواجه شد سپس با یک حملهٔ برق آسا نروژ را اشغال نمود اما پذیرفت که نروژ کماکان قانون اساسی خود را حفظ کند . با رشد احساسات ناسیونالیستی در قرن 19 میلادی با برگزاری یک رفراندوم در سال 1905 نروژ از سوئد جدا شد . در سال 1914 و با شروع جنگ جهانی اول ، نروژ بی طرفی خود را در جنگ اعلام کرد . این جنگ خسارات سنگینی به صنعت کشتیرانی نروژ وارد کرد . در آغاز جنگ جهانی دوم در سال 1939 نروژ باز هم بی طرفی خود را در جنگ اعلام کرد با این حال با حملهٔ آلمان نازی مواجه گشت و برای 5 سال بین سال های 1940 تا 1945 در اشغال آلمان نازی باقی ماند . در سال 1949 نروژ بی طرفی خود را ترک گفت و به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) پیوست . کشف نفت و گاز از سواحل جنوبی نروژ واقع در دریای شمال در اواخر دههٔ 60 میلادی اقتصاد نروژ را به یکباره متحول کردجهان گردی ,جهانگردی ,دیدنی های جهان


سیاست نروژ
در همه پرسی که در سال 1972 و 1994 میلادی برگزار شد نروژ به اتحادیهٔ اروپایی پیوست ولی واحد پول خود ( کرون ) را به یورو تغییر نداد . پادشاه نروژ هارالد پنجم در 17 ژانویهٔ 1991 پس از مرگ پدرش به قدرت رسید و کماکان هم پادشاه نروژ می‌باشد ، پس از به حکومت رسیدن هارالد پنجم ، او پسرش شاهزاده هاکُن مگنوس ( متولد 20 جولای 1973 ) را وارث و جانشین خود اعلام کرد . در 17 اکتبر 2005 نیز ینس استولتنبرگ به سمت نخست وزیر نروژ برگزیده شد .جهان گردی ,جهانگردی ,دیدنی های جهان


جغرافیای نروژ
پایتخت نروژ ، شهر اسلو ( Oslo ) با 792 هزار نفر جمعیت می‌باشد . مساحت نروژ ۳۸۵٬۱۵۵ کیلومتر مربع و جمعیت آن 4 میلیون و 630 هزار نفر است . از مهمترین شهرهای نروژ می‌توان به برگن 235 هزار نفر ، تروندهیم 153 هزار نفر ، استاوانگر 111 هزار نفر و باروم 103 هزار نفر اشاره کرد . تقریبا 70 % خاک نروژ به دلیل سرمای شدید و همجواری با قطب شمال غیر قابل سکنی می‌باشد و هرچه از شمال به طرف جنوب نروژ پیش برویم از برودت هوا کاسته و به تراکم جمعیت افزوده می‌شود .
۹۴/۲ درصد خاک کشور، زمین قابل کشت است. نروژ ۲٬۵۴۴ کیلومتر مرز مشترک با همسایگان خود دارد. با فنلاند ۷۲۹ کیلومتر، با سوئد ۱٬۶۱۹ کیلومتر و با روسیه ۱۹۶ کیلومتر. بلندترین نقطه نروژ، قلهٔ گالدهوپی گین است که ۲٬۴۶۹ متر ارتفاع دارد.


جمعیت‌شناسی نروژ
بر پایه آمار ژوئیه ۲۰۰۳، جمعیت نروژ ۴٬۵۴۶٬۱۲۳ نفر است.[نیازمند منبع] از این تعداد ۱۹٫۹ درصد زیر ۱۴ سال، ۶۵٫۲ درصد بین ۱۵ تا ۶۴ سال، و بقیه (۱۴٫۹ درصد) بالای ۶۵ سال سن دارند. میانگین سنی نروژی‌ها ۷۳٫۷ سال است. متوسط طول عمر برای مردان ۷۶٫۱۵ سال و برای زنان ۸۲٫۲۲ سال می‌باشد. میزان تولد ۱۲٫۱۷ در هزار، و میزان مرگ ۷۲٫۹ در هزار است. میزان باروری زنان ۱٫۸ کودک برای هر زن است.


جهان گردی ,جهانگردی ,دیدنی های جهان

اقلیم و آب‌وهوا نروژ
نروژ کشوری است کوهستانی, در شمال اقیانوس منجمد شمالی با آب و هوای سرد در مناطق شمالی و نسبتاً سرد در مناطق مرکزی و آب و هوای معتدل در مناطق جنوبی. میانگین دما از ۴ درجه زیر صفر در دی ماه تا ۱۷ درجه سانتی گراد بالای صفر در خرداد، نوسان دارد و میزان بارش سالانه در همین منطقه، ۱۹۶ سانتی‌متر است.

در بیشتر مناطق شمالی نروژ معمولا شش ماه شب است و شش ماه روز است. اکثر مناطق شمالی نروژ معمولا 9 ماه در سال بارش برف و باران را به همراه دارد.


تقسیمات کشوری نروژ
از لحاظ تقسیمات کشوری نروژ از ۱۹ استان تشکیل گردیده است که زیر نظر استانداران و شورای منتخب اداره می‌شود. هر استان شامل تعدادی بخشداری (به نروژی: کمون (kommune) است. بیشتر امور جاری محل زیست افراد، توسط این کمون‌ها سروسامان می‌گیرد.


1 - آکرشوس ( Akershus )

2 - اوست آدر ( Aust-Agder )

3 - بوسکرود ( Buskerud )

4 - فینمارک ( Finnmark )

5 - هدمارک ( Hedmark )

6 - هوردالند ( Hordaland )

7 - مود اوگ رومسدال ( More og Romsdal )

8 - نوردلند ( Nordland )

9 - نورد تروندلاگ ( Nord-Trondelag )

10 - اوپلند ( Oppland )

11 - اسلو ( Oslo )

12 - اوستفولد ( Ostfold )

13 - روگالند ( Rogaland )

14 - سون اوگ فوردان ( Sogn og Fjordane )

15 - سور تروندلاگ ( Sor-Trondelag )

16 - تلمارک ( Telemark )

17 - ترومز ( Troms )

18 - وست آدر ( Vest-Agder )

19 - وستفولد ( Vestfold )

اقتصاد نروژ
واحد پول نروژ ، کرون با واحد جزء ( اوره ) نام دارد .

صادرات عمدهٔ نروژ را نفت تشکیل می‌دهند ، به طوری که نروژ روزانه 3 میلیون بشکه نفت خام صادر می‌کند ولی در سازمان جهانی اوپک عضویت ندارد . از دیگر صادرات نروژ می‌توان به ، گوشت گاو ، شیر و سایر فراورده‌های دامی اشاره کرد .

نروژ یکی از بهترین و مرغوب ترین چاه‌های نفت دنیا را در اختیار دارد. همین طور بعلت اینکه نروژ را دریا احاطه کرده, یکی از چرخه‌های اقتصاد این کشور را آبزیان دریایی تشکیل داده اند. لازم به ذکر است که نروژ 3 نوع ماهی دارد که در هیچ جای دنیا یافت نمی‌شود.


مردم نروژ
بیشینه مردم نروژ از نژاد اسکاندیناویایی، از تبار وایکینگ‌‌ها و از شاخه ژرمن‌ها هستند. اقلیت نژادی این کشور، ساموئید (سامر)‌ها هستند و جمعیت آنها در نروژ در حدود شصت هزار نفر است.
منبع : ویکی پدیا

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :