دیدنی های نروژ، جاذبه های گردشگری نروژ
دیدنی های نروژ,نروژ,مناطق دیدنی نروژ,جاذبه های گردشگری نروژ,مراکز گردشگری نروژ,اماکن دیدنی نروژ,کشور نروژ,دیدنی های کشور نروژ,جاذبه های نروژ,درباره کشور نروژ

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد کشور نروژ را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

Norway - نروژ

پرچم کشور نروژ

مناطق گردشگری نروژ

نقشه سیاسی کشور نروژ

دیدنی های نروژ

نقشه جغرافیایی کشور

درباره کشور نروژ

 

اطلاعات کلی کشور  نروژ

پایتخت: اسلو 

زبان رسمی: دو ترکیب رسمی نروژ -‏ بوکمال ( 80% )، نینورسک ( یا لندسمال؛ 20% )؛ لپی. 

نوع حکومت: پادشاهی 

واحد پول: کرون نروژ(Norwegian Krone) 

مذهب: لوتری ( رسمی؛ نزدیک به %)

امید طول عمر: 77 سال 

جمعیت: 4.574.560 نفر (July 2004 est.) 

با نام رسمی پادشاهی نروژ، کشور پادشاهی مستقل و متمرکزی است که قلمروی آن بخش غربی شبه جزیره اسکاندیناوی، یان ماین و مجمع الجزایر سوالبارد در قطب شمال را دربرمی گیرد.

جزیرۀ پیتر اول درقطب جنوب و همچنین جزیره بووه در نزدیکی قطب جنوب قلمروهای وابسته به نروژ می باشند و به عنوان بخشی از پادشاهی محسوب نمی شود. نروژ مدعی حاکمیت بر بخشی از قطب جنوب به نام سرزمین شهبانو ماود نیز می باشد. تا سال ۱۸۱۴ (۱۱۹۲) جزایر فارو، گرینلند و ایسلند بخشی از پادشاهی نروژ محسوب می شدند.

جغرافیا

نروژ کشوری کوهستانی است. قسمت عمده ای از اراضی نروژ حتی در منطقه کوهستانی پوشیده از جنگل است. چوب این جنگلها منبع درآمد خوبی برای کشور نروژ به شمار می آید. مدار شمالگان از نواحی شمالی این کشور عبور می کند. قسمتی از مرزهای نروژ و فنلاند را رود «تانا» تشکیل داده است.

مشخصة خط ساحلی نروژ وجود آبدره و یک رشته خلیجکهای طویل، عمیق و باریک که از جریان یخچالها شکل یافته است. قسمت اعظم نروژ را ارتفاعاتی از سنگ سخت تشکیل می‏دهد. زمینهای پست اصلی در امتداد ساحل اسکاژراک و در اطراف اسلوفیورد و تروندهیم فیورد است. سفالبار ( اسپیتزبرگن ) مجمع‏الجزایر سردی در اقیانوس منجمد شمالی است. یان‏ماین جزیره‏ای آتشفشانی بین نروژ و گروئنلند است.

تاریخ

از قرن چهاردهم تا 1814 پادشاهان دانمارکی بر نروژ به صورت بخشی از قلمرو خود حکومت می‏کردند، نروژ، در پایان جنگهای ناپلئونی، کوشید تا مجدداً خودمختار گردد، ولی این کشور به زیر حکمرانی پادشاهان سوئدی درآمد، هرچند به پارلمان مجزای نروژ استقلال زیادی داده شد. رشد ملی‏گرایی در نروژ فشار بسیاری را بر اتحاد با سوئد وارد کرد، در در 1905 -‏ به دنبال رأی نروژیان مبنی بر لغو این اتحاد -‏ اسکار دوم پادشاه سوئد ادعای خود را بر تاج نروژ رها کرد تا جدایی صلح‏آمیز این کشور میسر شود. به دنبال رد پذیرش تخت سلطنت نروژ از سوی یک شاهزاده سوئدی، با مراجعه به آراء عمومی پرنس کارل دانمارکی -‏ با لقب هاکون هفتم -‏ پادشاه نروژ شد. نروژ در جنگ جهانی اول بی‏طرف بود ودر جنگ جهانی دوم نیز اعلام بی‏طرفی کرد، ولی به دست نیروهای آلمانی اشغال شد ( 1940 ). آلمانها دولت دست‏نشانده‏ای به رهبری ویدکون کویسلینگ برپا کردند. پس از جنگ، نروژ به پیمان آتلانتیک شمالی پیوست و در 1972 با ورود به جامعة اروپا موافقت نمود، ولی همه‏پرسی ملی عضویت در آن را رد کرد. در 1992 درخواست مجدد برای عضویت در جامعة اروپا به صورت انتخابات جدی درآمد.

حکومت و سیاست

در همه پرسی ای که در سال ۱۹۷۲ و ۱۹۹۴ میلادی برگزار شد، نروژ به اتحادیهٔ اروپایی نپیوست. پادشاه نروژ، هارالد پنجم، در ۱۷ ژانویهٔ ۱۹۹۱، پس از مرگ پدرش به قدرت رسید و اکنون نیز پادشاه نروژ است. پس از به حکومت رسیدن هارالد پنجم، او پسرش شاهزاده هاکُن مگنوس (زادۀ ۲۰ ژوئیۀ ۱۹۷۳) را وارث و جانشین خود اعلام کرد. در ۱۷ اکتبر ۲۰۰۵ نیز یِنس استولتنبرگ به عنوان نخست وزیر نروژ برگزیده شد.

حکومت نروژ سلطنت مشروطه است. 165 عضو پارلمان ( استورتینگ ) تحت نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه، برای دوره‏ای چهارساله با رأی تمامی افراد بالغ انتخاب می‏شوند. به منظور قانون‏گذاری، استورتینگ خود را به دو مجلس تقسیم می‏کند، یکی لاکتینگ ( شامل یک چهارم اعضا ) و دیگری اودلستینگ (شامل سه چهارم دیگر اعضا ). پادشاه، شخصی را به نخست‏وزیری انتصاب می‏کند که از پشتیبانی اکثریت در استورتینگ برخوردار است. نخست‏وزیر نیز شورای وزیرانی را انتصاب می‏کند که به استورتینگ پاسخگوست.

احزاب سیاسی متعددی در نروژ وجود دارد و این کشور یک نظام حکومتی چندحزبی دارد. احزاب، قبل از هر دوره از انتخابات، اعلامیه هایی را منتشر می کنند. آنها در این بیانیه ها برنامه های خود طی دورۀ پارلمانی آینده، یا به تعبیری چهار سال آینده، را بیان می کنند.

مردم

از جمعیت نروژ ۱۹٫۹ درصد زیر ۱۴ سال، ۶۵٫۲ درصد بین ۱۵ تا ۶۴ سال، و بقیه (۱۴٫۹ درصد) بالای ۶۵ سال سن دارند. میانگین سنی نروژی ها ۳۷٫۷ سال است. متوسط طول عمر برای مردان ۷۶٫۱۵ سال و برای زنان ۸۲٫۲۲ سال می باشد. میزان تولد ۱۲٫۱۷ در هزار، و میزان مرگ ۷۲٫۹ در هزار است. میزان باروری زنان ۱٫۸ کودک برای هر زن است.

زبان نروژی در دو گویش خود، زبان رسمی این کشور است. نروژی یک زبان هندواروپایی از شاخهٔ زبان های ژرمنی است. وجود دو زبان در نروژ، باعث پیچیدگی مسائل زبانی این کشور شده است. این زبان ها، بوکمال (زبان کتابی) که نزدیک بهزبان دانمارکی است و نینورسک (نروژی جدید) که نزدیک به لهجهٔ شمال سوئد است نام دارند و هردوی این زبان ها از سال ۱۸۸۵ به عنوان زبان های رسمی نروژ شناخته شده اند.

اقتصاد

واحد پول نروژ، کرون با واحد جزء (اوره)(به نروژی: øre) نام دارد. سیو ینسن، وزیر اقتصاد نروژ می گوید: "اقتصاد کشور در وضعیت بسیار مناسبی است. در نروژ سطح زندگی بالاست. تنها قسمت کوچکی از این سرزمین قابل کشت است، و بخش کشاورزی و دامداری -‏ که سوبسید زیادی به آن داده می‏شود -‏ بیشتر به تولید لبنیات و علوفه می‏پردازند. بیش از نیمی از مساحت نروژ پوشیده از درخت است و چوب از صادرات عمدة این کشور می‏باشد. صنعت ماهیگیری از منابع مهم درآمد ارزی خارجی است، و پرورش ماهی -‏ که دولت با برنامه‏های توسعه تشویق کرده است -‏ جای صید نهنگ و ماهیهای اعماق دریا را می‏گیرد. صنایع سُنتی تولیدی -‏ که مربوط به فن‏آوری ماهی، الوار و سنگ‏آهن بوده است -‏ هم‏اکنون براساس ذخایر بزرگ نفت و گاز طبیعی موجود در بخش نروژی دریای شمال تحت‏الشعاع فرآورده‏های نفتی و صنایع وابسته به آن است. نفت و گاز طبیعی بیش از یک سوم درآمدهای صادراتی کشور را تأمین می‏کند. صنایعی از قبیل مهندسی برق به کمک نیروی ارزان هیدروالکتریک توسعه یافته است.

صادرات عمدهٔ نروژ را نفت تشکیل می دهد به طوری که نروژ روزانه ۳ میلیون بشکه نفت خام صادر می کند ولی عضو سازمان جهانی اوپک نیست.

از دیگر صادرات نروژ می توان بهگوشت گاو، شیر و سایر فراورده های دامی اشاره کرد. بیش از نیمی از مساحت نروژ پوشیده از درخت است و چوب از صادرات عمده این کشور می باشد.

دفاع

کل نیروهای مسلح : 32،700 ( 1991 ) به‏علاوة 28،500 ذخیره. خدمت سربازی : نیروی زمینی 12 ماه، دریایی و هوایی 15 ماه. سربازان مشمول فراخوانی هستند.

 

مناطق دیدنی نروژ

موزه کشتی های وایکینگ (viking ship museum oslo)

مناطق گردشگری نروژ

  

کشور نروژ

اماکن دیدنی نروژ

اماکن دیدنی نروژ

 

آبدره گرینگر (geirangerfjord)

مناطق گردشگری نروژ

درباره کشور نروژ

کشور نروژ

کشور نروژ

درباره کشور نروژ

 

لوفوتن نروژ (lofoten norway)

دیدنی های نروژ

اماکن دیدنی نروژ

مناطق گردشگری نروژ

مناطق دیدنی نروژ

 

موزه قوم نروژی (norwegian folk museum)

اماکن دیدنی نروژ

درباره کشور نروژ

درباره کشور نروژ

 

قلعه آکرشوس (akershus fortress)

مناطق دیدنی نروژ

اماکن دیدنی نروژ

کشور نروژ

اماکن دیدنی نروژ

 

پرایکیستولن (preikestolen)

 

کشور نروژ

 

مناطق دیدنی نروژ

 

اماکن دیدنی نروژ

 

مناطق دیدنی نروژ

 

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور نروژ لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.

 

دیدنی های کلمبیا،جاذبه های گردشگری کلمبیا

دیدنی های کلمبیا،جاذبه های گردشگری کلمبیا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
دیدنی های جهان ,دیدنی های کلمبیا ,جاذبه های کلمبیا ,مراکز گردشگری کلمبیا ,مساحت کلمبیا ,نقشه کلمبیا ,طبیعت زیبای کلمبیا ,جاذبه های گردشگری کلمبیا ,مکان های دیدنی کلمبیا,کلمبیا ,جاهای دیدنی کلمبیا,مکا
صفحه 1 از 1
منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :