کیف پایتخت اکراین -آکا
کی‌یف پایتخت اوکراین بوده,نیمه دوم قرن,مختلف اوکراین بارها به وسیله,اوکراین درآمد,اتحاد قبلی ـ قزاق‌ها از روسیه,کیلومتر مربع آن تشکیل می‌دهد,اوکراین به روسیه با

کیف


کی‌یف پس از یک دوره سستی و ضعف از نیمه دوم قرن دوازدهم در سال ‌١٢٤٠م. از سوی باتوخان مغول اشغال و ویران شد. در این دوران تا پایان قرن چهاردهم، بخشهای مختلف اوکراین بارها به وسیله خاندان کریمه و دولتهای مغول، ترکیه، مجارستان، مولداوی، لهستان و لیتوانی تقسیم شد. ورود قزاقها ( افراد مسلح که علیه تاتارها قیام کرده‌اند) به اوکراین از قرن چهاردهم به بعد را باید حادثه‌ای مهم در تاریخ اوکراین تلقی کرد. آنها به تدریج به عنوان ساکنان محلی نقشی مهم در تاریخ اوکراین ایفا کردند که از جمله می‌توان به مبارزه آنها در سالهای ‌١٦٤٨ تا ‌١٦٥٤ علیه اشغالگران لهستانی اشاره کرد.

در سال ‌١٦٤٩م. با خیانت تاتارها به قزاقها ـ به رغم اتحاد قبلی ـ قزاق‌ها از روسیه تقاضای کمک کردند که منجر به امضای توافق‌نامه‌ای بر سر پیوستن اوکراین به روسیه با حفظ خودمختاری شد. ضعف و فروپاشی دولت قزاقها از ‌١٦٦٣ تا ‌١٦٨٧ آغاز شد و عملا سرزمین شرق رود دنیپر زیر نفوذ روسیه و سرزمینهای غرب دنیپر نیز زیر نفوذ لهستان قرار گرفت. جمهوری سوسیالیستی شوروی اوکراین در ‌١٢ دسامبر ‌١٩١٧م. تشکیل شد و در روند جنگهای داخلی بین سالها ‌١٩١٧ تا ‌١٩٢٠ بر دامنة اقتدار این حکومت افزوده شد و در نتیجه بر اماکن بیشتری سلطه یافت تا این که در سال ‌١٩٢٢ رسماَ در ترکیب اتحاد جماهیر شوروی قرار گرفت. در سالهای ‌١٩٤٠ تا ‌١٩٤٤ اوکراین تحت اشغال نیروهای فاشیست آلمان قرار گرفت و در خلال جنگ جهانی دوم ‌٥/٨ میلیون نفر از مردم اوکراین کشته شدند ولی پس از پایان یافتن جنگ به ویژه از سال ‌١٩٤٦ ـ ‌١٩٦٠ بر سرعت بازسازی اکراین افزوده شد. کریمه نیز در سال ‌١٩٥٤ به تابعیت اوکراین درآمد.

شهر ‌٢/٥ میلیون نفری کی‌یف، پایتخت و بزرگترین شهر اوکراین که گفته می‌شود قدمتی ‌١٥٠٠ ساله دارد، از دو بخش شرقی و غربی تشکیل شده است. حدفاصل این دو بخش رودخانه بزرگ دنیپر است. فضای سرسبز این شهر که ‌٥٠٠ کیلومتر مربع از ‌٨٠٠ کیلومتر مربع آن تشکیل می‌دهد، این شهر را به شهر باغها مشهور ساخته است. ظاهرا نام کی‌یف منسوب به فردی به نام "کی" است که یکی از سه برادر و یک خواهری از اقوام ایلو است که نخستین بار در نیمه دوم قرن چهارم و یا اوایل قرن پنجم وارد این منطقه شدند و این شهر را بنا نهادند. در سال ‌١٩٨٢ و در آخرین سالهای عمر شوروی سابق رسما هزار و پانصدمین سال تأسیس این شهر جشن گرفته شد. شهر بزرگ کی‌یف در نخستین روزهای جنگ جهانی دوم، از سوی هواپیماهای آلمان بمب‌باران شد و از ‌١٩٤١ تا ‌١٩٤٣ نیز در تصرف نازی‌ها بود و در این مدت بیش از ‌١٩٥ هزار سکنه آن قتل عام و حدود دو هزار کارخانه و مؤسسه نیز ویران شدند. پس از پایتختی خارکوف از سال ‌١٩٣٤ به این سو رسماَ کی‌یف پایتخت اوکراین بوده است. این شهر پس از فروپاشی شوروی و ورود شرکتهای اروپایی و امریکایی به ویژه پس از انقلاب نارنجی و قدرت یافتن نیروهای طرفدار غرب به سرعت به سوی تبدیل شدن به یک شهر با الگوی غربی حرکت می‌کند.


kief_02_400


کلیسای جامع کیف که کلیسای جامع صوفیا نامیده شده است متعلق به قرن 11 میلادی بوده و در مرکز شهر کیف واقع است .این کلیسا با معماری بیزانسی ( روم شرقی ) و تصاویر بی نظیرش یکی از بهترین ها در نوع خود می باشد و باستان شناسان آن را یک گنجینه باستانی می دانند زیرا در آن از هر دوره یعنی از قرن 11 تا 19 آثار هنری و نقاشیهای نفیسی به جای مانده است. در معماری داخل بنا از اجرائی مانند ستونها و طاق ها استفاده شده است.
این کلیسا شامل 260 متر مکعب طرح های موزائیکی و 300 متر مکعب طرح های  نقاشی با تنوع رنگی بسیار زیاد یعنی 177 نوع رنگ می باشد که در نوع خود بی همتا و منحصر به فرد هستند. اکثر تصاویر نقشهائی مرتبط  با مضامین مقدسات مسیحیان می باشد اما  در این میان یکی از تصاویر مربوط به قرن 11متعلق به پادشاه محبوب روسیه بهمراه خانواده اش می باشد .این پادشاه که  Yaroslaw Mudriy نام داشته به علت وضع قانون عادلانه و گسترش روابط  کشورش با کشورهای اروپائی در نزد مردم آن زمان محبوبیت یافته است. تصاویر قرن 17 تا 19 همه تصاویر مذهبی و آئینی می باشد .

kiev-kelisa

ناقوس کلیسای صوفیا نیز به علت داشتن تصاویرزیبا و باشکوه تاریخی دارای اهمیت است . تصاویر نقش شده بر ناقوس یاد آور جشنی بزرگ است که توسط پادشاه قسطنطنیه (  Konstantin Porfirogenet) برای احترام و بزگداشت پرنسس روسی , دختر پادشاه Yaroslaw  برگزارشده بوده است. تصاویر صحنه هائی از جشن را مثل نمایش خنده دار , تردستی , نوازندگان , رقاصان و مسابقات ارابه رانی نشان می دهد .


 قلعه آشیانه پرستو   

این قلعه در حدود 2000 سال قدمت دارد و به دست رومی ها در ساحل دریای سیاه در بندر یالتا  (Yalta) , در شهرکریما(کریمه) (Crimea) , در کشور اکراین (Ukraine) ساخته شده است. این قلعه در حقیقت نماد شهر کریما است و همانطور که در تصویر می بینید بر فراز صخره مرتفع سنگی بنام آیتودور (Ai-Todor) قرار گرفته و در همان زمان جاده ای نیز از سمت ساحل تا بالای صخره و قلعه  احداث شده است.

 

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :