پرتغال - آکا
کشور از غرب با اقیانوس اطلس,کشور همچنین,کشورهای اروپایی,شرق و شمال با کشور اسپانیا,کشف سرزمین‌های جدید,جمهوری پرتغال,خاطر,جمهوری

جمهوری پرتغال یکی از کشورهای اروپایی است که بیشتر ایرانی‌ها آن را به خاطر سابقه دیرینی که در دریانوردی و کشف سرزمین‌های جدید دارد می‌شناسند.
این کشور از غرب با اقیانوس اطلس و از شرق و شمال با کشور اسپانیا هم‌مرز است. این کشور همچنین مالکیت تعدادی جزیره در اقیانوس اطلس را دارد.

پرتغال کشوری توسعه‌یافته است که بر اساس آمارهای جهانی یکی از بهترین کشورها برای زندگی است زیرا کیفیت زندگی در آن بالاست. این کشور عضو اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد است و از بنیانگذاران پیمان آتلانتیک شمالی‌ (ناتو).

آب و هوای این کشور تحت تاثیر دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس است. میانگین دمای هوای سالانه آن در بخش شمالی 13 درجه و در بخش جنوبی 18 درجه سانتیگراد است.

سردترین بخش آن در شمال کشور واقع شده که در زمستان‌ها دمای هوا ممکن است به 15 درجه زیر صفر هم برسد و گرمترین بخش آن در جنوب کشور قرار دارد که تابستان‌هایی با دمای 45 درجه سانتیگراد را هم به خود دیده است.

حکومت : جمهوری
مساحت : 630/91 کیلومترمربع
جمعیت : 000/525/10 نفر
رشدسالانه جمعیت : 6/0 درصد
پایتخت : لیسبون
زبان : پرتغالی
دین : مسیحی
واحد پول : اسکودو

تعریف مختصر :
در ساحل اقیانوس اطلس واقع شده، و غربی ترین قسمت شبه جزیره ایبریا می باشد. آب و هوای مدیترانه ای آن، به علت وزش بادهای غربی و عبور جریان آب گرم گلف استریم، بسیار ملایم و مطبوع است. پوشش گیاهی آن در شمال، از جنگل و در جنوب از بوته زار و علفزار تشکیل شده است. ارتفاع این کشور از سطح دریا، به سمت قسمتهای مرکزی ، بتدریج افزایش یافته و در مرکز کشور تشکیل فلات مرتفعی را می دهد. 25درصد مردم پرتغال کشاورز بوده، و به کشت انگور، زیتون، گندم، ذرت و لوبیا می پردازند. ذخایر معدنی این کشور، عبارتند از: زغال سنگ – مس – کائولین و اورانیوم

تاریخ

پارلمان کشور پرتغالپرتغال زمانی از ابرنیروهای جهان بود(به همراه اسپانیا و هم‌زمان با صفویان در ایران و مستعمره‌هایی در شرق و غرب جهان داشت که واپسین آن ماکائو بود و بزرگ‌ترینش برزیل.همهٔ ما داستان جنگ شاه عباس با پرتغالیها را شنیده‌ایم.جنگی که دست انها را از تنگهٔ هرمز کوتاه کرد.

در ۱۹۳۲ ژنرال «آنتونیو اولیویرا سالازار» یک حکومت دیکتاتوری را که از فاشیسم ایتالیایی الهام می‌گرفت در پرتغال برپا داشت . دیکتاتوری سالازار مانند دیکتاتوری فرانکو در اسپانیا متکی به ارتش و اقتدار اخلاقی کلیسای پرتغال بود . سالازار هرگونه تحول و پیشرفت اجتماعی در درون کشور را سد کرد و از سوی دیگر جنبش‌های ملی در مستعمرات پرتغال را سرکوب کرد . او پس از سقوط فاشیسم در آلمان نیز توانست بر مسند قدرت باقی بماند و آمریکا و حتی اروپای زخم دیده از فاشیسم ، از بیم نفوذ کمونیست‌ها در پرتغال و اسپانیا ، این دو ژنرال متحد هیتلر را حمایت کردند تا بر قدرت باقی بمانند و با موج سقوط فاشیسم از صحنه حذف نشوند. آنها بتدریج به دیکتاتورهای مصلح پرتغال و اسپانیا مشهور شدند! البته روی امواج خونی که در هر دو کشور از انقلابیون و نیروهای مترقی براه انداخته بودند. سالازار، دیکتاتور پرتغال، به همراه ژنرال فرانکو در اسپانیا ، آخرین بازمانده‌های دوران تلخ سلطه فاشیسم بر بخش مهمی از اروپا بودند.


منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :