رومانی و رود دانوب - آکا
نوع حکومت جمهوری,زبان رسمی,واحد پول,مجاری,پایتخت,رود,آلمانی,زبان

رومانی و رود دانوب( Romania )

پایتخت: بخارست
 زبان رسمی: رومانیایی (رسمی ؛ 89%) ، مجاری (10%) ، آلمانی (1%).
نوع حکومت: جمهوری
 واحد پول: لئو((Leo ...

مذهب: ارتودکس (70%) ، کلیسای کاتولیک یونان (3%) ، کاتولیک رومی (5%) ، کالوِنی (2%) .
امید طول عمر: 70سال
 رشد سالانه جمعیت: 0.11% درصد (July 2004 est.)
جمعیت: 22,355,551 نفر (July 2004 est.)

جغرافیای کشور رومانی
کوههای کارپات در امتداد شمال ، شرق و مرکزی رومانی جای دارد . در غرب کوه های کارپات ناحیه (تختال) ترانسیلوانی و زمینهای پست بانات واقع است . در جنوب کشور جلگه‌ی دانوب در دلتایی در ساحل دریای سیاه پایان می یابد .  رودهای مهم : دانوب (دوناریا) ، مورشول ، پروت .  بلندترین نقطه : مولدووانول ، 2544 متر .  آب وهوا :‌ رومانی زمستانهای سرد و پر برف و تابستانهای بسیار گرم دارد . میزان بارندگی در زمینهای پست معتدل و در کوه های کارپات سنگین تر است .
شهرهای مهم: براشوو, کنستانتا, یاشی, تیمیشوارا, کلوژ-ناپوکا, کرایووا, پلویشتی
مساحت: 237,500 کیلومتر مربع
خط ساحلی: 225کیلومتر
مختصات جغرافیایی: 46 درجه شمالی و 25 درجه شرقی

حکومت
رئیس جمهور که برای دوره ای 30 ماهه با رأی تمامی افراد بالغ مستقیماً انتخاب می شود مجمع ملی با 396 کرسی و مجلس سنا با 119 کرسی نیز دوره های تصدی 30 ماهه دارند ،,و تحت نظام اصلاح شده ای از تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه انتخاب می گردند .  احزاب عمده‌ی سیاسی عبارتند از :‌ • جبهه‌ی رهایی بخش ملی ، • اتحاد دموکراتیک مجارهای مقیم رومانی • حزب لیبرال ملی • حزب کشاورزان ملی .
عضویت: ‌سازمان ملل متحد ، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا ، شورای اروپا (مهمان).

تاریخ معاصر
در 1878 استقلال رومانی از امپراتوری عثمانی به طور بین المللی به رسمیت شناخته شد . با سقوط امپراتوریهای روسیه و اتریش – هنگری در پایان جنگ جهانی اول رومانی سرزمینهای بیشتری از هردوی آنها به دست آورد . « رومانی بزرگتر » گرفتار شکافهای عمیق اجتماعی و قومیی شد که در ظهور گارد آهنین فاشیست در دهه‌ی 1930 تجلی یافت . کارول دوم پادشاه رومانی این گروه را سرکوب کرد و دیکتاتوری خویش را جایگزین آن نمود ، ولی به دلیل فشار آلمان مجبور شد تا زمینهایی را به مجارستان باز پس دهد (1940) ، در حالی که شوروی سرزمینهای وسیعی از جلمه جمهوری مولداوی کنونی را باز پس گرفت . کارول از رومانی گریخت و رومانی – تحت حکومت مارشال یان آنتونسکو – به دول محور پیوست (1941) و برای بازیافتن سرزمینهای از دست رفته با شوروی جنگید . با حمله‌ی شوروی ( 1944) پادشاه میخائیل ، آنتونسکو را بر کنار و به آلمان اعلام جنگ کرد . در 1945 دولتی تحت تسلط شوروی روی کار آمد . در 1947 سلطنت از میان برداشته شد . از 1925 ، رومانی تحت حکومت گئورگی گئورگیودژ (1901 تا 1965) و سپس نیکولای چائوشسکو (1918 تا 1989) خود را از سیاست خارجی شوروی دور کرد در حالی که کمونیسم ارتودوکس شده ای را در کشور برقرار کرد . چائوشسکو – و همسرش اِلنا – با حکومت خود که مشخصاتش سختگیری ، فساد و پارتی بازی بود رومانی را گرفتار فقر کردند . وقتی که پلیس مخفی – سیکوریتات – تظاهرات در شهر تیمیشوارا (1989) را سرکوب کرد ، شورشی ملی (با حمایت ارتش) به راه افتاد . جبهه‌ی رهایی بخش ملی تشکیل شد (22 دسامبر 1989) و دادگاهی نظامی نیکولای و اِلنا چائوشسکو را به اتهام نسل کشی و فساد محکوم و اعدام کرد (25 دسامبر 1989) . حزب کمونیست منحل شد و بیشتر قوانین ظالمانه اجتماعی و اقتصادی چائوشسکو لغو گردید . با این حال ، گروه های مخالف نسبت به تعهد جبهه‌ی رهایی بخش ملی به نظام دموکراسی ابراز تهدید کردند و از دست یابی به رسانه های گروهی ناتوان ماندند . در مه 1990 ، یان ایلی یسکو به ریاست جمهوری انتخاب شد و جبهه‌ی رهایی بخش ملی ، که وی رهبر آن بود ، با اکثریت قاطعی در قدرت تثبیت گشت . گروهی از ناظران بین المللی اظهار داشتند که اولین انتخابات چند حزبی رومانی پس از جنگ جهانی دوم « معیوب » بود ولی تقلبی نبود . جبهه‌ی رهایی بخش ملی در انتخابات بعدی بر مسند قدرت باقی ماند

دفاع
کل نیروهای مسلح : 200.800 (تخمین 1991) به علاوه‌ی 18.400 گارد مرزی و 34.800 ژاندارم شبه نظامی خدمت سربازی : نیروی زمینی و هوایی 12 ماه ، نیروی دریایی 18 ماه .

آموزش
میزان با سوادی : 98%. سنین تحصیل اجباری : 6 تا 16 سال . تعداد دانشگاه : 15 شامل 3 مؤسسه‌ی همطراز با دانشگاه .

اقتصاد
صنایع دولتی – که نزدیک به 40% نیروی کار را در بر دارد – شمال استخراج معدن ، فلزات ، مهندسی مکانیک و مواد شیمیایی است . منابع طبیعی شامل نفت و گاز طبیعی است . جنگلهای وسیع صنایع چوب و مبلمان را تأمین می کند . کشتهای عمده شامل ذرت ، چغند قند ، گندم ، سیب زمینی و انگور برای شراب است . ولی بخش کشاورزی مورد غفلت قرار گرفته و – به دلیل صادرات – عرضه‌ی مواد غذایی کمتر از احتیاجات کشور بوده است . سوء مدیریت اقتصادی در دوران چائوشسکو موجب کاهش بیش از پیش سطح زندگی شد . رومانی به منظور رفع مشکلات شدید اجتماعی و اقتصادی تقاضای کمک و سرمایه گذاری از سوی غرب کرده است

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :