دیدنی های رومانی، جاذبه های گردشگری رومانی
دیدنی های رومانی,رومانی,مناطق دیدنی رومانی,جاذبه های گردشگری رومانی,مراکز گردشگری رومانی,اماکن دیدنی رومانی,کشور رومانی,دیدنی های کشور رومانی,جاذبه های رومانی,د

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد کشور رومانی را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

Romania - رومانی

پرچم کشور رومانی

 

کشور رومانی

نقشه سیاسی کشور رومانی

 

کشور رومانی

نقشه جغرافیایی کشور رومانی

 

درمورد کشور رومانی

اطلاعات کلی کشور رومانی

 پایتخت: بخارست 

نوع حکومت: جمهوری

مذهب: ارتودکس (70%) ، کلیسای کاتولیک یونان (3%) ، کاتولیک رومی (5%) ، کالوِنی (2%) . 

زبان رسمی: رومانیایی (رسمی ؛ 89%) ، مجاری (10%) ، آلمانی (1%). 

واحد پول: لئو((Leo 

امید طول عمر: 70سال 

جمعیت: 22,355,551 نفر (July 2004 est.) 

رومانی کشوری است در جنوب شرقی اروپا. پایتخت آن بخارست است. رومانی از غرب با مجارستان و صربستان، از شمال شرقی و شرق با مولداوی و اوکراین و از جنوب با بلغارستان همسایه است. زبان رسمی این کشور زبان رومانیایی و واحد پول آن لئو رومانی است. اکثریت مردم رومانی مسیحی هستند که حدود ۸۷ درصد از شاخهارتدکس تعلق دارند.

مردم رومانی از آمیزش قوم بومی داچیا (قومی هندواروپایی مرتبط به تراکیه ای ها) و رومی ها پدید آمده و زبان رومانیایی از ریشه لاتین و هم خانواده با زبان ایتالیایی است.

جغرافیا

مساحت رومانی ۲۳۸٫۳۹۱ کیلومتر مربع و مجموع مرزهای زمینی آن ۳۱۴۹٬۹ کیلومتر است.

کوه های کارپات، رومانی را به سه منطقه تقسیم می کنند: در شمال غربی ترانسیلوانیا، در جنوب والاچیا، در و شرق مولدووا. در امتداد ساحل، در شرق دانوب، دوبروجا واقع شده است. جنوب رومانی عمدتاً از دو دشت اصلی «کامپا رومانا» (دشت رومانی)، و دشت دانوب سفلی تشکیل شده است. در میانه کشور یعنی در ترانسیلوانیا زمین های مرتفعی به حالت فلات قرار دارند.

زمین های منتهی الیه غرب رومانی نیز به صورت دشت است که در زبان رومانیایی به آن دشت غربی (câmpia de vest) می گویند.

در شمال دوبروجا دلتای رود دانوب واقع شده که بزرگ ترین دلتای اروپا است و پرندگان و ماهیان زیادی در آن زندگی می کنند. بزرگ ترین رودخانه رومانی دانوب است که عمدتاً در مرز این کشور با بلغارستان جریان دارد. شهرهای بندرگاهی مهم رومانی چون گالاتی، برایلا، و تولسئا نیز در کناره رود دانوب واقع شده اند. رودهای دیگر کشور که اهمیت بازرگانی چندانی ندارند عبارتند از مورش، سومش، اولت، سیرت، و پروت.

بلندترین نقطه کوهستان کارپات، مولدووئانو با ۲۵۵۴ متر ارتفاع است.

رودهای مهم : دانوب (دوناریا) ، مورشول ، پروت 

 بلندترین نقطه : مولدووانول ، 2544 متر

شهرهای مهم: براشوو, کنستانتا, یاشی, تیمیشوارا, کلوژ-ناپوکا, کرایووا, پلویشتی 
مساحت: 237,500 کیلومتر مربع 
خط ساحلی: 225کیلومتر 
مختصات جغرافیایی: 46 درجه شمالی و 25 درجه شرقی 

 آب وهوا

رومانی زمستانهای سرد و پر برف و تابستانهای بسیار گرم دارد . میزان بارندگی در زمینهای پست معتدل و در کوه های کارپات سنگین تر است.

حکومت و سیاست

این کشور در زمره کشورهای بلوک شرق سابق قرار داشت و دوران حکومت کمونیستی به رهبری نیکلای چائوشسکو در این کشور حدود سی سال به طول انجامید.

رئیس جمهور که برای دوره ای 30 ماهه با رأی تمامی افراد بالغ مستقیماً انتخاب می شود مجمع ملی با 396 کرسی و مجلس سنا با 119 کرسی نیز دوره های تصدی 30 ماهه دارند ،,و تحت نظام اصلاح شده ای از تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه انتخاب می گردند .  احزاب عمده ی سیاسی عبارتند از : • جبهه ی رهایی بخش ملی ، • اتحاد دموکراتیک مجارهای مقیم رومانی • حزب لیبرال ملی • حزب کشاورزان ملی .

اقتصاد

دولت رومانی در دهه ۱۹۷۰ برای ساخت یک پایگاه صنعتی بزرگ و اختصاصی، مبلغ هنگفتی از غرب قرض گرفت. چائوشسکو در دهه ۷۰ اعلام داشت که بدهی ۱۱ میلیارد دلاری کشورش را ظرف همان دهه پرداخت خواهد کرد. درپی عاقب اتخاذ این سیاست، ریاضت اقتصادی اعمال کرد امری که از یک سو موجبات پرداخت بدهی خارجی شد و از سوی دیگر به کاهش شدید سطح زندگی منجر گردید. مخالفت رومانی با اصلاحات انجام شد. از زمانی که رژیم چائوشسکو در سال ۱۹۸۹ سقوط کرد، دولت های موفق در پی این بودند که نظام اقتصادی بازارهایشان را به سبک غربی بنا کنند. سرعت بازسازی آهسته بود اما با نزدیکی سال ۱۹۹۴ بنیاد قانونی برای نظام اقتصادی بازار بسیار مناسب بود.

شرکت اکسون موبیل آمریکا و اوام وی پتروم اتریش سال ۹۰ خورشیدی اعلام کرده بودند که پس از حفاری در بلوک نپتون واقع در ۱۷۰ کیلومتری سواحل رومانی و در عمق حدود یکهزار متری، یک ذخیره گازی که شاید بتوان آن را بزرگ ترین یافته گازی شان در دریای سیاه نامید، کشف کرده اند. پیش بینی می شود برآوردها درباره وجود ۶۰۰ تریلیون مترمکعب گاز فراساحلی در رومانی و اکتشاف های جدید گاز در این کشور، رومانی تا سال ۲۰۲۰ به یک صادرکننده خالص گاز تبدیل شود.

صنایع دولتی – که نزدیک به 40% نیروی کار را در بر دارد – شمال استخراج معدن ، فلزات ، مهندسی مکانیک و مواد شیمیایی است . منابع طبیعی شامل نفت و گاز طبیعی است . جنگلهای وسیع صنایع چوب و مبلمان را تأمین می کند . کشتهای عمده شامل ذرت ، چغند قند ، گندم ، سیب زمینی و انگور برای شراب است . ولی بخش کشاورزی مورد غفلت قرار گرفته و – به دلیل صادرات – عرضه ی مواد غذایی کمتر از احتیاجات کشور بوده است . سوء مدیریت اقتصادی در دوران چائوشسکو موجب کاهش بیش از پیش سطح زندگی شد . رومانی به منظور رفع مشکلات شدید اجتماعی و اقتصادی تقاضای کمک و سرمایه گذاری از سوی غرب کرده است

زبان و خط

پس از تصرف منطقه داچیا(رومانی فعلی) توسط ترایان در سال ۱۰۶م، استعمار وسیع و سیستماتیک در خصوص ایالت تازه توسط عمال دولت روم صورت گرفت. به عبارت دیگر رومی ساختن این ایالت با تحمیل زبان لاتین به عنوان زبان رسمی کشور و پیدایی ملت جدید داچستی رومی، عنصر بنیادی در روند ساخت نژاد رومانی محسوب شد. زبان رومانی به لحاظ خاستگاه، ساخت و کلمات خود، زبانی رومی است، به طوری که می توان آن را تنها جانشین مستقیم زبان لاتین رایج در منطقه بالکانی امپراتوری روم تلقی کرد.
زبان رومانیایی ریشه لاتین دارد؛ لذا با زبان های ایتالیایی، فرانسوی، پرتغالی، اسپانیایی هم خانواده است. مردم بومی منطفه رومانی فعلی به زبان داچیایی که هم اکنون زبانی مرده است، سخن می گفتند. پس از تصرف این سرزمین توسط ترایان امپراتور روم باستان در قرن اول میلادی و استقرار سربازان رومی در آن به تدریج زبان لاتین در داچیا گسترش یافت و در زمان حاضر زبان رومانیایی زبانی نئولاتین است. منطقه داچیا در شمال دانوب و اطراف کوه های کارپارت بوده است.
شایان ذکر است که در جمهوری مولداوی نیز زبان رسمی این کشور اعلام شده است؛ اما لهجه مولداوی با لهجه رومانیایی آن متفاوت است خط رومانیایی نیز ریشه لاتین دارد و کلمات آن را همان گونه که تلفظ می شود می نویسند. زبان های رایج در رومانی عبارتند از رومانیایی، مجاری و آلمانی.

 

مناطق دیدنی کشور رومانی

قلعه بران (bran castle)

اماکن تفریحی رومانی

مناطق دیدنی رومانی

مناطق دیدنی رومانی

مناطق گردشگری رومانی

 

کاخ پارلیامنت (palace of parliament)

دیدنی های رومانی

درباره کشور رومانی

مناطق دیدنی رومانی

درباره کشور رومانی

 

انجمن ادبی رومانی (romanian athenaeum)

مناطق گردشگری رومانی

اماکن تفریحی رومانی

اماکن تفریحی رومانی

  

درباره کشور رومانی

 

موزه دهقان رومانی (museum of the romanian peasant)

 

کشور رومانی

درباره کشور رومانی

مناطق دیدنی رومانی

اماکن تفریحی رومانی

 

موزه روستای بخارست (village museum bucharest)

کشور رومانی

اماکن تفریحی رومانی

دیدنی های رومانی

   

مناطق گردشگری رومانی

 

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور رومانی لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :