نووی ساد صربستان - آکا
نووی ساد,امروزه نووی ساد یک مرکز بزرگ صنعتی,رسمی نووی ساد که توسط دولت,نووی ساد در زبان,اساس آخرین سرشماری در سال ۲۰۰۲,نووی ساد در مرز مناطق,نووی ساد به صربی,ل

نووی ساد

نووی ساد (به صربی: Нови Сад/Novi Sad) مرکز استان خودمختار وویوودینا در شمال صربستان و مرکز اداری ناحیه باچکای جنوبی است. نووی ساد دومین شهر بزرگ صربستان پس از بلگراد است. بر اساس آخرین سرشماری در سال ۲۰۰۲، این شهر دارای جمعیت ۲۱۶٬۵۸۳ نفر و با احتساب حومه ۲۹۹٬۲۹۴ نفر است. نووی ساد در مرز مناطق باچکا و سیرمیا، بر کناره رود دانوب جای گرفته‌است. از زمان بنیان در سال ۱۶۹۴، نووی ساد کانون فرهنگ صربی شد و لقب آتن صربی را بدست آورد. امروزه نووی ساد یک مرکز بزرگ صنعتی و مالی برای اقتصاد کشور است.

نام

نام نووی ساد در زبان صربی به معنی «کوچ‌نشین نو» است. به‌عنوان یک برخوردگاه فرهنگ‌ها و مردمان گوناگون، این شهر دارای چندین نام در زبان‌های مختلف است.

نام‌های رسمی نووی ساد که توسط دولت محلی به‌کار می‌روند:

* صربی: گراد نووی ساد
* مجاری: اویویدک واروس
* اسلواک: مستو نووی ساد
* راسین: گورود نووی ساد


جمعیت‌شناسی

نووی ساد بزرگ‌ترین شهر در وویوودینا و دومین شهر بزرگ در صربستان (پس از بلگراد) است. از زمان بنیان، جمعیت شهر پیوسته افزوده شده‌است. بر اساس سرشماری سال ۱۹۹۱، ۵۲٫۲٪ جمعیت نووی ساد بین سال‌های ۱۹۶۱ تا ۱۹۹۱ از دیگر بخش‌های وویدونیا، ۱۵٫۳٪ از بوسنی و هرزگوین و ۱۱٫۷٪ از صربستان مرکزی به این شهر مهاجرت کرده بودند. بر اساس آخرین سرشماری در سال ۲۰۰۲، جمعیت شهر ۲۱۶٬۵۸۳ نفر و همراه با مناطق مسکونی اطراف ۲۹۹٬۲۹۴ نفر بوده‌است.
منبع:ویکی پدیا

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :