دیدنی های صربستان،جاذبه های گردشگری صربستان
دیدنی های صربستان,صربستان,مناطق دیدنی صربستان,جاذبه های گردشگری صربستان,مراکز گردشگری صربستان,اماکن دیدنی صربستان,کشور صربستان,دیدنی های کشور صربستان,جاذبه های

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد کشور صربستان را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

Serbia - صربستان

پرچم کشور صربستان

 

مناطق گردشگری صربستان

نقشه سیاسی کشور صربستان

 

اماکن تفریحی صربستان

نقشه جغرافیایی کشور صربستان

 

مناطق دیدنی صربستان

اطلاعات کلی کشور صربستان

 پایتخت: بلگراد

زبان رسمی: نوعی از صربوکرواتی که با خط سیریلی نوشته می‏شود -‏ ( شامل مونته‏نگرویی؛ 80% )، آلبانیایی (13%)، مجاری (4%). 

واحد پول: دینار یوگوسلاوی و یورو 

مذهب: ارتودوکس ( بیش از 75% )، اسلام سنی ( بیش از 12% )، اقلیت کوچک کاتولیک رومی 

امید طول عمر: 60سال 

صربستان با نام رسمی جمهوری صربستان، یک کشور محاط در خشکی در مرکز جنوب خاوری اروپا است که بخش جنوبی جلگهٔ پانونی و جنوب شبه جزیره بالکان را در برگرفته است. این کشور با مجارستان در شمال، رومانی و بلغارستان در خاور، جمهوریمقدونیه و مونته نگرو در جنوب، کرواسی و بوسنی و هرزگوین در باختر هم مرز است. بلگراد پایتخت این کشور است.

جغرافیا

صربستان در اروپا، در شبه جزیره بالکان و در جلگه پانونین قرار دارد. جایی که پیوندگر میان مرکز، جنوب و خاور اروپاست. رودخانه دانوب (۲۸۵۰ کیلومتر) در یک سوم شمال کشور جاری است. طول ۵۸۸ کیومتری این رودخانه در کشور، مرز با کرواسی و بخشی از مرز با رومانی را تشکیل داده است. از دیگر رودخانه های صربستان می توان «ساوا»، «تیمیش»، «درینا» و «بگج» را نام برد. بیش ار یک چهارم سرزمین صربستان (۲۷٪) پوشیده از جنگل است.

شرایط طبیعی و به ویژه ناهمواری ها و شرایط توپوگرافیک صربستان به گونه ای است که برخلاف دیگر جمهوری های پیشین یوگسلاوی که غلبهٔ مناطق کوهستانی در آن ها چشمگیر است، بهره مند از دشت های واسطه ای کوچک و بزرگ است که به همراه اقلیمی نسبتاً مساعد و متنوع و وجود منابع آب تقریباً کافی به بزرگترین مرکز تولیدات فراورده های کشاورزی یوگوسلاوی تبدیل شده بود. عبور رودخانه دانوب و شاخه های آن نیاز آب کشاورزی ۹۴% از زمین های زیر کشت صربستان و وویوودینا را بر طرف می کند.

رودهای مهم : دانوب، تیسا، موراوا، درینا

بلندترین نقطه : تیتو و وره، 2747 متر

 آب و هوا : مونته‏نگروی ساحلی آب و هوای مدیترانه‏ای دارد؛ باقی یوگسلاوی آب و هوای معتدلی دارد.

شهرهای مهم: نووی ساد, نیش, پریشتینا, سوبوتیتسا, پودگوریکا 
خط ساحلی: خط ساحلی ندارد 

تاریخ

صربستان به همراه مقدونیه، مونته نگرو و بوسنی و هرزگوین از سال ۱۳۸۹ میلادی زیر سلطهٔ امپراتوری عثمانی رفت و پس از ۴ سده در سال ۱۹۱۲ به دنبال جنگ کوزوو به آزادی دست یافت و بعد از آن به عنوان یکی از جمهوری های سه گانه، همراه با کرواسی و اسلوونی، پادشاهییوگسلاوی را تشکیل داد که این حکومت نیز تا سال ۱۹۴۵ و به قدرت رسیدن تیتو ادامه داشت. مهاجرت صربها به سوی مناطق غربی تر به دنبال ورود ترک های عثمانی صورت گرفت و اصولاً اولین هسته های تداخل و تلفیق در جهت یوگسلاوی کنونی از همین زمان آغاز شد

حکومت و سیاست

طبق مفاد قانون اساسی جدید فدرال ( آوریل 1992 )، یوگسلاوی متشکل از دو جمهوری برابر -‏ صربستان و مونته‏نگرو -‏ است. مجمع فدرال و رئیس جمهور فدرال با رأی تمامی افراد بالغ انتخاب می‏شوند. رئیس جمهور نخست‏وزیر و شورای وزیران را انتصاب می‏کند. جمهوریها دارای مجامع قانون‏گذاری با اختیارات بسیار هستند. ریاست جمهوری صربستان اختیارات تقریباً مستقلی به خود گرفته است و هردود جمهوری به صورت کشورهای تقریباً مستقل عمل می‏کنند.  احزاب عمدة سیاسی عبارتند از : • حزب سوسیالیست صربستان ( کمونیست سابق ) • حزب دموکراتیک سوسیالیستها ( کمونیست مونته‏نگروی سابق ) • اتحاد نیروهای اصلاح‏طلب • جنبش احیای صربستان ( راست‏گرا ) • حزب ملی کشاورزان ( صربی ).  جمهوریهای یوگسلاوی نام جمهوری مساحت(کیلمتر مربع) مرکز مونته‏نگرو ( کران گورا ) 13,812 پودگوریکا ( تیتوگراد سابق ) صربستان 88,361 کیلومترمربع شامل استانهای سابقاً خودمختار کوسووو ( 10,817 کیلومترمربع ) و وویوودینا (21,508 کیلومترمربع ). بلگراد؛ مراکز کوسووو و وویوودینا به ترتیب عبارتند از : پریشتینا و نووی‏ساد

عضویت: سازمان ملل متحد ( معلق )، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا ( معلق ) 

دین و مذهب

برای قرن ها دین های ارتودوکس و کاتولیک و پس از آن اسلام در این کشور نفوذ داشته اند. صربستان از لحاظ مذهبی یکی از ناهمگون ترین کشورهای قاره است. استان کوزوو با ۹۰ درصد مسلمان، استان وُیوودینا با ۲۵ درصد کاتولیک یا پروتستان و صربستان مرکزی و بلگراد با بیش از ۹۰ درصد مسیحی ارتودوکس نشاندهنده این گوناگونی است.

اقتصاد

بیش از یک چهارم نیروی کار در بخش کشاورزی اشتغال دارد. بیشتر زمین در تملک خصوصی است. کشتهای عمده شامل ذرت، گندم، چغندرقند، سیب‏زمینی، مرکبات و گیاهان در اطراف بلگراد متمرکز است -‏ شامل فراوری غذایی، نساجی، فلزی، وسایل نقلیة موتوری و کالاهای مصرفی است. جنگ داخلی که از 1991 شروع شد، تورم افسارگسیخته -‏ بیش از 2000% در 1992 -‏ و تحریم بین‏المللی صربستان و مونته‏نگرو شدیداً به اقتصاد این کشور آسیب رسانده است.

 

مناطق دیدنی کشور صربستان

برج آوالا (avala tower)

 

درباره کشور صربستان

 

درباره کشور صربستان

 

اماکن تفریحی صربستان

 

دیدنی های صربستان

 

موزه ملی صربستان (national museum of serbia)

 

درباره کشور صربستان

 

کشور صربستان

 

دیدنی های صربستان

 

اماکن تفریحی صربستان

 

مناطق دیدنی صربستان

 

کلیسای سنت ساوا (church of saint sava)

 

کشور صربستان

 

مناطق گردشگری صربستان

 

مناطق گردشگری صربستان

 

اماکن تفریحی صربستان

 

موزه نیکولاتسلا (nikola tesla museum)

 

اماکن تفریحی صربستان

 

کشور صربستان

 

درباره کشور صربستان

 

مناطق دیدنی صربستان

 

اماکن تفریحی صربستان

 

تئاتر ملی بلگارد (national theatre in belgrade)

 

کشور صربستان

 

مناطق دیدنی صربستان

 

کشور صربستان

 

کشور صربستان

 

دریاچه پالیک (palic lake serbia)

 

درباره کشور صربستان

 

دیدنی های صربستان

 

کشور صربستان

 

دیدنی های صربستان

 

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور صربستان لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :