اسلوواکی کشور کوهستانی - آکا
نوع حکومت جمهوری,واحد پول,زبان رسمی,کشور کوهستانی,مجاری ,پایتخت,کشور,زبان

اسلوواکی کشور کوهستانی

پایتخت: براتیسلاو
 زبان رسمی: اسلوواکیایی, مجاری 
نوع حکومت: جمهوری
 واحد پول: کرونا اسلوواکی  ...

مذهب: : کاتولیک رومی ، کلیساهای انجیل گر 
 رشد سالانه جمعیت: 0.14 درصد
جمعیت: 5,423,567:نفر (July 2004 est)

جغرافیای کشور اسلوواکی
اسلوواکی عمدتا متشکل است از رشته‌های کوهستانی از جمله کوههای تاترا در مرز لهستان. تنها زمین کم ارتفاع مهم در جنوب در امتداد رود دانوب است.  رودهای مهم: دانوب، واگ، هرون.  بلندترین نقطه: رگلاکوفکا، 2655 متر.

شهرهای مهم: کوشیتسه ، نیترا ،زیلینا
مساحت: 48,845 کیلومتر مربع
مختصات جغرافیایی: 48 درجه و 40 دقسقه شمالی و 19 درجه و 30دقیقه شرقی

حکومت
مجمع 150 نفره با رأی تمامی افراد بالغ برای پنج سال انتخاب می‌شود. این مجمع رئیس جمهور را انتخاب می‌کند و وی نخست وزیر و شورای وزیرانی که به مجمع پاسخگو هستند انتصاب می‌نماید.  اجزاب عمده سیاسی عبارتند از : • جنبش برای اسلوواکی دموکراتیک (سوسیالیست) • جنبش دموکرات مسیحی (میانه رو) • حزب چپ دموکراتیک (کمونیست سابق) • حزب ملی اسلوواکی.

عضویت: سازمان ملل متحد، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا

تاریخ معاصر
در زمان از هم پاشی امپراتوری هاپسبورگ (1918)، اسلوواکها به چکها پیوستند و کشور چکسلواکی را تشکیل دادند. در 1938 زمانی که آلمان هیتلری چکسلواکی را تجزیه کرد، اسلوواکی صاحب حکومت دست نشانده طرفدار قوای محور گردید. در 1944 شورش مردمی بر ضد سلطه آلمانها (قیام اسلوواکها) به وقوع پیوست. به دنبال آزاد سازی (1945) چکسلواکی مجدا تشکیل یافت. پس از روی کار آمدن کمونیستها در 1948 صنایع سنگین در اسلوواکی ایجادشد. در 1968 اقدامات الکساندر دوبچک (یک اسلوواک)، دبیر کل حزب کمونیست، در ایجاد اصلاحات سیاسی با مخالفت شوروی و تهاجم متحدان چکسلواکی در پیمان ورشو به این کشور مواجه شد. جناح محافظه کار حزب کنترل اموررا تا 1989 دوباره به دست گرفت. در ین سال تظاهرات دانشجویان به انقلابی صلح آمیز منجر گشت و حزب کمونیست از نقش رهبری‌اش دست کشید. در 1990 انتخابات آزاد چنئ حزبی برگذار شد، سربازان شوروی از اینشکرو خارج شدند و اساس اقتاصد موجب درماندگی اسلوواکی شد، چرا که صنایع فرسوده‌اش برای رقابت مجهز نبود. جدایی طلبی فزاینده اسلوواکها منجر به تقسیم کشور در 1993 گردید. اسلوواکی مستقل با احتمال تنش در ارتباط با اقلیت بزرگ مجارها روبرو است.

دفاع
کل نیروهای مسلح: حدود 000/70 (تخمین 1993) خدمت سربازی :‌نیروی زمینی 2 سال؛ نیروی هوایی 3 سال.

آموزش
میزان باسوادی: این آمار موجود نیست. سنین تحصیل اجباری: 6 تا 16 سال. تعداد دانشگاه: 6

اقتصاد
اسلوواکی اقتصادی عمدتا کشاورزی دارد که صنایع سنگین – به ویژه فولاد و شیمیایی – در زمانی که این کشور بخشی از چکسلواکی کم.نیست بود در آن ایجاد شده است. کشت گندم، ذرت، سیب زمینی، جو و پرورش گوسفند با اهمیت است. منابع متنوع طبیعی شامل سنگ آهنو زغال قهوه‌ای است. اسلوواکی آهنگ خصوصی سازی کارخانه‌های غیر رقابتی و خارج از رده‌اش را کاهش داده است

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :