دانستنیهای اسلوونی - آکا
نوع حکومت جمهوری,زبان رسمی,پایتخت,زبان,نوع,نوع حکومت,کشور,کشور

دانستنیهای اسلوونی ( Slovenia )

پایتخت: لیوبلیانا
 زبان رسمی: اسلوونیایی ،صربو ، کرواتی
نوع حکومت: جمهوری ...

 واحد پول: تولار tolar
مذهب: کاتولیک رومی
 رشد سالانه جمعیت: 0.01 - درصد
جمعیت: 2,011,473 نفر (July 2004 est.)

جغرافیای کشور اسلوونی
بخش اعظم اسلوونی متشکل از کوهستانها است از جمله کوههای آلپ، کاراوانکن و آلپ جولیای. در شرق تپه‌ها در مجاورت دره دراوا جای دارد؛ در غرب، اسلوونی ساحل بسیار کوتاهی به دریای آدریاتیک دارد.  رودهای مهم: دراوا، ساوا، مورا.  بلندترین نقطه: تریگلاوات 2864 متر.  آب و هوا: جنوب و غرب آب و هوای مدیترانه‌ای دارد ؛ در شمال و شرف تنوع دمایی بیشتری هست.
شهرهای مهم: ماریبور
مساحت: 20,273 کیلومتر مربع
خط ساحلی: :46.6 کیلومتر
مختصات جغرافیایی: 46 درجه و 7 دقیقه شمالی و 14درجه و 49 دقیقه شرقی

حکومت
240 عضو مجمع و رئیس جمهور – که نخست وزیر و کابینه را انتصاب می‌کند – با رأی تمامی افراد بالغ برای چهار سال مستقیما انتخاب می‌شوند. قانوناساسی جدیدی در دست بررسی است.  احزاب عمده سیاسی عبارتند از : • ‌حزب لیبرال دموکرات • حزب دموکرات مسیحی • حزب احیای دموکراتیک (‌کمونیست سابق)
عضویت: سازمان ملل متحد، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا،شورای اروپا

تاریخ معاصر
اسلوونها طی قرون ششم و هفتم میلادی به غرب بالکان داخل شدند . در قرن نهم این منطقه بین چندین فرمانروای آلمانی تقسیم گشت و تنها اسلوونی در جنوب (کارنیولا) در برابر نفوذ آلمانها مقاومت کرد. در 1335 کارنیولا تحت سلطه هاپسبورگ (اتریش) رفت، هر چند تقریبا به طور مداوم تا 1918 تحت حکومت هاپسبورگ بود، ولی اسلوونها توانستندهویت ملی خود را حفظ کنند. تشویق رسمی زبان اسلوونیایی تحت حکومت فرانسه ناپلئونی (1809 تا 1814) به احای ملی اسلوونی در قرن نوزدهم نیرو داد. زمانی که امپراتوری هاپسبورگ از هم پاشید، اسلوونها به صربها و کراواتها و مونته نگروی‌‌ها پیوستند و کشور جدیدی را که در 1929 به یوگسلاوی تغییر نام داد تشکیل دادند. هنگامی که یوگسلاوی در 1945 تبدیل به کشور فدرال کمونیستی گشت، اراضی اسلوونیا به عنوان جمهوری اسلوونی به رسمیت شناخته شد. پس از مرگ تیتو، رئس جمهور یوگسلاوی، در 1980 پایه‌های این فدراسیون به دلیل بحرانهای ملی گرایانه متزلزل گردید. اسلوونی ثروتمندترین بخش یوگسلاوی به سوی دموکراسی سوق یافت. در انتخابات آزاد 1990 ملی گرایان به اکثریت در مجمع اسلوونی دست یافتند و در ژوئن 1991 اعلام استقلال کردند. به دنبال شکست در مبارزه‌ای کوتاه مدت، نیروهای فدرال یوگسلاوی از اسلوونی خارج شدند. در 1992 استقلال اسلوونی به طور گسترده‌ای به رسمیت شناخته شد.

دفاع
کل نیروهای مسلح: 000/60 (تخمین 1992). خدمت سربازی: 12 ماه.

آموزش
میزان باسوادی: این آمار موجود نیست. سنین تحصیل اجباری: 7 تا 15 سال. تعداد دانشگاه: 3

اقتصاد
اسلوونی با سطح زندگی نزدیک به کشورهای اروپای غربی، صنعتی‌ترین و از نظر اقتصادی توسعه یافته‌ترین بخش یوگسلاوی بود. صنایع شامل آهن و فولاد، نساجی و استخراج زغال سنگ است. پرورش دام و کشت علوفه از ویژگیهای بخش کشاورزی است.

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :