مادرید پایتخت اسپانیا - آکا
مادرید دارای زمستانی,باران ترین بخش کشور در شمال و شمال غربی,شمال اسپانیا دارای,مادرید پایتخت کشور اسپانیا,مادرید,هوای معتدل بوده,استان ۱۷۹ دهستان,هوای مدیترانه

مادرید

مادرید پایتخت کشور اسپانیا است.

همچنین مادرید یکی از ۱۷ بخش خودمختار و یکی از ۵۰ استان اسپانیا است. این استان ۱۷۹ دهستان دارد. پایتخت بخش خودمختار و مرکز استان مادرید است.

منابع عربی و اسلامی نام این شهر را مدرید و مطرید گفته‌اند.
شمال اسپانیا دارای آب و هوای معتدل بوده و بخش های مرکزی، جنوبی و شرقی دارای آب و هوای مدیترانه ای است. پر باران ترین بخش کشور در شمال و شمال غربی است. شهر مادرید دارای زمستانی ملایم و تابستـانی گرم است. دمای هوای مادرید در زمستان به ندرت به درجه صفر و یا پائین تر از آن می رسد و گرمای آن در تابستان گاهی از 40 درجه سانتیگراد نیز فراتر می رود
خیابان های مادرید بسیارخاطره انگیز هستند و سرتاسر این شهر را ساختمانهای با عظمت و بزرگ و البته تاریخی و با معماری خاص فرا گرفته است.
صومعه اسکوریال، مادرید
صومعه اسکوریال در اواخر قرن شانزدهم در منطقه بسیار زیبای کاستایل ساخته شد. معماری بی‌پیرایه آن که کاملا" متفاوت از سبک‌های گذشته است، بیش از نیم قرن معماری اسپانیا را تحت تأثیر خود قرار داد. این صومعه روزگاری خلوتگاه پادشاهی عارف بوده و در اواخر حکومت فیلیپ دوم نیز مرکز بزرگترین قدرت سیاسی آن زمان محسوب می‌شد.


soomescorial


مـــــــــــادرید MADRID :


شهر مادرید پایتخت اسپانیا در مرکز کشور و در ناحیه فلات مسه تا (MESETA )
در ارتفاع 200 پائی از سطح دریا ، بنا گردیده ، زمستانها و تابستانهای نسبتا متعادلی دارد. این شهر مرکز مهم فرهنگی ، سیاسی و هنری اسپانیاست و دارای میدانها و خیابانها و کوچه های عریض و مدرن و پردرخت و کاخهای جالبی از قرن هیجدهم است. این شهر دارای کلیساها و موزه های معروفی است که از شهرت جهانی برخوردارندواز لحاظ غنای آثاروابنیه تاریخی در اروپا کشوری شاخص است.
تاریخ این شهر به سال 9 میلادی مربوط می شود که شهری کوچک بوده و بدست مسیحیان فتح شده و سپس در سال 1561 توسط فلیپ دوم به پایتختی انتخاب گردیده است.این شهردر جنگهای داخلی اسپانیا (39-1936) آسیب های فراوانی دید. فرانکو دیکتاتور معروف صنایع جدیدی در این شهر متمرکز نمود. ارتفاع مادرید از سطح دریا 581 متر می باشد و به این جهت می توان گفت که مرتفع ترین پایتخت اروپایی می باشد.madrid01_400هوای مادرید :
مادرید دارای تابستانها وزمستانهای نسبتا معتدل می باشد . حد متوسط درجه حرارت هوا در این شهر در تابستان 24 و زمستان 8 درجه سانتیگراد می باشد.
دیدنی های مادرید:
کاخ سلطنتی PALACIO REAL :
بنای این کاخ توسط آرشیتکت ایتالیائی جیووانی ساچتی و بدستور فیلیپ پنجم در سال 1736 شروع و تا سال 1764 بطول انجامید. قبلاٌ در این محل کاخی بوده که در اثر حریق سال 1734 بکلی از بین رفته است. اگرچه اکنون این کاخ به یکی از اماکن مهم ودیدنی تبدیل شده است ، اما به لحاظ اهمیت تاریخی آن هنوز نیز بسیاری از مراسم تشریفاتی پادشاه در آن برگزار می شود.
موزه إل پرادو MUSEO DEL PRADO :
این موزه یکی از غنی ترین موزه های دنیا بوده و در آن بیش از 3000 تابلو عالی و نفیس گردآوری شده است. در این موزه آثاری از هنرمندانی چون گویا ، رامبراند ، گویا ، روبنس ، ولاسکز ، مورییو ، و ال گرگو بچشم می خورد . چنانچه برای دیدن تمام قسمتهای این موزه وقت کافی ندارید از آثارگویا که شاهکارهایش در دنیا بی نظیر است ، دیدن نمائید.
موزه موم MUSEO DE CERA :
در این موزه مجسمه بسیاری از شخصیتها ی بزرگ تاریخ معاصرجهان به شکل موم به نمایش گذارده شده است .در قسمت فوقانی آن بازدیدکننده با وضعیت اروپا در قرون وسطی وزندانها وشکنجه گاههای وابسته به حکومتهای قرون وسطایی آشنا می شودکه صحنه های دلخراشی است .
پارک رتیرو EL RETIRO :
این پارک زیبا که دارای فواره ها و مجسمه های زیبائی می باشد قسمتی از جنگلهائی است که در زمان فلیپ دوم اطراف مادرید را احاطه کرده بودند.
نزدیک درب ورودی این پارک دریاچه کوچک و زیبایی قرار دارد و قایقهای داخل دریاچه همواره مورد استفاده مردم می باشد.
طاق پیروزی LA PUERTA DE ALCALA :
این طاق زیبا در سال 1778 توسط آرشیتکت معروف ساباتین بنا شده و در زمانی یکی از دروازه های مهم شهر بوده است.


madrid02_400


madrid03_400


پلازا مایور PLAZA MAYOR :
محلی است که در قرون 16 و 17 محل تجمع و سرگرمی و جشن و سرور مردم بوده و مراسم مهیج گاوبازی در آن برگزار می شده است. هر یک از مسابقات گاوبازی را بیش از 5000 نفر تماشا می کرده اند.امروزه مراسم گاوبازی در این مکان انجام نمی گیرد وبه یک مکان توریستی تبدیل شده است .
میدان سول PUERTA DE SOL :
در نزدیکی پلازا مایور دروازه سول قراردارد که امروزه به میدان سول معروف است .اهمیت این نقطه از شهر علاوه بر جاذبه های زیاد وسبک معماری آن ، واقع شدن کیلومترصفردرآن است .تاریخ تعیین این نقطه از اسپانیا به کیلومتر صفر به دوران حاکمیت مسلمان ها برمی گردد. بهرحال تاکنون نیز مبنای محاسبه جاده های اسپانیا ، این نقطه از شهر است .در کنار میدان وروی زمین ، تابلویی که روی آن کیلومتر صفرحک شده است نصب گردیده است .
پلازا د اسپانیا PLAZA DE ESPAÑA :
این مکان یکی ازمیدان های معروف مادرید است که چند آسمان خراش درکنارآن دیده می شود و در وسط این میدان مجسمه دون کیشوت نصب گردیده است.
موزه های مهم مادرید ، آدرس و ساعات کار آنها :
1ـ موزه ال پرادو MUSEO DEL PRADO
آدرس : PASEO DEL PRADO
سه شنبه تا یکشنبه و تعطیلات از ساعت 9: 00 تا 19:00 - 24 تا 31 دسامبر از ساعت 9:00 تا 14:00
تعطیلات : دوشنبه ها ، اول ژانویه ، جمعه مقدس ، اول می و 25 دسامبر.
2ـ موزه ملی مرکز هنرهای ملکه صوفیا MUSEO NACIONAL CENTRO DE ARTE REINA SOFIA
آدرس : SANTA ISABEL, 52
دوشنبه ها تا شنبه ها از ساعت 10:00 تا 21:00
یکشنبه ها : از ساعت 10:00 تا 14:00
سه شنبه ها : تعطیل
3ـ موزه موم MUSEO DE CERA
آدرس : PASEO DE RECOLETOS , 41
همه روزه از ساعت 10:00 تا 14:30 و از ساعت 16:30 تا 20:30
یکشنبه ها و تعطیلی ها از ساعت 10:00 تا 20:30
4ـ موزه ملی باستانشناسی MUSEO ARQUEOLÓGICO NACIONAL
آدرس : SERRANO , 13
از سه شنبه تا شنبه از ساعت 9:30 تا 20:30
یکشنبه ها و تعطیلی ها از ساعت 9:30 تا 14:30
دوشنبه ها تعطیل
و در ماههای ژوئیه و اوت رأس ساعت 18:00 دربهای موزه بسته می شود.
5ـ موزه ارتش MUSEO DEL EJÉRCITO
آدرس: MÉNDEZ NUÑEZ , 1
سه شنبه تا یکشنبه از ساعت 10:00 تا 14:00
دوشنبه ها تعطیل می باشد.
6ـ موزه آمریکا MUSEO DE AMÉRICA
آدرس: AVDA. DE LOS REYES CATÓLICOS
همه روزه از ساعت 10:00 تا 15:00 .
یکشنبه ها و تعطیلی ها از ساعت 10:00 تا 14:30
دوشنبه ها تعطیل می باشد.
7ـ موزه دریانوردی MUSEO NAVAL
آدرس: PASEO DEL PRADO , 5
همه روزه از ساعت 10:30 تا 13:30
دوشنبه ها و روزهای تعطیل ، بسته می باشد
منبع : رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران

 

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :