سان مارینو آکا
سان مارینو ,جمهوری سان مارینو کشوری,سان مارینو سومین کشور کوچک اروپاست,دوره پنج‌ساله تشکیل می‌گردد,سان مارینو , پایتخت ,تاریخی,توریستی,جاذبه های گردشگری,زبان,آک


 

جمهوری سان مارینو کشوری است در جنوب اروپا. پایتخت آن شهر سان مارینو است.

شهرت سان مارینو به قانون اساسی این کشور است . قانون اساسی سان مارینو که در سال ۱۶۰۰ میلادی تدوین شده ، قدیمی‌ترین قانون اساسی ملی در جهان است و هنوز اجرا می‌شود.

سیاست

پارلمان سان مارینو (که شورای بزرگ و عمومی Consiglio Grande e Generale نامیده می‌شود) ، با رأی مستقیم مردم و برای یک دوره پنج‌ساله تشکیل می‌گردد.

دو نفر از اعضای پارلمان ، برای یک دوره شش ماهه به ریاست حکومت برگزیده می‌شوند . این دو نفر (که در سان مارینو Capitani Reggenti نامیده می‌شوند) به همراه اعضای کابینه ، قوای اجرایی کشور را در دست می‌گیرند.

پارلمان در هر پنج سال فعالیت خود ، اعضای هیئت قوه قضائیه به نام شورای دوازده نفره (Consiglio dei XII) را انتخاب می‌کند ، که دوره فعالیت پنج‌ساله این هیئت با دوره فعالیت پارلمان هم‌زمان است.

قانون اساسی سان مارینو

قدیمی‌ترین قانون اساسی ملی که هنوز اجرا می‌شود در سال ۱۶۰۰ میلادی نوشته شده و متعلق به جمهوری سان مارینو است .[۱] قانون اساسی سان مارینو (Leges Statutae Republicae Sancti Marini) با زبان لاتین نوشته شده و شامل ۶ دفتر است. نخستین دفتر آن شامل ۶۲ بخش است که شوراها ، دادگاه‌ها و ادارات اجرایی دولت و شرح کار آنها را تعریف می‌کند . سایر دفترها قوانین مدنی، جنایی و دادگستری و سلسله مراتب اداری را شرح می‌دهند.

تقسیمات کشوری

کشور سان مارینو به نه استان (که در سان مارینو Castello نامیده می‌شوند) بخش می‌شود

که بزرگ‌ترین شهر سان مارینو به نام دوگانا در استان سراواله قرار دارد.

جغرافی

سان مارینو سومین کشور کوچک اروپاست. (پس از واتیکان و موناکو.) این کشور کاملاً در درون ایتالیا قرار گرفته ، و در میان دو استان امیلیا رومانیا و مارکه محصور شده است . کوه تیتانو با بلندای ۷۴۹ متر ، بلندترین مکان این کشور است . سان مارینو آب و هوای مدیترانه‌ای، تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدل دارد

مردم

مردم سان مارینو از نژاد ایتالیایی هستند. کشور سان مارینو ۲۹٬۰۰۰ نفر جمعیت دارد که در حدود هزار نفر از آنان خارجی و بیشتر شهروند کشور ایتالیا هستند.

منبع:میکیبدیا

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :