.
.
.
.زوریخ سویس

نوشته شده در تاریخ 1393/03/01 در دسته بندی سویس
پرتال آکاايران سايت خبرگزاری آکا بخش قاره اروپا قسمت سویس- زوریخ سویس

زوریخ

نمایی از زوریخزوریخ بزرگ‌ترین شهر کشور سوئیس و مرکز کانتون (ایالت) زوریخ است. این شهر مرکز اصلی تجاری ، بازرگانی ، فرهنگی سوئیس است و گاه پایتخت فرهنگی سوئیس خوانده می‌شود. گرچه پایتخت سیاسی سوئیس در شهر برن است .زوریخ یکی از شهرهای جهانی است.بر پایه نظر سنجی های متعددی که از سال 2006 تا 2008 انجام شده است ، زوریخ شهری با بهترین کیفیت زندگی در جهان نامیده شده است .


جهان گردی ,جهانگردی ,دیدنی های جهان ,[categoriy]

جهان گردی ,جهانگردی ,دیدنی های جهان ,دیدنی های زوریخ سویس ,جاذبه های زوریخ سویس ,مراکز گردشگری زوریخ سویس ,مساحت زوریخ سویس ,نقشه زوریخ سویس ,طبیعت زیبای زوریخ سویس ,جاذبه های گردشگری زوریخ سویس ,مکان های دیدنی زوریخ سویس ,سویساین شهر بر کنار لیما که در همین مکان از دریاچه زوریخ خارج میشود واقع است و 438800 تن سکنه دارد. درین شهر یک دانشگاه و موزه مهمی تاسیس شده است . این شهر یکی از بزرگترین شهرها و از مراکز اصلی صنایع کشور سویس است . پیروزی «ماسنا» بر اطریشی ها و روس ها به سال 1799 م . در این شهر اتفاق افتاد و در سال 1859 عهدنامه صلح با اطریش در این شهر امضاء گردید. کانتن زوریخ جمعاً 105700 تن سکنه دارد. .


جهان گردی ,جهانگردی ,دیدنی های جهان ,[categoriy]

هوای پاکیزه، خانه‌هایی با سقف‌های شیروانی، کلیساهای متعدد، محیط آرام، دریاچه، تراموا و دیدنی‌های دیگر شاید نخستین تصویری باشد که در نمایی کلی از شهر زوریخ در ذهن هر فرد نقش می‌بندد. این شهر در هفته گذشته همانند سال گذشته به عنوان بهترین شهر از نظر کیفیت زندگی انتخاب شد. این در حالی است که در رده دوم هم شهر دیگری از کشور سوئیس به نام «ژنو» قرار گرفته است.


زوریخ، بزرگ‌ترین شهر سوئیس است که با جمعیتی نزدیک به یک میلیون و 300 هزار نفر به عنوان پایتخت تجاری و فرهنگی این کشور شناخته می‌شود در حالی‌که برن، پایتخت سیاسی سوئیس است.
از این شهر به عنوان یک جهان‌شهر یاد می‌شود که تمام شاخص‌های جهان‌شهر را داراست. این شهر در سال 1230 میلادی شکل واقعی خود را گرفت و در سال‌های اخیر در راستای بهبود شرایط زندگی گام برداشته و به عنوان یکی از 10 شهر گران جهان نیز شناخته می‌شود.


جهان گردی ,جهانگردی ,دیدنی های جهان ,[categoriy]مهم‌ترین ویژگی شهر در زمینه حمل و نقل عمومی، تجهیز گسترده زوریخ به خطوط تراموا است به طوری‌که انواع خطوط تراموا در این شهر پراکنده است. این شهر در زمینه همکاری در زمینه انتقال خطوط تراموا به سایر شهرهای جهان پیشگام است به طوری‌که سال 2005 «گاوین نیوسام» شهردار سانفرانسیسکو در درخواستی که از شهرداری زوریخ داشت توانست ترامواهای زوریخ را به این شهر آمریکایی بیاورد.
اما در ساختار شهرسازی زوریخ علاوه بر تراموا، قطارهای محلی، اتوبوس‌های دیزلی و برقی و همچنین قایق‌های مخصوص حمل مسافر در دریاچه نیز مستقر هستند.
در حال حاضر «المار لدرگربر»، شهردار این شهر اروپایی است که پیش از سال 2002 که بخواهد در راس شهرداری این شهر تاریخی قرار بگیرد در شورای شهر زوریخ حضوری فعال داشت و او همچنین در امور مربوط به محیط زیست و انرژی دارای تخصص ویژه است.
شهردار شهر زوریخ در حال حاضر در طرح‌های توسعه شهرهای کشورهای بنگلادش، بولیوی، بوتان، ماداگاسکار و نپال حضوری فعال دارد.
وی عنوان «رئیس‌جمهور شهر زوریخ» را برای خود مناسب می‌داند و مدیریت در این شهر را به عنوان نوعی از ریاست جمهوری عنوان می‌کند.
در حالی‌که تهران با حدود 8 میلیون جمعیت با بودجه سالانه حدود 2 میلیارد دلار اداره می‌شود اما بودجه سالانه شهر زوریخ 3 میلیارد و 100 میلیون دلار است.
اما پیش از حضور قالیباف در زوریخ، شهرداری این شهر با شهرهای ایران همکاری داشته به طوری‌که در سال گذشته 11 شهروند زوریخی به اصفهان آمدند تا احساس خود را از فرهنگ ایرانیان به صورت عکس، مجسمه و چیدمان هنری در قالب یک نمایشگاه بیان کنند.


اما موسسه «مرکر » آمریکا که هر ساله طبق 39 شاخص تعریف شده به ارزیابی کیفیت زندگی در شهرهای جهان می‌پردازد این‌بار نیز اسامی شهرهای برتر را در سایت خود منتشر کرد. در این لیست علاوه بر زوریخ و ژنو شهرهای ونکوور کانادا، وین اتریش، اوکلند زلاندنو، دوسلدورف و فرانکفورت آلمان در رده‌های سه تا هفت قرار گرفته‌اند.
ا


.

مطالب مرتبط

.
.
.
.
.