دیدنی های یونان، مناطق گردشگری یونان
دیدنی های یونان,یونان,کشور یونان,جاذبه های یونان,مراکز گردشگری یونان,دیدنی های کشور یونان,درباره کشور یونان,جاذبه های گردشگری یونان,اماکن دیدنی یونان,مناطق دیدن

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد کشور یونان را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

Greece - یونان

پرچم کشور یونان

 

مناطق دیدنی یونان

نقشه سیاسی کشور

مناطق دیدنی یونان

نقشه جغرافیایی کشور

مناطق دیدنی یونان

اطلاعات کلی کشور  یونان

پایتخت: آتن ( آتینای ) 

نوع حکومت: جمهوری 

مذهب: ارتودوکس ( 98%؛ رسمی ). 

زبان رسمی: یونانی ( رسمی ). 

واحد پول: یورو 

امید طول عمر: 76 سال.

جمعیت: 1.647.529 نفر (July 2004 est.) 

یونان کشوری در جنوب شرقی اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان است. این کشور از شمال با آلبانی، مقدونیه و بلغارستان و از شرق با ترکیه دارای مرز مشترک زمینی است. سرزمین اصلی یونان در جنوب و شرق به وسیله دریای اژه احاطه شده و از غرب به دریای یونان نزدیک است. «یونان» نام فارسی این کشور است و این نام از ایونیا منطقه یونانی نشین آسیای صغیر گرفته شده است.

نام یونان نامی است که مردم باستانی شرق برای اشاره به یونانی ها به کار می بردند که از زبان پارسی باستان آمده و این واژه نیز از زبان یونانی و از شهر ایونیا در کناره غربی آسیای صغیر گرفته شده است. تمام ملت های زیر تسلط ایرانی ها با این نام که از واژه سانسکریت Yavana گرفته شده بود، خو گرفتند.

جغرافیا

بیش از 80% یونان کوهستانی است. کوههای پیندوس مهم‏ترین رشته کوه خاک اصلی یونان است و از آلبانی به طرف جنوب و به داخل شبه جزیره پلوپونزوس امتداد دارد. کوههای رودوپ در امتداد مرز بلغارستان قرار دارد. یونان حدود 2000 جزیره دارد که از اینها فقط 154 تا مسکونی است.

 رودهای مهم : آلیاکمون، پینیوس، آخلوئوس.

بلندترین نقطه : کوه اُلمپس ( المپ )، 2911 متر.

یونان آب و هوایی مدیترانه‏ای با تابستانهای خشک و داغ و زمستان مرطوب و معتدل دارد. در شمال و مناطق کوهستانی هوا سردتر است.

شهرهای مهم: تسالونیکی( سابقاً مشهور به سالونیکا ), پیرایئوس ( بخشی از آتن بزرگ ) , وولوس, 
مساحت: 131.940کیلومتر مربع 
خط ساحلی: 1.676کیلومتر 
مختصات جغرافیایی: 39 درجه شمالی و 22 درجه شرقی 

تاریخ

در قرن هیجدهم، قدرتهای مختلف اروپایی، به ویژه روسیه، می‏کوشیدند تا در اختلاف خود با ترکان، که از اوایل قرن پانزدهم بر یونان حاکم بودند، از یونانیان استفاده کنند. وقوع انقلاب بر ضد حکومت ترک در 1821 حمایت سراسر اروپا را به خود جلب کرد.  سواحل دریای اژه یونان به طور غیرمنتظره ای شاهد بروز نخستین تمدن پیشرفته در اروپا بود که امروزه (تأثیرش) بخشی جدانشدنی از ساختار و فرهنگ و توسعهٔ سیاسی در غرب است.

دولت غیرنظامی بار دیگر سرکار آمد. و در 1975 قانون اساسی جدید جمهوری تصویب شد. یونان، به ویژه از طریق عضویت در جامعة اروپا ( 1981 )، از آن زمان روابط نزدیک‏تری با اروپای غربی برقرار ساخته است. در 1992 مخالفت یونان مانع به رسمیت شناخته‏شدن مقدونیه، یکی از جمهوریهای یوگسلاوی سابق، از سوی جامعة اروپا گردید.

حکومت و سیاست

پارلمان 300 نفری برای چهارسال با رأی تمامی افراد بالغ و تحت نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه انتخاب می‏گردد. رئیس‏جمهور -‏ که برای دوره‏ای پنج ساله از سوی پارلمان انتخاب می‏شود -‏ نخست‏وزیر ( که از پشتیبانی اکثریت در پارلمان برخوردار است ) و دیگر وزیران را انتصاب می‏کند.

تقسیمات کشوری

یونان حدود ۶۰۰۰ جزیره دارد که تنها ۲۲۷ مورد آن دارای سکنه است. مالک بسیاری از این جزایر افراد ثروتمند جهان هستند.

کشور یونان به ۱۳ ناحیه (به یونانی: Περιφέρειες، تلفظ: پـِریفِرئیـِس) تقسیم شده است.این ناحیه ها نیز به نوبه خود به ۵۴ شهرستان تقسیم شده اند.

نام ناحیه های یونان از این قرار است:

 1. آتیک
 2. یونان مرکزی
 3. مقدوینه مرکزی
 4. کرت
 5. مقدونیه شرقی و تراکیه
 6. اِپیروس
 7. جزایر ایونی
 8. اژه شمالی
 9. پلِپونِز
 10. اژه جنوبی
 11. تسالی
 12. یونان غربی
 13. مقدونیه غربی

اقتصاد

رشد تولید ناخالص داخلی یونان از بسیاری از اعضای اتحادیه اروپا بیشتر بوده است. صنعت گردشگری یکی از منابع عمده درآمدزایی برای یونان است و ۱۵٪ از سهم تولید ناخالص داخلی را شامل می شود. به طور مستقیم و غیر مستقیم ۱۶٫۵٪ از نیروی کار یونان در این صنعت به کار گرفته شده اند. کشاورزی بیش از یک چهارم نیروی کار را به خود اختصاص می‏دهد. بیشتر زمینها -‏ به ویژه مراتع وسیع گوسفند -‏ بازدهی کمی دارد. یونان از نظر تولید گندم، جو، ذرت، چغندرقند، میوه، سبزی و پنیر تقریباً خودکفاست، و تولید کافی برای صدور شراب، زیتون ( و روغن زیتون ) و تنباکو را داراست.

بخش صنعتی به سرعت در حال توسعه است و شامل فرآوری منابع طبیعی از جمله نفت و گاز طبیعی، لینیت ، اورانیوم و بوکسیت است. صنعت توریسم، ناوگان بزرگ کشتیهای تجاری و پول فرستاده شده به کشور به دست یونانیان شاغل در خارج همگی منابع مهم درآمد ارز خارجی است. یونان از جامعة اروپا کمک اقتصادی ویژه‏ای دریافت می‏کند.

فرهنگ

فرهنگ یونان در طی هزاران سال تکامل یافته است. در یونان باستان پسرها مهم تر از دخترها در نظر گرفته می شده اند. خاستگاه بسیاری از هنرها همچون تئاتر در یونان و به ویژه در دولت شهر آتن بوده است.

ورزش

یونان زادگاه بازی های المپیک است که برای اولین بار سال ۷۷۶ پیش از میلاد برگزار شده است. کشور یونان همچنین دو بار میزبان بازی های نوین المپیک در سالهای ۱۸۹۶ و۲۰۰۴ میلادی بوده است.

قهرمانی تیم ملی فوتبال یونان در مسابقات جام ملت های اروپا ۲۰۰۴ یکی از مهم ترین اتفاقات ورزشی در تاریخ ورزش این کشور بوده است.

سوپر لیگ فوتبال یونان بالاترین سطح لیگ فوتبال در کشور یونان است که از ۱۹۵۹ میلادی تاکنون در این کشور برگزار می شود. این لیگ از ۱۶ تیم که از سراسر کشور یونان در آن شرکت می کنند، تشکیل می شود. المپیاکوس و پاناتینایکوس از موفق ترین باشگاه های یونان هستند.

دفاع

کل نیروهای مسلح : 158,500 ( 1991 )، به‏علاوة 26,500 پلیس شبه‏نظامی و 120,000 گاردملی. خدمت سربازی : 20 تا 24 ماه.

 

مناطق دیدنی کشور یونان

آکرپولیس (acropolis of athens)

 

اماکن دیدنی یونان

مناطق دیدنی یونان

مناطق گردشگری یونان

 

درباره کشور یونان

 

کشور یونان

 

پارتنون (parthenon)

 

مناطق دیدنی یونان

 

مناطق گردشگری یونان

 

کشور یونان

 

کشور یونان

 

مناطق گردشگری یونان

 

جزیره سانتورینی (Santorini Island)

 

دیدنی های یونان

 

مناطق گردشگری یونان

 

درباره کشور یونان

 

مناطق گردشگری یونان

 

کشور یونان

 

متئورا، کالامباکا (Meteora, Kalambaka)

 

درباره کشور یونان

 

مناطق دیدنی یونان

 

دیدنی های یونان

 

مناطق دیدنی یونان

 

درباره کشور یونان

 

 جزیره ناکسوس (Naxos Island)

 

مناطق گردشگری یونان

 

مناطق دیدنی یونان

 

کشور یونان

 

درباره کشور یونان

 

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور یونان لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.

 

دیدنی های کلمبیا،جاذبه های گردشگری کلمبیا

دیدنی های کلمبیا،جاذبه های گردشگری کلمبیا

زمان مطالعه : 1 دقیقه
دیدنی های جهان ,دیدنی های کلمبیا ,جاذبه های کلمبیا ,مراکز گردشگری کلمبیا ,مساحت کلمبیا ,نقشه کلمبیا ,طبیعت زیبای کلمبیا ,جاذبه های گردشگری کلمبیا ,مکان های دیدنی کلمبیا,کلمبیا ,جاهای دیدنی کلمبیا,مکا
صفحه 1 از 1
منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :