دیدنی های واتیکان، جاذبه های گردشگری واتیکان
دیدنی های واتیکان,واتیکان,مناطق دیدنی واتیکان,جاذبه های گردشگری واتیکان,مراکز گردشگری واتیکان,اماکن دیدنی واتیکان,کشور واتیکان,دیدنی های کشور واتیکان,جاذبه های

در این بخش از سایت آکاایران مطالبی در مورد کشور واتیکان را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

Vatican - واتیکان

پرچم کشور واتیکان

 مناطق دیدنی واتیکان

نقشه سیاسی کشور واتیکان

کشور واتیکان

نقشه جغرافیایی کشور واتیکان

دیدنی های واتیکان

اطلاعات کلی کشور  واتیکان

پایتخت: شهر واتیکان

نوع حکومت: اداره توسط کلیسا 

زبان رسمی: ایتالیایی و لاتین ( هر دو رسمی ). 

مذهب: واتیکان مقر اصلی کلیسای کاتولیک رومی است. 

واحد پول: یورو 

امید طول عمر: 69:سال 

جمعیت: 921 نفر (July 2004 est.) 

واتیکان دولت شهری مستقل است که در درون شهر رم در کشور ایتالیا جای دارد. واتیکان محل اقامت پاپ، رهبر کاتولیک های جهان و مرکز کلیسای کاتولیک است. واتیکان با مساحتی در حدود ۴۴ هکتار، کوچکترین کشور دنیا و با جمعیتی در حدود ۸۰۰ نفر، کم جمعیت ترین کشور مستقل دنیا محسوب می شود.

جغرافیا

واتیکان که کوچکترین ایالت خودمختار اروپایی محسوب می شود، بر روی تپه ای به همین نام در شمال غرب شهر بزرگ رم واقع شده و گرداگرد آن را دیواری احاطه کرده است تا شهر و به خصوص پاپ اعظم را از خطر حملات خارجی محافظت کند.

این کشور متشکل است از شهر واتیکان، سرزمین محصور در ساحل غربی رود تیبر در شهر رم، به اضافة چند کلیسا در رم ( از جمله کلیسای جامع سنت‏جان لاتران ) و ویلای پاپ در کاستِلگاندولفو. واتیکان کوچکترین منطقه خودمختار و مستقل در جهان به شمار می رود و کل آن تنها ۶/۱۰۸ آکر است آب و هوای مدیترانه ای تابستان های گرم و خشک و زمستان هایی بارانی را برای آن به ارمغان می آورد و مانند شهر رم درجه دمای آن متغیر است.

مساحت: 440 /.کیلومتر مربع 
خط ساحلی: خط ساحلی ندارد 
مختصات جغرافیایی: 41 درجه و 54 دقیقه شمالی و 12 درجه و 27 دقیقه شرقی 

تاریخ

شهر واتیکان - کوچکترین کشور مستقل جهان - در ۱۱ فوریه ۱۹۲۹ طبق معاهده لاترن تأسیس شد.این عهدنامه بین «موسولینی» رئیس وقت دولت ایتالیا و پیپسی (papacy) - دفتر پاپ بالاترین قدرت کلیسای کاتولیک رم - پس از سالها مجادله منعقد شد. در سال ۱۹۸۴ با کنکوردا (concordat) - پیمان پاپ و دولت - عهدنامه جدیدی جایگزین شد. این عهدنامه جدید مانند عهدنامه قبلی، استقلال کامل کلیسای کاتولیک را در داخل شهر واتیکان به رسمیت می شناسد. پاپ پیوس نهم ( صدارت از 1846 تا 1878 ) به از دست رفتن اختیارات دنیوی خود اعتراض کرد و به شهر واتیکان پناه برد، و تا 1929 هیچ پاپی از آن خارج نشد. در آن سال به موجب قراردادهای لاتران، ایتالیا واتیکان را به صورت کشوری مستقل به رسمیت شناخت. از دهة 1960 و به ویژه تحت صدارت پاپ پل هفتم ( صدارت از 1963 تا 1978 ) و جان پل دوم، مقام پاپ بار دیگر نقش مهمی در دیپلماسی بین‏المللی ایفا کرده است.

حکومت و سیاست

شخص اول در اداره شهر، پاپ اعظم است که در عالی ترین مسند قرار دارد و حق قانون گذاری، قضاوت و اداره دولت به عهده اوست.

پاپ را « هیأت مقدس کاردینالها » به مقام اسقف رم و رهبری کلیسای کاتولیک رومی برای مادام‏العمر انتخاب می‏کند. کمیسیون پاپی اداره شهر واتیکان را در دست دارد و از سوی پاپ انتصاب می‏گردد.ه دلیلی که پیشینه ای تاریخی دارد، دولت حاکم بر واتیکان ساختاری خاص و منحصربه فرد دارد و همان طور که اشاره شد بعد از پاپ که در صدر است، دبیران رسمی منطقه از جمله حکمران و نماینده پاپ اعظم در کمیسیون قرار دارند که نه تنها این اعضا بلکه سایر افراد از سوی شخص پاپ انتخاب و در صورت خواست وی از مسند قدرت عزل می شوند.

حکمران شهر که در بسیاری از مواقع به عنوان رئیس جمهور واتیکان مطرح می شود، در واقع وظیفه ای شبیه یکشهردار و یا مدیر اجرایی دارد.

اقتصاد

از سال ۱۹۸۱ میلادی، دربار واتیکان برای خاتمه دادن به حدس و گمان ها در مورد میزان ثروت و درآمد کلیسا، حساب های مالی خود را منتشر می کند.

بانک واتیکان در سده ۱۹ میلادی تأسیس شد، اما فعالیت خود را در شکل کنونی و تحت نام فعلی «مؤسسه آثار مذهبی» از سال ۱۹۴۲ میلادی، آغاز کرد.

مردم

این کشور کم جمعیت ترین کشور جهان بوده و دارای حدود ۸۰۰ نفر جمعیت می باشد. از این تعداد ۴۵۰ نفر شهروند واتیکان بوده و بقیه مجوز اقامت در شهر را دارند. حدود نیمی از شهروندان واتیکان در این شهر زندگی نمی کنند و به مناسبت شغل خود(بیشتر به عنوان دیپلمات) در کشورهای دیگر دنیا سکونت دارند. زبان رسمی مردم دولت واتیکان ایتالیایی است و تمام قوانین و مقررات آن به این زبان منتشر می شوند. زبان مکالمات روزمره هم معمولاً ایتالیایی است. اما زبان رسمی سریر مقدس لاتین و زبان دیپلماتیک سریر مقدس هم فرانسوی است. زبان اصلی گارد امنیتی آلمانیاست.

فرهنگ

کشور واتیکان در تعیین بسیاری از موارد فرهنگی و سیاسی جهان مسیحیّت نقش مهمی را ایفا می نماید و سالانه تعداد زیادی از مردم از این کشور بازدید می نمایند. از این جهت بصورت تخصّصی از طریق درآمد جهانگردان مذهبی سالیانه مقدار زیادی درآمد وارد این کشور می گردد.

شهر واتیکان به خودی خود از تاریخ فرهنگی قابل توجهی برخوردار است. ساختمان هایی چون سنت پیتر بازیلیکا و نمازخانه ی سیستین از زیباترین آثار هنری جهان است و آثار ارزشمندی از هنرمندان بزرگ تاریخ چون میکل آنژ و بوتیچلی را در خود جای داده است.

 

مناطق دیدنی کشور واتیکان

کلیسای سنت پیتر (st peter"s basilica)

 

درباره کشور واتیکان

 

کشور واتیکان

 

مناطق دیدنی واتیکان

 

مناطق گردشگری واتیکان

 

موزه واتیکان (vatican museums)

 

مناطق دیدنی واتیکان

 

اماکن دیدنی واتیکان

 

کشور واتیکان

 

مناطق گردشگری واتیکان

 

کلیسای سیستین (sistine chapel)

 

دیدنی های واتیکان

 

مناطق گردشگری واتیکان

 

اماکن دیدنی واتیکان

 

کشور واتیکان

 

باغ های شهر

دیدنی های واتیکان

 

اماکن دیدنی واتیکان

 

دیدنی های واتیکان

 

درباره کشور واتیکان

 

اتاق های رافائل (raphael rooms)

 

درباره کشور واتیکان

 

مناطق گردشگری واتیکان

 

مناطق دیدنی واتیکان

 

درباره کشور واتیکان

 

قلعه سنت آنجلو (castel sant"angelo)

 

مناطق گردشگری واتیکان

 

مناطق گردشگری واتیکان

 

مناطق دیدنی واتیکان

 

مناطق گردشگری واتیکان

 

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور واتیکان لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.

 

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :
مطالب پیشنهادی