کلمبیا و معروفترین قهوه
زبان رسمی اسپانیایی و بیش, جهان گردی ,جهانگردی ,دیدنی های جهان ,دیدنی های کلمبیا ,جاذبه های کلمبیا ,مراکز گردشگری کلمبیا ,مساحت کلمبیا ,نقشه کلمبیا ,طبیعت زیب

کلمبیا و معروفترین قهوه( Colombia )

پایتخت: بوگوتا
 زبان رسمی: اسپانیایی و بیش از 150 زبان محلی سرخپوستان
نوع حکومت: جمهوری
 واحد پول: پزو کلمبیا(Colombian Pezo)  ...

مذهب: کاتولیک رومی (رسمی ؛‌بیش از %) 
امید طول عمر: 64/8 سال
 رشد سالانه جمعیت: 1.53%درصد (July 2004 est.)
جمعیت: 42.310.775 نفر (July 2004 est.)

جغرافیای کشور کلمبیا
کوههای آند از شمال تا جنوب کلمبیا امتداد یافته و بیشتر مساحت این کشور در شرق این کوه ها قرار دارد ، جایی که جلگه های علفزار و بی درخت «للانوس» و جنگ استوایی و بارانی آمازون واقع است . جلگه ای ساحلی در غرب کوه های آند وجود دارد .  رودهای مهم : ماگدالنا ، کائوکا ، آمازون (آمازوناس).  بلندترین نقطه : قله‌ی کریستوبال کولون ، 5775 متر .  آب و هوا‌ : دامنه های آند آب و هوایی معتدل دارد ؛‌ کوه هایی با بیش از 4000 متر ارتفاع ، پیوسته پوشیده از برف است . باقی این کشور استوایی است . سواحل و آبگیر آمازون بسیار گرم و مرطوب است و بارندگی سنگینی دارد . منطقه‌ی للانوس آب و هوای علفزارهای استوایی را دارد .

شهرهای مهم: مدلین, کا لی, بارانکیلا, کارتاخنا, کوکوتا, بوکارامانگا, مانیزالس, ایباگه
مساحت: 1.138.910کیلومتر مربع
خط ساحلی: 3.208کیلومتر
مختصات جغرافیایی: 4 درجه شمالی و 72 درجه غربی

حکومت
رئیس جمهور ( که کابینه ای با 13 عضو را انتصاب می کند ) ، مجلس سنای 102 نفره و مجلس نمایندگان 161 نفره ، برای دوره ای چهار ساله با رأی تمامی افراد بالغ انتخاب می شوند .  احزاب مهم سیاسی عبارتند از : • حزب لیبرال • حزب محافظه کار سوسیال • جنبش 19 آوریل موسوم به M-19 (چپ گرا) • اتحادیه‌ی وطن پرست (چپ گرا).
عضویت: سازمان ملل متحد ، سازمان کشورهای امریکایی ، انجمن وحدت امریکای لاتین ، پیمان آند

تاریخ معاصر
مبارزه برای استقلال از اسپانیا (1809 تا 1819) سخت و خونین بود . تقریباً از آغاز تشکیل کلمبیا ، محافظه کاران طرفدار روحانیون و حکومت مرکزی و لیبرالهای ضد روحانیت و طرفدار حکومت فدرال برای دست یابی به کنترل امور ، مبارزاتی کرده اند که منجر به جنگ های داخلی (1899 تا 1902 و 1948 تا 1957 ) گردید که باعث کشته شدن 400.000 شد . از 1957 لیبرالها و محافظه کاران به توافقهایی رسیده اند تا از دموکراسی شکننده ای حفاظت کنند که از جانب چریکهای چپ گرا ، جوخه های مرگ دست راستی و کارتلهای قاچاق مواد مخدر تهدید می شود . انتخابات ریاست جمهوری و مجالس قانون گذاری با ترور چندین تن از کاندیدها دچار اختلال شد ، ولی موضع سازش ناپذیر پرزیدنت ویرجیلیو بارکو و جانشینش سزار گاویریا شروع به بازدهی کرد خشونت کاهش یافته و تنی چند از قاچاقچیان بزرگ بازداشت شدند . در پیشرفتی جداگانه ، چریکهای چپ گرای پیشین – مانند مانند M-19- مبارزه‌ی مسلحانه را ترک کردند و به فعالیت سیاسی قانونی روی آوردند .

دفاع
کل نیروهای مسلح : 115.000 (1991‌؛‌به اضافه‌ی 80.000 شبه نظامی) . خدمت سربازی : 1 تا 2 سال.

آموزش
میزان با سوادی : 7/86% (1990) . سنین تحصیل اجباری :‌6 تا 12 سال . تعداد دانشگاه : 25 دانشگاه دولتی و 24 دانشگاه خصوصی .

اقتصاد
قهوه‌’ کلمبیایی ستون فقرات صادرات این کشور است ؛‌محصولات دیگر شامل موز ، نیشکر ، گل و تنباکو می باشد . با این حال ، سود حاصله از کشت و صدور حشیش و کوکائین شاید بیشترین درآمد را ایجاد می کند . منابع معدنی شامل سنگ آهن ، نقره ، پلاتین و همچنین زغال سنگ ، نفت و گاز طبیعی است . صنایع مهم عبارتند از :‌ غذایی ، پالایش نفت ، کود سیمان ، نساجی و پوشاک ، آهن و فولاد .

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :