آکاایران: آشنایی با کشور کرواسی

آکاایران:  

 

تاریخ کشور کرواسی

 

در سال 1918 کرواتها، صربها و اسلوونی ها، پادشاهی جنوبی (یوگسلاوی اول) را تشکیل دادند. در جنگ دوم جهانی، مارشال تیتو رئیس جمهور یوگسلاوی سابق با فاشیست های ایتالیایی تحت امر موسولینی و نازیسم هیتلری مبارزه ای سخت را برای نجات یوگسلاوی دوم آغاز کرد. با مرگ تیتو در سال 1980 به تدریج پایه های جمهوری های مستقل فدرال بر اساس قانون اساسی 1976 ریخته شد. در سال 1991 انتخابات آزاد برگزار شد و بدنبال آن اسلوونی ومقدونیه بدون جنگ و کرواسی و بوسنی و هرزه گوین با درگیری خونین از یوگسلاوی سابق جداشدند. در تاریخ اجتماعی گروهی از کرواتها معتقدند اصالتاً ایرانی هستند و انجمن تحقیق پیرامون هویت کرواتها در این ارتباط فعالیت دارد و کتابهایی نیز منتشر گردیده است.

 

حکومت و جامعه در کرواسی

 

روابط بین المللی خوبی باکشورها و سازمان های بین المللی دارند و بر منافع ملی وکاری به خصوص پس از جنگ و مشکلات اقتصادی ناشی از آن تاکید دارند. کرواتها از هم نژادهای خود در کشور بوسنی هرزگووین حمایت جدی دارند. روابط خوب کرواتها و مسلمانان در عرصه های فرهنگی سیاسی قابل تحسین است.

دامنه تحولات و ارزش های اجتماعی کاملاً آزاد و تمام دین ها و مسلک ها را در بر می گیرد. جمعیت از 000/700/4 نفر ( صد وهفتمین کشور جهان) در سال 1991 به 4282216 نفر در سال 2000 رسیده و علت تقلیل جمعیت وجود جنگ و مهاجرت به کشورهای اطرف بوده است. بر اساس آمار 28/1 درصد تولد و 01/1 درصد مرگ و میر درکرواسی وجود دارد . گروه های قومی مهم عبارتند از : کروات 63/89 درصد، صرب 54/4 درصد، مسلمان 9/0 درصد(38539نفر)، آلبانیایی 34/0 درصد، بوسنیایی 47/0 درصد وغیره.

ساختار جمعیت بر اساس اعتقادات دینی بدین قراراست : بر اساس سرشماری سال 1991 جمعیت در جمهوری کرواسی ، 6/75% از مردم دارای مذهب کاتولیک رومی، 1/11درصد مسیحی ارتدوکس ، 2/1 درصد پیرو اسلام ، 4/0 درصد مسیحی پروتستان و 9/0 درصد پیرو مذاهب دیگر یا دارای مذهب مشخصی نیستند (9/3 درصد خود را بدون مذهب اعلام داشتند).

 

 

 

 

جغرافیای کرواسی

 

کشور کرواسی تقریباً به شکل نعل اسب از شمال همسایه کشور مجارستان و اتریش، از غرب همسایه اسلوونیا، از سمت شرق و جنوب با کشورهای صربستان و بوسنی هرزگوین و آلبانی هم مرز می باشد. دریای آدریاتیک بیشترین مرز غربی کشور کرواسی را تشکیل می دهد. مساحت کشور کرواسی 56538 کیلومتر مربع (صد و چهارمین کشور جهان) و جمعیت آن 4282216 نفر است (2000م). پایتخت این جمهوری، زاگرب و جمعیت آن حدود یک میلیون نفر تخمین زده می شود.

کرواسی منطقه ای است جنگلی و کوهستانی و دارای آب و هوای دلپذیر بهاری. دمای هوا از 5 درجه سانتیگراد زیر صفر در فصل زمستان تا 24 درجه در تابستان در نوسان است. در شمال رودخانه های «ساوا» و «دراوا» و مرز غربی آن را دریای آدریاتیک مشروب می سازد.

این کشور دارای آب و هوای مدیترانه ای با تابستانی گرم و زمستانی سرد است. طبیعت آن در شمال هموار و جنگلی و در جنوب کوهستانی با ارتفاعات بلند می باشد. مرز آبی جمعاً 5790 کیلومتر که از این میزان 1778 کیلومتر مرز ساحلی و 4012 کیلومتر مرز جزیره ای دارد. پراکندگی جمعیت 1/57 درصد شهری و 9/42 درصد روستایی است.

 

 

 

 

وضعیت فرهنگی کشور کرواسی

 

اصول سیاست فرهنگی کشور کرواسی به گونه ای طراحی شده که قدرت سازماندهی تحت اختیار یک نفر یا یک گروه خاص نباشد. ایدئولوژی سیاست فرهنگی کرواسی را می توان برپایه پلورالیزم، خصوصی سازی مالکیت، همگون سازی خلاقیت های فرهنگی و از بین بردن مرکز گرایی استوار دانست. مسئولیت حفظ وارتقای خلاقیت فرهنگی و اجرای اصول آن به طور رسمی به وزارت فرهنگ تفویض شده است و شاخص های زیر در اولویت قراردارند :

 

1- حفظ میراث فرهنگی

2- نوسازی هویت فرهنگی ملی در قالب فستیوال، چاپ و نشر کتاب بزبان خارجی

3- جلب گردشگر و ارتقاء صنعت گردشگری فرهنگی

4- مدرنیز ه سازی ابزارهای فرهنگی

5- تشویق به برقراری هماهنگی و همکاری با مقامات دولتی.

 

همچنین نهاد دیگری بنام « شورای ملی » متشکل از شورای حمایت از کالاهای فرهنگی کرواسی، شورای موزه ها، شورای آرشیوها، شورای کتابخانه ها، شورای امور تحقیقی، شورای رادیو و تلویزیون به سازماندهی و توسعه برنامه های فرهنگی می پردازند.

نهادهای فرهنگی دیگری نیز تحت نظارت دولت فعالیت می نمایند که می توان از انستیتو اطلاع رسانی فرهنگی کرواسی، مرکز اطلاع رسانی فرهنگی ( تهیه و چاپ کتاب های عمومی – تخصصی فرهنگی اطلاع رسانی) و شورای امور مهاجرت نام برد.

برخی نهادهای غیر دولتی نظیر ملیت و هویت فرهنگی کرواسی و تحقیق در میراث فرهنگی و کمک به موسسات فرهنگی فعال کرواسی ) و انجمن هنرمندان کرواسی ( حمایت از حقوق اجتماعی و معنوی هنرمندان) در زمینه های مختلف فرهنگی کرواسی فعالیت دارند.

توسعه فرهنگی کرواسی موضوعی است که طی ده سال گذشته توجّه روزافزونی به آن شده است به حدی که کلیه متخصّصین ، اساتید دانشگاه ها و وزارتخانه های ذیربط گردهم آمدند و پس از بحث و بررسی های طولانی توسط دولت تحت عنوان استراتژی توسعه فرهنگی کرواسی در قرن 21 تدوین ودر حال اجرا می باشد.

 

روابط بین المللی فرهنگی در حال حاضر بعهده بخش فرهنگ بین الملل وزارت فرهنگ کرواسی نهاده شده است. اجرای فعالیت های فرهنگی بین المللی با هماهنگی و همکاری نهادهای داخلی کشور صورت می پذیرد. از نظر سطح مناسبات فرهنگی، به ترتیب اولویت در میان کشورهای اروپایی، کشورهای ایتالیا، آلمان، فرانسه، انگلیس، اسلونی، لهستان و مجارستان و دیگر کشورها نظیر آمریکا، چین ، اسراییل ، ژاپن، استرالیا، برزیل ، آرژانتین، کانادا و ایران را می توان نام برد.

برقراری روابط فرهنگی بین الملل با سازمان یونسکو، « آیکوم » و « یونی آم » مورد توجه مسئولین قرار داشته بطوری که یونسکو در زمان جنگ داخلی کرواسی نقش مهمی را در حفظ وحراست از آثار باستانی شهر دوبرونیک ایفاء نمود وپس از پایان جنگ نسبت به بازسازی آن نقش فعالی داشت.

 

سینما

 

در زمینه سینما دو نوع نشریه وجود دارد، یکی مجلات تئوریک باتیراژ کم و دیگری مجلات عامه پسند. کرواسی دارای 147 سینما می باشد، بخشی بر اثر جنگ ویران گردیده است. شهر زاگرب حدود 12 سینمای فعال دارد.

انجمن فیلمسازان کشور حدود 240 عضو دارد. مرکز فیلم زاگرب باسابقه طولانی به تولید فیلم های میهنی و ضد بیگانه مبادرت می ورزد.

 

تئاتر :

 

کرواسی 29 سالن تئاتر دارد، برنامه تئاتر عروسکی بین المللی است. سابقه تئاتر ملی کرواسی به ژوئن سال1940 باز می گردد. در ساختمان آن سه گروه هنری نمایشی : اپرا، درام وباله فعالیت می کنند. طبق قانون تئاتر های کرواسی به انواع ملی، استانی، شهری و خصوصی تقسیم می شود. مدارس حرفه ای تئاتر در زاگرب و سایر شهرها فعال هستند.

 

 

 

 

موسیقی :

 

75 مرکز موسیقی در کرواسی در ابعاد کلاسیک، مدرن، سنتی و بین المللی فعالیت دارند .فستیوال شبهای موسیقی اوسور، ایسترا، زاگرب ، چاکروتس و پولا بین المللی هستند.

امروزه در کرواسی تعداد 37 هنرستان موسیقی و 5 مدرسه موسیقی حین تحصیل وجود دارد، در آموزش بزرگسالان واحدهای موسیقی وجود دارد و از مقطع ابتدایی تا پایان راهنمایی دروس موسیقی را آموزش می دهند. فرهنگستان موسیقی کشور نیز هماهنگ با دانشگاه زاگرب فعالیت می کند.

انجمن موسیقی کشور ارکسترهای سمفونی کشور را اداره می نماید.

 

 

 

 

کتاب وکتابخانه

 

مهمترین مراسم ادبی، نمایشگاه های بین المللی کتاب زاگرب و مدیترانه (شهراسپیلیت) هستند. از میان موسسات انتشاراتی مهم، می توان از : اداره فرهنگ و ادبیات کرواسی ، آکادمی علوم و هنر، موسسه « شکولسکا کنیگا » نامبرد. کتابخانه ملی و دانشگاهی، بزرگترین کتابخانه مدرن کرواسی با گنجایش بیش از 2 میلیون کتاب در محل جدید شهر زاگرب در سال 1995 افتتاح گردید.

در سال 1996 کرواسی از 264 کتابخانه عمومی برخوردار بود که از این تعداد 24 کتابخانه ویژه بزرگسالان و دانشگاهیان کشور بود. کتابخانه های عمومی کرواسی از 132 بخش ویژه کودکان و 79 اتاق بازی برخوردار می باشند.

در سال 1996 انجمن ناشران و فروشندگان کتاب کرواسی تاسیس یافت.

اعضای انجمن مذکور درصدد بهبود وضعیت راکد بازار کتاب، برطرف نمودن مشکلات پیش روی فروشندگان کتاب ونمایشگاه های کتاب وتدوین لوایح می باشند. وزارت فرهنگ کرواسی در خلق آثار از ناشرین حمایت می کند.

 

 

 

 

موزه

 

در کرواسی بالغ بر 151 موزه نمایشگاه و گالری وجود دارد. عمده ترین موزه های کرواسی عبارتند از : موزه باستان شناسی زاگرب و اسپلیت، نمایشگاه دائمی هنرهای مذهبی در زادار، گالری مدرن زاگرب، موزه میمارا و موزه های منطقه ای استان ها.

 

مراکز گردشگری و تفریحی :

 

بطور کلی از شهرهای ساحلی دریای آدریاتیک از جمله شهرهای دوبرونیک ، پولا، اسپیلیت، بورچ ، اماگ، و زاگرب پایتخت کرواسی می توان نام برد و آبگرم معدنی واراژدین، استوبیچکه و کراپینسکا جزءٍ مراکز درمانی کرواسی است. همچنین در شهر زاگرب می توان از کلیساها بویژه کاتدرال و مارکو، موزه ها، گالری ها و پارک های ماکسیمیر، مدودگراد، بتونیچی، ریبنیاک، مقبره سرباز گمنام، مرکز اسلامی زاگرب، قبرستان میروگو، نمایشگاه بین المللی زاگرب، باغ وحش، کتابخانه ملی و دانشگاهی زاگرب، پارک « پلیتویچکا یزرا » تحت حمایت یونسکو (حدود 110 کیلومتری جاده زاگرب به اسپیلیت ) نام برد.

 

 

 

 

مراکز باستانی :

 

شهر قدیمی دوبرونیک (شهرزیبا) در جنوب کرواسی و در کنار دریای آدریاتیک تحت نظارت یونسکو قراردارد. از دیگر مراکز قابل ذکرمی توان کلیسای جامع زاگرب (کاتدرال ) وبخش قدیمی شهر زاگرب وقلعه های تراکوشچان، واراژدین، موزه های باستان شناسی زاگرب، زادارو پولا در شهر اسپیلیت، موزه مخصوص آثارویا دبودهای باستانی را نام برد.

 

سیستم و نظام آموزشی :

 

سیستم آموزشی در کرواسی شامل :

 

آموزشی قبل از مدرسه، آموزش ابتدایی، متوسطه و بالاتر از دیپلم است. دوره آموزشی قبل از مدرسه شامل کودکان سنین 1 تا 6 ساله، رایگان است.

مدارس ابتدایی برای کلیه کودکان اجباری و رایگان است، در این مدارس افراد 6 تا 15 ساله تحصیل می کنند و دوره آن 8 سال است.

آموزش متوسطه نیز رایگان است. دوره تحصیل بین 2 تا 5 سال متفاوت می باشد.

در دوره عالی، تعداد 84 آکادمی و دانشکده مشغول فعالیت می باشند، از آن جمله : دانشگاه زاگرب، رییکا، اسپلیت، اوسیک، آکادمی علوم و هنر کرواسی ودیپلماتیک را می توان نام برد.

در کرواسی بخشی از هزینه های دانشجویان برای کتب درسی ، غذا و مسکن توسط دولت پرداخت می شود. بر طبق قانون تحصیلات عالی، موسسات خصوصی مجاز هستند در همه سطوح به فعالیت بپردازند اگر چه بخش اعظم مالکیت آن به دولت تعلق دارد. تحصیل برای شهروندان کرواتی مجانی ا ست.

منبع :

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :