معرفی شهر تمام معبد هامپی+ تاریخچه و عکس
هامپی یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های دیدنی هندوستان است که در ایالت کارناتاکا در جنوب هند قرار دارد. این شهر با قدمتی چندین هزار ساله دارای مجموعه ای از معابد

 

معرفی مجموعه تاریخی هامپی+ تصاویر | اقتصاد آنلاین

آکاایران: هامپی ( Hampi )  شهریست در ایالت کارناتاکای هند که در قرن 14 پایتخت پرزرق و برق امپراطوری آن دوره – ویجایاناگارا – بود. برخی معتقدند هامپی دومین شهر بزرگ جهان در آن زمان بوده است. شهری که در آن معابد ، قلعه ها و بناهای مجلل و چشمگیری وجود داشت که بسیاری از آنها با دقت و ظرافت خاصی حکاکی شده اند. امروزه بناهای باقی مانده از این شهر در یونسکو به ثبت رسیده است. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, به معرفی و تاریخچه این شهری دیدنی هندوستان میپردازیم.با ما همراه باشید.

شهر تمام معبد هامپی

شاهکارهای معماری سنگی هند در مجموعه تاریخی هامپی - مجله اینترنتی پامپا

در خیابان های این شهر در گذشته مردم به خرید و فروش الماس و سایر سنگ های با ارزش می پرداختند. محل دقیق این بازار هنوز در این شهر مشخص است و بازدیدکنندگان می توانند همانجایی که صدها سال قبل الماس ها به فروش می رفتند قدم بزنند. اطراف شهر را تخته سنگ های بزرگ احاطه کرده که بالا رفتن از آنها نیز بسیار ساده است. از بالای این تخته سنگ ها می توانید چشم اندازی زیبا و خارق العاده از تمام بناهای موجود در این منطقه را تماشا کنید. کمی دورتر از این منطقه نیز می توانید در کنار رودخانه  یک آبادی ببینید که پر از درختان نخل ، موز و انبه است.

در هامپی باید زمان زیادی را به گشتن در جاهایی که بیشتر آن پوشیده از سنگ است بگذرانید پس انتظار پیاده روی زیاد را داشته باشید. در فصل های بارانی تر شاید کمی اطراف این منطقه فضای سبز ببینید اما این شهر هیچگاه از حالت سنگی خارج نمی شود. هامپی به افرادی پیشنهاد می شود که به تاریخ و معماری علاقه مند هستند و از گشتن در میان خرابه های باستانی مختلف خسته نمی شوند. برای اینکار نیز جاذبه های متعددی وجود دارد از جمله معبد ویروپاشکا ، بازار هامپی ، معبد تپه هماپوکا ، اسطبل فیل ها ، مجسمه لاکشمی ناراسیمها و بسیاری بناها و آثار باستانی دیگر که هر یک داستانی برای گفتن دارند.

بهترین زمان برای بازدید از این منطقه تاریخی ماه اکتبر تا مارچ است ( پاییز و زمستان ). در ماه نوامبر نیز یکی از مهم ترین فستیوال های شهر به مدت سه روز در هامپی برگزار می شود ، جشنی که با موسیقی و شادی همراه است.

نزدیک ترین شهر به هامپی شهر هوبلی ( Hubli ) است که در فاصله 160 کیلومتری آن واقع شده است. با هواپیما می توانید از شهرهای دیگر هند همانند گوا به هابلی بروید که از این شهر نیز با تاکسی می توانید خیلی سریع به هامپی بروید. اما برای اینکار باید یک توقف در بمبئی داشته باشید که ممکن است سفرتان را پرهزینه تر کند. اگر به دنبال سفری کم هزینه تر هستید ، از هر شهری که خواستید به سفر هوایی بروید مقصد بنگالور را انتخاب کنید که یک مقصد بین المللی تر است. از بنگالور نیز می توانید با قطار به هامپی بروید که ارزانتر است اما مدت زمان بیشتری را در راه خواهید بود. قطارها معمولا چند بار در هفته از شهرهای بنگالور ، حیدر آبار و گوا به سمت هامپی می روند که باید در ایستگاه Hopset پیاده شوید که 13 کیلومتر از این منطقه فاصله دارد.

نگاهی به تاریخچه هامپی

شاهکارهای معماری سنگی هند در مجموعه تاریخی هامپی - مجله اینترنتی پامپا

بیش از ۲۵۰۰ معبد در بیش از ۴۰۰۰ هکتار زمین از هامپی در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است

منطقۀ جغرافیایی بلاری، که هامپی در آن جای گرفته از نظر پیشینۀ تاریخی منطقه ای است باستانی که پیشینه اش به زمان آشوکا پادشاه نیرومند هندوستان در سدۀ سوم پیش از میلاد می رسد چرا که دو فرمان از فرمانهای مشهور او در نزدیکیهای هامپی به دست آمده اند.

درکتیبه های شاهان محلی هند بین سده های ششم تا هشتم میلادی موسوم به چالوکیان بادامی هم به نام هامپی اشاره شده است و از خود محوطۀ هامپی مهرهایی گلی از سدۀ دوم میلادی به دست آمده است.

هامپی در سدۀ دهم میلادی به مرکزی آموزشی و مذهبی در دوران شاهان هندو مذهب کالیانا چالوکیاس تبدیل شد. درکتیبه های شاهان هویسالا، هم به هامپی اشاره شده است.

شاهان مسلمان دهلی چندین بار به جنوب هند حمله کردند و طی هجوم آنها پادشاهی هویسالا و پایتختش دواراسامودرا، که در جنوب کارناتاکا بود نابود گردید و پس از آن حکومت هندو مذهب دیگری به نام کامپالی،Kampali درکارناتاکا شکل گرفت که پایتختش درفاصلۀ 33کیلومتری هامپی بود و پس از آن بود که امپراتوری ویجایاناگارا در سال1336م، از خرابه های پادشاهی کامپالی برخواست.

شهر هامپی بین سالهای 1565-1336میلادی و به وسیلۀ شاهان حکومت ویجایاناگار بنا شده و هر یک از شاهان این دودمان بنایی را به آن افزوده اند و البته مهمترین سازه ها در زمان فرمانروایی کریشنا دوارایا بین سالهای 1530-1509 میلادی ساخته شده اند که بزرگترین فرمانروای دودمان بود.

محوطۀ هامپی1600یادمان تاریخی دارد که بیشتر آنها از  آیین هندوییسم هستند،ضمن این که چند نیایشگاه از آیین جایینیسم هم دارد و البته آرامگاهی از آن مسلمانان. سبک بیشتر سازه ها بر مبنای معماری دراویدی در جنوب هند است که البته دارای عناصری از هنر پیشرفتۀ دوران پادشاهی هویسالا است. 

 

بهترین زمان برای بازدید از شهر هامپی

بهترین مکان ها برای بازدید در هامپی، میراث جهانی یونسکو در هند

بهترین زمان برای بازدید از هامپی ماه اکتبر تا مارس است

بهترین زمان برای بازدید از هامپی ماه اکتبر تا مارس است (پاییز و زمستان). در ماه‌های فروردین و اردیبهشت فوق‌العاده گرم می‌شود و توصیه می‌شود که در فصول بارندگی نیز به آنجا نروید. فصل باران‌های موسمی در هامپی مانند جاهای دیگر هند است و از ماه خرداد تا شهریور طول می‌کشد. به‌شدت به شما توصیه می‌کنم که در فصل باران‌های موسمی به هند سفر نکنید.

در ابتدای ماه نوامبر یعنی 12، 13 و 14 آبان نیز یکی از مهم ترین فستیوال های شهر به مدت سه روز در هامپی برگزار می شود ، هزاران نفر از کلاه قرمزی‌ها با توریست‌ها، ستاره‌های بالیوود و محلی‌ها قاطی می‌شوند و از اجرای برنامه‌های رقص و آوازخوانی لذت می‌برند.

 

چگونه میتوان به شهر هامپی رفت؟

نزدیک ترین شهر به هامپی شهر هوبلی است

هامپی در شرق ایالت کارناتاکا در نزدیکی شهر هاسپت واقع شده ‌است. نزدیک ترین شهر به هامپی شهر هوبلی ( Hubli ) است که در فاصله 160 کیلومتری آن واقع شده است. با هواپیما می توانید از شهرهای دیگر هند همانند گوا به هابلی بروید که از این شهر نیز با تاکسی می توانید خیلی سریع به هامپی بروید. اما برای اینکار باید یک توقف در بمبئی داشته باشید که ممکن است سفرتان را پرهزینه تر کند.

اگر به دنبال سفری کم هزینه تر هستید، از هر شهری که خواستید به سفر هوایی بروید مقصد بنگالور را انتخاب کنید که یک مقصد بین المللی تر است. از بنگالور نیز می توانید با قطار به هامپی بروید که ارزانتر است اما مدت زمان بیشتری را در راه خواهید بود. قطارها معمولا چند بار در هفته از شهرهای بنگالور، حیدر آبار و گوا به سمت هامپی می روند که باید در ایستگاه Hopset پیاده شوید که 13 کیلومتر از این منطقه فاصله دارد. پس از رسیدن به هاسپت می توانید با اتوبوس مسیر13کیلومتری را طی کنید و به شهر باستانی و با شکوه هامپی برسید.

 

بازدید از هامپی چه مدت زمان طول می کشد؟ 

برای دیدن آثار دست کم به 3 روز زمان نیاز دارید و می توانید در اقامتگاه های موجود در هامپی اتاقی را برای خود کرایه کنید. برای دیدن آثار هم سه گزینه در برابر شماست اگر با کمبود زمان مواجه نیستید برای بازدید از هامپی می توانید پیاده روی کنید و با دقت بیشتری آثار را ببینید که البته در این حالت به زمانی بیش از 3 روز نیاز دارید و هم می توانید با دوچرخه به دیدن آثار بروید یا با موتورسیکلت اجاره ای محوطه را بگردید.

 

معرفی مهم ترین مکان های دیدنی در هامپی

معابد هامپی,هامپی,معبد ویروپاکشا

یکی از معابد معروف تاریخی هند معبد ویروپاکشا نام دارد

1. معبد سری ویروپاکشا (Sri Virupaksha Temple)

هامپی

یکی از مراکز اصلی زیارت در هامپی، معبد سری ویروپاکشا است که قدمت آن به قرن هفتم باز می‌گردد. این معبد، جزء قدیمی‌ترین معابد این کشور است که هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اینجا به ویروپاکشا اختصاص داده شده و تجسمی از لرد شیوا است. این معبد دارای دروازه‌‌های عظیم، سالن، حیاط، زیارتگاه و دیگر ساختار‌های کوچک است. در اینجا، دیوار‌هایی را خواهید دید که داستان و افسانه‌های هندی بر روی آن‌ها حک شده که نشان‌دهنده‌ی هنری باستانی است.

 

2. بازار هامپی

درگذشته در خیابانی که از معبد ویروپاکشا به سمت تپه مانتانژا به طول یک کیلومتر منتهی می‌شد، بازاری پر رونق وجود داشت. در بازار هامپی در گذشته مردم به خرید و فروش الماس و سایر سنگ های با ارزش می پرداختند. در هر دو طرف بازار، بقایای غرفه‌ها وجود دارد و تا همین اواخر، برخی افراد محلی این مکان را به خانه‌های خود تبدیل کرده و دوباره آن را به یک بازار کوچک تبدیل کرده‌ بودند؛ اما وقتی که هامپی رسماً به عنوان یکی از مکان‌های میراث جهانی یونسکو اعلام شد، به ناچار همه آنجا را ترک کردند

 

3. نیایشگاه کریشنا در هامپی

هامپی هند,مکان های دیدنی هامپی,نیایشگاه کریشنا

نیایشگاه کریشنا از مکان های دیدنی هامپی

نیایشگاه دیگر مجموعه نیایشگاه کریشنا، Krishna است که البته از آن با نام بالاکریشنا،Balakrishna هم یاد می شود و در یک کیلومتری ویروپاکشا قرار دارد،در برابر نیایشگاه خیابانی است که بازار بوده، منبع ذخیرۀ آب هم در همین بخش است و نزدیک منبع ذخیرۀ آب تالاری عمومی برای نشستن مردم ساخته اند که از آن با نام مانداپا نام برده می شود.

در جنوب نیایشگاه کریشنا هم مجسمه ای از شیوا لینگا،Shiva Linga دیده می شود که در آب قرار دارد و در اتاقی مکعبی شکل است. شیوا لینگا نمادی خلاصه شده از وجود و حضور شیوا ایزد هندو است. کنار شیوا لینگا پیکره ای بزرگ و 6 متری از ناراسیمها، به شکل نیمی مرد نیمی شیر به چشم می خوردکه جلوه ای از حضور ویشنو برای از بین بردن اهریمن و پایان بخشیدن به بیچارگی در زمین است.

 

4- مجسمه سنگی گاو نر

در پایان بازار هامپی، بر روی یک سکوی دو پله، شما یک مجسمه بزرگ گاو را می‌بینید. یک گاو نر عظیم‌الجثه که از سنگ تراشیده شده‌ است. برای محافظت از این مجسمه یک مقبره در اطراف آن ساخته شده است.

 

5- معبد ویجایا ویتهالا (Vijaya Vitthala Temple)

هامپی

معبد ویجایا ویتهالا، مجموعه‌ای عظیم است که قدمت آن به قرن ۱۵ باز می‌گردد. گفته می‌شود این معبد، بزرگ‌ترین سازه تاریخی در منطقه است که به لرد ویتهالا که تجسمی از برد ویشنا است، اختصاص داده شده بود. در این معبد، چندیدن زیارتگاه، عمارت و سالن از جمله سالن اصلی (Maha Mantapa)، سالن ازدواج (Kalayana Mantapa)، زیارتگاه الهه (Shrine Devi) و سالن جشنواره (Utsav Mantapa) وجود دارد. در حیاط این معبد، یک ارابه‌ی سنگی خیره‌کننده وجود دارد که شاید برجسته‌ترین ساختار در این مجموعه باشد. این معبد یک میراث تاریخی و معماری با ارزش به شمار می‌آید که هنر نقاشی پیچیده‌ای را از به تصویر کشیدن خدایان مختلف به نمایش می‌گذارد.

 

6- اصطبل فیل ها

اصطبل فیلها نام بنای دیگری در مجموعه هامپی است که دارای یازده اتاق مربع شکل است. ورودی اصطبل تاق دار است و روی ده تا از اتاقها گنبدهای ساده ای وجود دارد و نزدیک اصطبل فیلها محوطه ای موسوم به زنانه هست که نام پارسی محوطه برای بیننده پارسی زبان بسیار جالب است. 

 

7- معبد راگوناتا مالیاوانتا (Raghunatha Malyavanta)

این معبد در اطراف یک تخته‌سنگ بزرگ در تپه مالیاوانتا ساخته شده‌ است، منزلگاه یک زوج کشیش است که دین خود را با موسیقی و سرود تمرین می‌کنند. این یک مکان توریستی مشهور در هامپی برای تماشای غروب آفتاب است. اتومبیل‌ها و سه‌چرخه‌ها می‌توانند تا ورودی معبد بروند، بنابراین برای گردشگران تنبل این آسان‌ترین مکان برای بازدید است.

8- مجموعه معبد هماکوتا هیل (Hemakuta Hill Temple Complex)

هامپی

در قسمت جنوبی هامپی، معبد هماکوتا هیل با چندین معبد هندو که در طول قرن ۹ تا ۱۴ ساخته شده است، قرار دارد. بسیاری از معابدی که در این مجموعه قرار دارند، به لرد شیوا اختصاص داده شده‌اند، برخی از آن‌ها دست نخورده باقی مانده و از برخی دیگر فقط ویرانه‌ای باقی مانده است، با این حال ارزش بازدید را دارند. معماری این معبد، بسیار منحصر‌به‌فرد است. این سازه‌ی سه لایه، دارای سقفی هرمی شکل است که از گرانیت ساخته شده است. دیوار‌های این مجموعه با نقوش گل‌دار تزئین شده است. معبد برجسته و معروفی که در این مجموعه وجود دارد، معبد مولا ویروپاکشا (Mula Virupaksha) نام دارد.

9-معبد لاکشمی ناراسیمها (Lakshmi Narasimha Temple)

هامپی

این معبد دارای بزرگ‌ترین مجسمه در هامپی است. این مجسمه سنگی با ارتفاع ۶٫۷ متری از لرد ناراسیمها ( تجسمی از لرد ویشنا) است که قدمت آن به سال ۱۵۲۸ میلادی باز می‌گردد. خدایی بر روی ماری هفت سر (sheshanaga) در حالت چهار زانو نشسته است.

زمان بازدید از معبد: دوشنبه تا یکشنبه، ساعت ۰۰:۶ صبح تا ۰۰:۶ بعد‌از‌ظهر

هزینه ورود: رایگان

10-معبد آچیوتارایا (Achyutaraya)

هامپی

معبد آچیوتارایا، آخرین معبد ساخته شده در روستای هامپی است که قدمت آن به قرن شانزدهم باز می‌گردد که سبک معماری ویجایاناگارا (Vijayanagara) را مجسم می‌کند. این معبد بین دو تپه‌ی ماتانگا (Matanga) و گاندهامادانا (Gandhamadana) قرار گفته که چندین برابر به جذابیت آن افزوده است. معبد، دارای حیاطی بزرگ با ستون‌های حک شده‌ی پیچیده و جزئیات زینتی است. هر ستون معبد، دارای مجسمه‌هایی است که در واقع منعکس‌کننده ساخت و ساز خیره‌کننده‌ی آن است.

11-معبد ساسیوکالو گانشا (Sasivekalu Ganesha Temple)

هامپی

معبد ساسیوکالو گانشا، در قسمت جنوبی هماکوتا هیل قرار گرفته است. نکته‌ی برجسته‌ای که در این معبد وجود دارد، مجسمه ۲٫۵ متری لرد گانش است که ماری بر روی شکم آن حک شده است. با توجه به فرهنگ عامه و داستان‌ها، یک بار پروردگار گانش، بیش از حد غذا می‌خورد و برای جلوگیری از ترکیدن شکم خود، ماری را به دور آن گره می‌زند. این مجسمه در حالت نیمه لوتوس نشسته و دارای چهار دست است. همچنین عمارتی در اطراف این مجسمه قرار دارد که از آن محافظت می‌کند.

زمان بازدید از معبد: دوشنبه تا یکشنبه، ساعت ۰۰:۶ صبح تا ۰۰:۶ بعد‌از‌ظهر

 

12-محوطه سلطنتی (Royal Enclosure)

هامپی

زمانی به عنوان مقر پادشاه مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما در حال حاضر ویرانه‌ای است که شبیه به موزه‌ای در فضای باز محسوب می‌شود. اینجا بیش از ۵۹ هزار متر مربع مساحت دارد که در آن می‌توان معابد، کاخ‌ها، قنات‌ها، مخازن آب و چندین ساختمان دیگر را دید که گذشته‌ای پررونق را نشان می دهند. برجسته‌ترین بنا در این محوطه سلطنتی، مخزنی هفت متری، دارای پنج ردیف است. این مخزن دارای ۱۰۰ سلول است که حمام ملکه به سبک مهماری هندی-اسلامی، با تالاری زیر زمینی در آن قرار دارد. این سازه، نشان‌دهنده‌ی درخشش معماری با طرح‌های خلاقانه آن روزها است.

13-لوتوس محل

بنای دیگر مجموعه که بر مبنای معماری هندی- اسلامی و بر اساس طرحی هندسی با تاقهایی آویز دار ساخته شده است لوتوس محل نام دارد، این بنا کتیبه ندارد بنابراین تاریخ گذاری آن نیز دشوار است. در واقع آمیزه ای از سبکهای گوناگون معماری به ویژه هندی- اسلامی است و هدف از ساخت آن چندان روشن نیست شاید سالن شورا بوده است.

منبع : بخش جهانگردی آکاایران
برچسب :